konspekt-bajki, STUDIA Pedagogika resocjalizacyjna


CZY ZNASZ TE BAJKI?

„Czerwony Kapturek”

„Jaś i Małgosia”

„O Rybaku i złotej rybce”

„Królewna Śnieżka”

CELE:

- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych;
- propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i zachęcanie do korzystania z biblioteki;

- sprawdzenie stopnia znajomości baśni i postaci baśniowych przez zabawę;

- rozbudzanie wyobraźni, rozwijanie słownictwa, podnoszenie umiejętności językowych;

- wdrażanie do aktywnego udziału w zajęciach;

- utrwalenie cyfr 1-6;

- ćwiczenia w czytaniu;

- wielka litera w tytułach;

CELE OPERACYJNE:

- potrafi właściwie zachować się w bibliotece i czytelni;

- rozwija wyobraźnię i wrażliwość poprzez stały kontakt z ciekawą książką ( baśnie, bajki);

- zna cyfry 1-6;

- umie przeczytać tytuły książek;

- umie stosować wielką literę w tytułach książek;

- potrafi brać czynny udział w zabawie;

- potrafi udzielać odpowiedzi na pytania;

POMOCE:

- ilustracje bajek;

- kolorowanki;

- kostka do gry;

- napisy - (tytuły bajek);

- rekwizyty (koszyk, jabłko, ryba, pierniki);

- strój Czerwonego Kapturka;

- książki;

- kredki;

- płyty CD z nagraniami bajek

- magnetofon

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Powitanie- powitanie uczniów: zabawa integracyjna pt.”Dłoń w dłoń”, określenie miejsca i roli biblioteki.

  2. Wprowadzenie do tematu- zagadka sylabowa „Bajki”

  3. Rozmowa kierowana na temat znanych dzieciom bajek.

  4. Czy znasz te bajki?

Zabawa ruchowa- „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”-(uczniowie poruszają się po sali, na komendę: stają nieruchomo, na jednej nodze, z rękami do góry)

1. O co poprosiła żona rybaka?

a) o koryto

b) o sukienkę

c) o cukierki

2. Z kim zamieszkała Śnieżka?

a) ze skrzatami

b) z krasnoludkami

c) sama

3. Co niósł Czerwony Kapturek w koszyku?

a) ubrania

b) jedzenie

c) niósł pusty koszyk

Zabawa ruchowa przy piosence „Malowany wózek”

- jabłko

- pierniki

- ryba

- koszyk


