scenariusz


Scenariusz zajęć w klasie III z wykorzystaniem

metod „Kolorowej ortografii” wg Lesława Furmagi

Temat: CZY ZNASZ ROŚLINY ZBOŻOWE

Cel operacyjny:

pod względem ortograficznym pisania tekstów.

Cele szczegółowe:

uczeń

i własnych doświadczeń;

i dokonać autokorekty poprawności ortograficznej;

Środki dydaktyczne:

- tekst wierszyka o Ortofrajdzie

Tok zajęć

1. Zapoznanie z piosenką „Uciekła mi przepióreczka”.

2. Zabawa w skojarzenia związane z polem.

Nauczyciel podaje słowo a dziecko siedzące obok wypowiada

swoje skojarzenie. Następne dziecko dopowiada własne skojarzenie.

Ważne jest utrzymanie szybkiego tempa podawania kolejnych wyrazów.

3. Przypomnienie z poprzednich zajęć wiadomości dotyczących prac polowych

i zbóż.

4. Podział klasy na grupy, rozdanie naturalnych okazów kwiatostanów,

po jednym dla każdej grupy:

I - żyto

II - pszenica

III - kukurydza

IV - owies

V - jęczmień

Uczniowie obserwują wygląd kwiatostanów, wyłuskują i porównują ziarna zbóż.

5. Porównywanie wyglądu, kształtu, wielkości i barwy nasion zbóż oraz

nazywanie kwiatostanów z wykorzystaniem ilustracji w podręczniku s. 53

(Z Ekoludkiem w szkole klasa III cz. I)

6. Podpisywanie ilustracji zbóż w ćwiczeniu 2 str 53.

7. Wspólna recytacja tekstu wierszyka o Ortofrajdzie:

Ó różowe od dziś będzie

Granatowe RZ wszędzie,

Ż wszędzie zielone niezawodnie,

H brązowe bardzo modnie.

Wyjątki czerwone,

U, CH czarnym posmolone.

8. Przyczepienie na tablicy kolorowych lizaków, które pomogą uczniom

zapamiętać kolory.

9. Zabawa „Ortograficzne pranie”

Nauczyciel pokazuje wyraz z „oknem ”dużego formatu, wybrany uczeń

odczytuje go, a pozostali zastanawiają się nad jego pisownią i podnoszą

odpowiedni lizak ortograficzny. Nauczyciel prosi ucznia, który

podniósł prawidłowy lizak, aby przyszył odpowiedniego koloru guziczek

i powiesił wyraz na sznurku.

W ten sam sposób uczniowie odgadują pisownię pozostałych wyrazów.

Wyrazy do prania: p□enica, □yto, k□k□rydza, zbo□e, □□łty, wydł□□ony, ry□, d□□o, spo□ywczy, sz□mią, cię□ka, m□wią, k□tałt, □adki, g□ube, r□szyła, wie□a, □niwa, r□□nią się, □niwiarka, do□ynki, o□e, □ywność, p□l, □niwia□e, □yzne, gleba□, □prawiają,

Chętni uczniowie układają wyrazy w kolejności ortograficznej.

Przepisanie wyrazów do zeszytu.

10. Poznanie zabawy „Układanie wyrazów na kolorowych półkach

ortograficznej szafy”.

Uczniowie wyjmują z kopert wyrazy z dwukolorowymi okienkami

i prawidłowym kolorem na drugiej stronie kartki. Układają je na

kolorowych półkach, nie podglądając drugiej strony. Po skończeniu

zadania odwracają karteczki, aby sprawdzić poprawność wykonania.

- Nauczyciel pyta, której grupie udało się ułożyć bezbłędnie, a

następnie poleca schowanie wyrazów i półek do kopert.

11. Przerwa śródlekcyjna - zabawa taneczna „Bal w Ortofrajdzie”.

Uczniowie podzieleni są na dwa zespoły. Połowa z nich otrzymuje i przypina

kotyliony z wyrazami o okienkach dwukolorowych, a połowa kolorowe

plakietki samoprzylepne. Dzieci spacerują po klasie w czasie nagrania

piosenki. Kiedy muzyka milknie, zatrzymują się i dobierają się w pary

zgodnie z zasadami „Ortofrajdy”. Po wspólnej korekcie, tańczą w parach

przy piosence.

