SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Temat: Wdrażanie do zdrowego trybu życia na podstawie wyprawy
do „Krainy 5 Porcji” z wykorzystaniem ćwiczeń w rozwijaniu aktywności twórczej.
CELE OGÓLNE:
●poznanie zasad zdrowego stylu życia,
●wskazanie na wartości odżywcze warzyw, owoców i soków,
●wdrażanie do sporządzania 5 zdrowych posiłków dziennie,
●estetyka spożywania posiłków,
●uświadomienie uczniom konieczności różnorodnego i racjonalnego odżywiania się,
●stymulowanie aktywności twórczej uczniów.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.Rozumie potrzebę spożywania 5 porcji warzyw, owoców i soków dziennie:
●definiuje pojęcie zdrowia,
●definiuje pojęcie porcja
2.Rozumie konieczność prawidłowego odżywiania się, estetycznego podawania i spożywania posiłków:
●potrafi wymienić produkty zawierające składniki odżywcze,
●umie wskazać produkty, które należy spożywać w ciągu dnia,
●zna różnorodność pokarmów.
FORMY PRACY:
●grupowa,
●zespołowa,
●indywidualna.
METODY:
●słowna - pogadanka, rozmowa kierowana,
●oglądowa - pokaz, afirmacja, egzemplifikacja,
●metoda ćwiczeń rozwijających aktywność twórczą dziecka,
●giełda pomysłów.
FAZA WSTĘPNA:
1.Czynności organizacyjne (1-2 min)
2.Ćwiczenia na rozgrzewkę jako wprowadzenie do tematu zajęć „Skojarzenia” - dokonywanie skojarzeń jest ważną operacją intelektualną biorąca udział w tworzeniu idei. Wyróżniamy zasadniczo dwa sposoby kojarzenia idei: łańcuch i gwiazda.
Łańcuch - stopniowe oddalenie się od idei wyjściowej dzięki wprowadzeniu kolejnych ogniw długiego łańcucha asocjacyjnego np.: chleb - ziarno - zarodek - dziecko - szkoła - piórnik - pióro - łuk - sport - olimpiada.
Gwiazda - otoczenie wyjściowej idei pewną liczbą asocjacji stanowiących reakcję na tę właśnie ideę np.:
Uczniowie pracują w dwóch grupach - dziewczynki i chłopcy. Dziewczynki otrzymują na kartce słowo porcja z poleceniem utworzenia łańcucha skojarzeń. Chłopcy otrzymują na kartce słowo zdrowie z poleceniem utworzenia skojarzeń w formie gwiazdy. Wyniki pracy przedstawiają liderzy grup. Krótkie podsumowanie przez nauczyciela w formie wprowadzenia do tematu zajęć.
FAZA WŁAŚCIWA:
1.Zespół klasowy zostaje podzielony na 5 grup. Każda grupa zostaje zaproszona do Krainy 5 Porcji, w której znajduje się 5 wysp. Każda z nich nosi inną nazwę: Wyspa Śniadaniowa, Wyspa Szkolna, Wyspa Obiadowa, Wyspa Popołudniowa, Wyspa Wieczorna. Każda grupa losuje zaproszenie na wyspę. Na wyspach umieszczone są Skrzynie Skarbów w których znajdują się owoce, warzywa i soki odpowiednio przydzielone do ćwiczeń dla uczniów. Afirmacja wykonywanych ćwiczeń przez uczniów przebiega według określonego porządku zgodnie z nazwami wysp. Nauczyciel pilnuje czasu pracy w grupach praz prezentacji wyników przez liderów.
●WYSPA ŚNIADANIOWA
Uczniowie w Skrzyni Skarbów znajdują pisaki, kartki papieru, oraz kartę z krótką bajką.
„Pewnego dnia król Łakomczuch Wielki odpoczywał po Śniadaniowym Obżarstwie, leżąc na wielkim łożu. Łoże uginało się pod jego ciężarem i ogromnie skrzypiało. Sapał i stękał. Obracając się z trudem na swym łożu zauważył, że z wiatrem wpadła do komnaty przez otwarte okno Owocowa Wróżka. Wtedy przypomniał mu się dawno zapomniany aromat ogrodów i pól. Łakomczuch Wielki nie chodził po swoich ziemiach, gdyż był na to zbyt poważny i za gruby. Chodzenie sprawiało mu ogromny trud. Owocowa Wróżka odwiedzając kolejne komnaty pozostawiała w nich cudowny zapach owoców i warzyw. Gdy Łakomczuch Wielki znowu poczuł głód, kucharz zaczął przygotowywać tłuste potrawy, gdy nagle poczuł zapomniany nawet przez niego zapach. Wysłał więc swoich pomocników na owocowo - warzywne poszukiwanie wydając im „Kucharską Księgę Zdrowego Życia”. Po ich powrocie przygotowano nowe potrawy śniadaniowe dla Króla Łakomczucha Wielkiego. Był zachwycony nowymi potrawami i ogłosił w swoim królestwie - Owocowo - Warzywne Święto każdego dnia według zasad Zdrowej Diety. Pomagał mu w tym zadaniu lekarz i kucharz nadworny. Król chcąc promować swoje królestwo zaprosił na Śniadanie władców sąsiednich państw”.
