konspekt ostrosłupy 1


M H

Bielsko-Biała, 24. 03. 2014r.

II rok MZI

KN w Bielsku-Białej

KONSPEKT LEKCJI

do przedmiotu MATEMATYKA

Temat: „Ostrosłupy”

Liczba godzin na realizację tematu: 45 minut

Klasa: 6c

Podręcznik oraz literatura uzupełniająca: Matematyka 6 z plusem

  1. Wymagane wiadomości i umiejętności przed lekcją:

  1. Uczeń zna pojęcie graniastosłupa prostego.

  2. Uczeń zna i rozumie pojęcie prostopadłość, wysokość, podstawa, wierzchołek, ściana, krawędź.

  1. Cele zajęć:

Cele dydaktyczne:

Cele wychowawcze:

  1. Metody nauczania: zespołowa, grupowa, indywidualna.

  2. Formy nauczania: praca z podręcznikiem, pogadanka, pokaz modeli, wykonanie modeli ostrosłupa, dyskusja.

  1. Pomoce dydaktyczne i środki techniczne:

  1. Szczegółowy przebieg lekcji:

  2. Tematy/podtematy

    Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    czas

    Uwagi

    Cz. Wstępna - sprawy organizacyjne

    Sprawdzenie porządku w klasie

    Nauczyciel sprawdza porządek w klasie i, jeżeli zauważa nieprawidłowości, prosi uczniów o wykonanie odpowiednich czynności

    Uczniowie wykonują polecenia

    2

    Należy sprawdzić: czystość, czy tablica jest starta, czy uczniowie się wypakowali i czy uczniowie powiesili torby na haczykach.

    Przywitanie

    Nauczyciel wita się z uczniami

    Uczniowie odpowiadają na przywitanie.

    Sprawdzenie obecności

    Nauczyciel sprawdza obecność

    Uczniowie słuchają i odpowiadają

    Część zasadnicza lekcji

    Cele lekcji

    Nauczyciel przedstawia cele lekcji: dzisiaj spróbujemy poznać ostrosłupy i ich własności.

    Słuchają

    15

    .

    Przedstawienie tematu lekcji: „Ostrosłupy”.

    Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie zeszytów i zapisanie tematu lekcji oraz daty, który nauczyciel pisze na tablicy.

    Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie.

    Wprowadzenie do tematu lekcji.

    Nauczyciel mówi, że na ławce znajdują się modele brył. Prosi osobę chętną, aby podeszła i wybrała te modele, które były wcześniej poznane.

    Wybrany uczeń wybiera modele graniastosłupów i odkłada na inną ławkę

    Nauczyciel mówi, że pozostałe bryły to ostrosłupy.

    Słuchają

    Nauczyciel zadaje pytania:

    • Czy ktoś słyszał gdzie możemy zaobserwować budowę w kształcie ostrosłupa?

    • Czym różni się ostrosłup od graniastosłupa?

    • Jak myślicie od czego zależy nazwa ostrosłupa?

    • Co to jest wysokość ostrosłupa?

    Odpowiadają

    Należy zadawać pytania w formie dyskusji.

    Nauczyciel mówi: sprawdzimy teraz, jak przebiega wysokość w 3 modelach ostrosłupów. Zadaje pytania.

    Patrzą i odpowiadają na pytania.

    Nauczyciel prosi aby dyżurni rozdali po 1 ostrosłupie na ławkę. Prosi uczniów o pokazanie sobie nawzajem wierzchołka, krawędzi bocznej, ścian bocznych, podstawy, krawędzi podstawy. I zastanowienia ile ich jest.

    Uczniowie pokazują sobie nawzajem

    1

    Nauczyciel wybiera dwójkę uczniów, którzy mają ostrosłupa trójkątnego i zadaje pytania. Następnie wybiera dwójkę z ostrosłupem czworokątnym i zadaje pytania. Pyta się uczniów czy mają jakieś wnioski.

    Odpowiadają

    2

    Rysunek ostrosłupa

    Nauczyciel rysuje ostrosłup czworokątny na tablicy.

    Uczniowie słuchają i przerysowują.

    6

    Ćwiczenia praktyczne

    Nauczyciel rozdaje na dwójkę plastelinę i wykałaczki. I prosi o wykonanie modelu ostrosłupa czworokątnego

    Uczniowie wykonują model.

    5

    Ćwiczenia z nowego tematu lekcji

    Nauczyciel rozdaje kartę pracy. Daje chwilę na zastanowienie się. Prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń.

    Odpowiada na pytania.

    Uczniowie wykonują ćwiczenia w razie problemów zadają pytania.

    10

    Podsumowanie

    Nauczyciel zadaje pytanie związane z tematem lekcji jednemu uczniowi, a ten jeżeli odpowie dobrze, to zadaje pytanie następnej osobie.

    Odpowiadają i zadają następne pytania.

    2

    Jeżeli odpowiedzi są błędne to osoba, która odpowiedziała dobrze wybiera inną osobę

    Część końcowa lekcji

    Ewaluacja umiejętności uczniów

    Nauczyciel zadaje pytanie:

    • Czy wszystko z dzisiejszej

    lekcji jest zrozumiałe?

    • Czy ktoś ma jeszcze jakieś

    pytanie do lekcji?

    Uczniowie odpowiadają na pytanie ewaluacyjne.

    2

    Nauczyciel pozna opinię uczniów na temat zajęć.

    Podanie zadania domowego.

    Nauczyciel podaje zadanie domowe:

    podręcznik str. 162 ćw. 1 i 2 i z karty pracy ćw. 2.

    Zapisują treść zadania domowego do zeszytów.

    Pożegnanie

    Nauczyciel żegna się z uczniami.

    Uczniowie żegnają się z nauczycielem.