12. Zabawa ze słownikiem ortograficznym - Nauczyciel rozdaje

pojedyncze karteczki, na których są wyrazy z okienkami.

Uczniowie szukają ich w słowniku, uzupełniają kolorem i układają

w kolejności alfabetycznej.

13. Zabawa „Kolorowe klocki”.

Uczniowie w grupach mają do dyspozycji po 6 sześciennych klocków,

Zawierających wyrazy z trudnością ortograficzną. Rzucając kostką z kolorami

losują kolor, z którym będą wyszukiwać wyrazów na klockach.

Grupa, która wykona zadanie, podnosi w górę kolorowe lizaki.

Wybrane dziecko odczytuje wyrazy, a pozostali uczniowie wyłapują

ewentualne błędy.

14. Podsumowanie zajęć - Nauczyciel rozdaje krótkie kolorowe dyktanda

(tekst lub zestaw wyrazów z okienkami). Uczniowie posługując

się słownikiem kolorują okienka zgodnie z zasadami kolorowej ortografii.

Następnie dokonują korekty za pomocą szablonu.

Samoocena uczniów. Dzieci siadają na dywanie i przydzielają sobie punkty za bezbłędne dyktanda.


Opracowała:

Jolanta Kołodziejczyk

Jordanów, dn. 06.09.2004 r

Pokoloruj wyrazy zgodnie z zasadami „ „Kolorowej ortografii”.

B□br i k□ry

B□br, co □ył w swej □atce w

g□ra□, znał się tak jak nikt na

k□ra□. K□powały miasta, wioski bob□e k□ry, k□ry nioski. A□

b□br wreszcie □ekł, □e ma□y, by wypocząć gdzieś na pla□y. Więc zostawił fermę k□□ą swoim czterem wiernym str□□om i

□odowlę k□r po□□cił,

i wyje□ał, i nie wr□cił.

Pokoloruj wyrazy zgodnie z zasadami

„Kolorowej ortografii”.

Smacznego!

Wskaz□wki na zega□e

p□es□nęły się na godzinę

t□ynastą. Nad□odzi pora

obiad□. Co poda nam k□□a□ na tale□□? Mo□e będzie to

□ymska pieczeń, a mo□e

s□r□wka z d□□ą ilością

wa□yw i owoc□w. Niezale□nie od tego, co będzie, □yczymy wszystkim smacznego!

Pokoloruj wyrazy zgodnie z zasadami

„Kolorowej ortografii”.

W□ł i ksią□ki

M□głbym p□ysiąc, □e widziałem, jak w□ł czytał wcią□ z zapałem. Biblioteka□ z miasta Łom□y j□□ z ksią□kami nie nadą□y. -Panie wole! Drogi panie! Nie□□e czytać pan p□estanie! Nie mam ksią□ek

j□□ zapas□, proszę dać mi

tro□ę czas□.

Pokoloruj wyrazy zgodnie z zasadami

„Kolorowej ortografii”.

Co za □ałas!

Jeśli □odzi o □ałasy, to dziś p□yszły takie czasy, □e j□□ □ałas sły□ać wszędzie: w □lewni, park□ i □□ędzie. Ka□dy więc, panowie, panie, □ałasować nie□ p□estanie. Nie□ nastanie w p□yszłym rok□ ci□□teńki, błogi spok□j.

Pokoloruj wyrazy zgodnie z zasadami

„Kolorowej ortografii”.

□□ąszcze w t□cinie

Za□walały t□cinę □□ąszcze - Nie ma to jak t□ciny gąszcze.

□ować mo□esz się w □pale, w sza□y grać jest doskonale,

□□śtać się na t□ciny końca□,

pop□ed□eźniać te□ zaskrońca. T□cinę zwykłą, daje słowo, mo□na zmienić na c□krową. No, a wtedy p□yjdzie pora pędzić □ywot plantatora.

Pokoloruj wyrazy zgodnie z zasadami

„Kolorowej ortografii”.

Ni e b□j się pok□yw

Pok□ywy rozp□est□eniły się na d□□ej części wa□ywnego ogrod□. P□esłoniły r□wnie□

r□□e, kt□re były d□mą gospoda□a. T□eba naost□yć

ost□e kosy i r□szyć p□eciw

pok□ywom, zanim opan□ją cały ogr□d. Nie pozw□lmy

□ądzić □wastom!