Teraz kolej na Wasze zadanie. Pomóżcie nadwornemu kucharzowi ułożyć menu na śniadanie. Dokończcie tez bajkę.
(Pomysł może zostać wykorzystany z uczniami w formie klasowego przedstawienia np. dla rodziców.)
●WYSPA SZKOLNA
Uczniowie otrzymują polecenie wykonania zaproszenia na śniadanie szkolne, dla swoich kolegów (technika dowolna).
W zaproszeniu musi być określona godzina spotkania zgodnie z rzeczywistym czasem zajęć, aby uczniowie z pozostałych Wysp mogli uczestniczyć we wspólnym śniadaniu. Każdy uczeń przychodzi ze swoim śniadaniem na Wyspę Szkolną. Wyspiarze Szkolni natomiast przygotowują dodatek do śniadania dla każdego gościa wykorzystując zawartość Skrzyni Skarbów. W skrzyni znajdują się sok marchwiowy, sok bananowy, sok malinowy, serwetki, kubki jednorazowe, oraz duży arkusz papieru na wykonanie owocowego obrusu na gościnny stół. Uczniowie ozdabiają obrus wyklejając go schematami znanych owoców z których wykonuje się soki.
●WYSPA OBIADOWA
Uczniowie otrzymują następujące instrukcje:
Jesteście rozbitkami na bezludnej Obiadowej Wyspie. Wasz okręt zatonął, uratowała się wasza grupa. Pewnego dnia fala wyrzuciła na plażę dużą skrzynię - prawdopodobnie część ładunku okrętu. Biegniecie do skrzyni w nadziei, że znajdziecie tam coś pożytecznego. Stwierdzacie, że w środku jest pełno guzików, marchwi, pomidorów, cebuli, groszku zielonego, porów, kukurydzy, nożyczek, papieru kolorowego, patyczków i bloków rysunkowych. W środku znajduje się też kartka z poleceniem:
W jaki sposób możecie z tego zrobić zegar wskazujący spożycie 5 porcji owoców, warzyw i soków dziennie. Wykorzystajcie w twórczy sposób ten niezwykły ładunek.
●WYSPA POPOŁUDNIOWA
Celem tego ćwiczenia jest przybliżenie uczniom potrzeby spożywania popołudniowej 4-tej porcji owoców i soków. Ćwiczenie ma na celu rozwijanie zdolności tworzenia metafor dzięki umiejętności ujmowania pewnych wrażeń zmysłowych w kategoriach właściwych innym doznaniom. Takie zjawisko ma miejsce w przypadku synestezji , nieco tajemniczej zdolności umysłu ludzkiego do „słyszenia obrazów”, „widzenia dźwięków” i tym podobne. Do Skrzyni Skarbów nauczyciel wybiera obiekty o wyraźnych walorach zmysłowych: jabłko, pomarańcza, mandarynka.
Polecenie: Proszę stworzyć charakterystykę przedmiotów znajdujących się w Skrzyni Skarbów za pomocą zmysłów wzroku, smaku, dotyku, węchu czy słuchu według instrukcji tak, aby zachwycić dzieci do ich jedzenia na podwieczorek.
Jabłko smakuje .... jakimś zapachem
jakimś dźwiękiem
jakimś kolorem
Jabłko pachnie ....smakiem czegoś
jakimś dźwiękiem
jakimś kolorem
np.: Jabłko smakuje barwą słońca
Jabłko pachnie nutą skrzypiec
Jabłko ma wygląd czerwieni róż
●WYSPA WIECZORNA
W Skrzyni Skarbów znajduje się kartka z poleceniem do uczniów.:
Jesteście Czarnoksiężnikami. Dzieci z sąsiednich Krain mają do Was życzenia. Pragną wraz z rodzicami przygotować zdrowy posiłek na kolację.
Pomóżcie Im wyczarować 2 zestawy porcji, które będą składały się z owoców, soków i kanapek kolorowych.
A, że jesteście Czarnoksiężnikami wyczarujcie dla Nich również parę zagadek o warzywach, owocach i sokach.
FAZA KOŃCOWA
1.Powtórzenie i utrwalenie poznanych wiadomości:
a) zapis hasła przewodniego:
„Owoce i warzywa są na 5”
„Wszyscy wiemy o tym - warzywa, owoce i soki - 5 porcji dziennie.”
b) praca domowa:
Skomponuj wraz z rodzicami zestaw 5 porcji dziennych. Zestaw zapisz w wykonanym samodzielnie dzienniczku.
(Czas prowadzenia dzienniczka pozostaje w gestii nauczyciela. W ramach zajęć nauczyciel może wykorzystać treści matematyczne w ćwiczeniach i zadaniach stosownie do poziomu zespołu - klasa I, II, III.)
LITERATURA:
E. Nęcka, Trening twórczości, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Gdańsk 2005
B. Dyrda, Rozwijanie twórczości i inteligencji intelektualnej dzieci i młodzieży, Poradnik dla wychowawców i nauczycieli, Wydawnictwo „Impuls”, Kraków 2004
Scenariusz opracowała: dr Lucyna Skorecka