SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI w formie warsztatów
Temat warsztatów:
,,Sukces dziecka - sukcesem rodzica i nauczyciela”
Termin warsztatów::
....................................
Miejsce spotkania; klasa IIIA - sala nr 2
Uczestnicy:
- rodzice,
nauczyciel prowadzący,
nauczyciel wspomagający.
Przygotowanie i prowadzenie warsztatów:: mgr M. Macewicz
CELE:
Ustalenie obszarów wpływu na sukces dziecka.
Określenie barier, przeszkód w osiągnięciu tego sukcesu.
Uświadomienie tych barier, które mogą usunąć rodzice.
Zapoznanie rodziców z metodą pracy grupowej - metodą warsztatową.
Zebranie propozycji rodziców wypracowanych na warsztatach.
Zachęcanie rodziców do wspólnej pracy i przedstawiania swoich propozycji na forum grupy.
FORMY PRACY:
- indywidualna jednolita i zróżnicowana,
- grupowa jednolita.
METODY PRACY:
-warsztatowa- technika niedokończonych zdań,
-metoda rozwiązywania problemów (wg J. Kozieleckiego)
Dostrzeganie problemów,
Analiza sytuacji problemowej,
Wytwarzanie pomysłów rozwiązania,
Weryfikacja pomysłów rozwiązania,
Powrót do faz poprzednich.
ŚRODKI I MATERIAŁY:
- 4 widokówki pocięte na tyle części, ile osób ma liczyć jedna grupa,
- 4 kartony przedstawiające schematy gór z wyeksponowanym szczytem
(symbol sukcesu), u podnóża gór narysowane liczne kamienie nie stykające
się ze sobą (symbol barier w dążeniu do sukcesu),
- kredki, pisaki, karteczki, klej.
PRZEBIEG SPOTKANIA:
Powitanie:
Przywitanie rodziców, zaproszenie do kręgu.
Dostrzeganie problemów:
Technika niedokończonych zdań, (ćw. rozluźniające)
Nauczyciel rzuca piłeczkę do rodzica, prosząc o dokończenie zdania np.
(Interesuję się ... , Kiedyś chciałem być... , Sukces jest jak ..., Marzeniem mojego życia jest ... ) Rodzice odpowiadają i przekazują piłeczkę do nauczyciela, nauczyciel odrzuca do rodzica zadając kolejne pytanie itd.
Analiza sytuacji problemowej:
Podział rodziców na grupy:
Rodzice losują fragmenty pociętych widokówek, wyszukują gdzie pasuje ich część, układają widokówkę w całość, a następnie naklejają ją na przygotowany karton w ten sposób tworzymy grupy składające się z czterech- pięciu osób (osób w grupie tyle ile jest pociętych części widokówki.
Podanie problemu badawczego:
Rodzice rozmawiają w grupach na temat ,,Od czego zależy sukces w osiągnięciu celu przez ich dziecko” z uwzględnieniem; co może zrobić dziecko, co może rodzic, a co szkoła w osiągnięciu sukcesu.
Wytworzenie pomysłów rozwiązania
Rodzice wpisują w schematyczne kamienie lub karteczki, pomysły na osiągnięcie sukcesu przez dziecko w obrębie wyodrębnionych sfer
( dziecko, rodzic, nauczyciel )
(jeśli brakuje na rysunku kamieni, n-el dorysowuje je)
Weryfikacja pomysłów rozwiązania:
Rodzice odczytują swoje propozycje z poszczególnych sfer.
Wskazują również na przeszkody w osiągnięciu sukcesu przez ich dziecko.
Powtarzające się propozycje są odkładane.
Z wybranych propozycji - haseł tworzy się górę, z podziałem na trzy części, trzy sfery, które omawiane były przez rodziców.
Powrót do faz poprzednich:
Wspólne odczytanie ,,Sukcesu dziecka” zależnego od:
Nauczyciela
Rodzica
Szkoły.
Ustalenie barier i wskazanie sposobów ich niwelowania.
Nauczyciele odczytują te przeszkody (bariery), które związane są
z funkcjonowaniem szkoły i z pracą nauczyciela. Najpierw analizuje się te, które
powtórzyły się w każdej grupie, stopniowo przechodząc do innych.
Tworzenie: Klucza do sukcesu- sposobu naprawy.
Podziękowanie rodzicom za wspólną pracę.
Zebranie i przygotowanie dla każdego rodzica
,,Góry sukcesu dziecka” opracowanej na wspólnych warsztatach.
,,Góra sukcesu”
NAUCZYCIEL -szkoła
RODZIC
UCZEŃ
-Dużo rozmawia z własnym
dzieckiem, tłumaczy o agresji.
-Uczy tolerancji.
-Przypomina żeby dziecko zabrało wszystko do szkoły.
-Zachęca do nauki.
-Solidnie uczęszcza na zebrania klasowe i szkol.
-Przestrzega ustalonych zasad w domu.
-Pamięta o spokoju i zgodzie w domu.
-Pomaga przy p. dom.
-Opłaca składki.
Opiekuje się dzieckiem.
-Uczestniczy w życiu klasy i szkoły.
-Kontroluje czy dziecko uczęszcza do szkoły.
-Wykonuje wspólnie prace
-Zgłasza złe zachowanie ucznia.
-Zrozumiale przekazuje wiedzę.
-Jest wymagający i stanowczy.
-Karci umownie, za złe zachowanie.
-Uczciwie ocenia ucznia
-Ma dużą cierpliwość.
-Postępuje konsekwentnie.
-Jest wyrozumiały w stosunku do uczniów.
-Postępuje zgodnie z zasadami i normami społecznymi.
-Powinien
być serdeczny.
-Systematycznie uczęszcza do szkoły.
-Przestrzega regulaminu
szkolnego i klasowego.
-Stawia sobie cel w życiu,
do którego dąży.
-Bierze udział w dodatkowych zajęciach.
-Zachowuje się kulturalnie w klasie i w szkole.
-Jest zdyscyplinowany.
-Jest koleżeński.
-Jest aktywny na zajęciach.
-Przygotowuje się
do zajęć.
-Uczęszcza do szkoły.
-Jest życzliwy.