M H
Bielsko-Biała, 24. 03. 2014r.
II rok MZI
KN w Bielsku-Białej
KONSPEKT LEKCJI
do przedmiotu MATEMATYKA
Temat: „Ostrosłupy”
Liczba godzin na realizację tematu: 45 minut
Klasa: 6c
Podręcznik oraz literatura uzupełniająca: Matematyka 6 z plusem
Wymagane wiadomości i umiejętności przed lekcją:
Uczeń zna pojęcie graniastosłupa prostego.
Uczeń zna i rozumie pojęcie prostopadłość, wysokość, podstawa, wierzchołek, ściana, krawędź.
Cele zajęć:
Cele dydaktyczne:
Uczeń rozpoznaje wśród danych brył graniastosłupy i ostrosłupy
Uczeń potrafi wskazać i nazwać elementy ostrosłupa
Uczeń potrafi narysować ostrosłup trójkątny, czworokątny, pięciokątny
Uczeń wie, gdzie przebiega wysokość w danych ostrosłupach
Uczeń potrafi zrobić model ostrosłupa czworokątnego
Uczeń potrafi rozwiązywać proste zadania z ostrosłupami
Cele wychowawcze:
Kształcenie wyobraźni i spostrzegawczości
Kształtowanie umiejętności współpracy w zespole
Pobudzanie aktywności i inicjatywy,
Metody nauczania: zespołowa, grupowa, indywidualna.
Formy nauczania: praca z podręcznikiem, pogadanka, pokaz modeli, wykonanie modeli ostrosłupa, dyskusja.
Pomoce dydaktyczne i środki techniczne:
Podręcznik
Karta pracy
Modele ostrosłupów i graniastosłupów
Wykałaczki
Plastelina
Szczegółowy przebieg lekcji:
|
Tematy/podtematy |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
czas |
Uwagi |
Cz. Wstępna - sprawy organizacyjne |
Sprawdzenie porządku w klasie |
Nauczyciel sprawdza porządek w klasie i, jeżeli zauważa nieprawidłowości, prosi uczniów o wykonanie odpowiednich czynności |
Uczniowie wykonują polecenia |
2 |
Należy sprawdzić: czystość, czy tablica jest starta, czy uczniowie się wypakowali i czy uczniowie powiesili torby na haczykach. |
|
Przywitanie |
Nauczyciel wita się z uczniami |
Uczniowie odpowiadają na przywitanie. |
|
|
|
Sprawdzenie obecności |
Nauczyciel sprawdza obecność |
Uczniowie słuchają i odpowiadają |
|
|
Część zasadnicza lekcji |
Cele lekcji
|
Nauczyciel przedstawia cele lekcji: dzisiaj spróbujemy poznać ostrosłupy i ich własności. |
Słuchają |
15 |
. |
|
Przedstawienie tematu lekcji: „Ostrosłupy”. |
Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie zeszytów i zapisanie tematu lekcji oraz daty, który nauczyciel pisze na tablicy. |
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie. |
|
|
|
Wprowadzenie do tematu lekcji.
|
Nauczyciel mówi, że na ławce znajdują się modele brył. Prosi osobę chętną, aby podeszła i wybrała te modele, które były wcześniej poznane.
|
Wybrany uczeń wybiera modele graniastosłupów i odkłada na inną ławkę |
|
|
|
|
Nauczyciel mówi, że pozostałe bryły to ostrosłupy.
|
Słuchają
|
|
|
|
|
Nauczyciel zadaje pytania:
|
Odpowiadają
|
|
Należy zadawać pytania w formie dyskusji. |
|
|
Nauczyciel mówi: sprawdzimy teraz, jak przebiega wysokość w 3 modelach ostrosłupów. Zadaje pytania. |
Patrzą i odpowiadają na pytania. |
|
|
|
|
Nauczyciel prosi aby dyżurni rozdali po 1 ostrosłupie na ławkę. Prosi uczniów o pokazanie sobie nawzajem wierzchołka, krawędzi bocznej, ścian bocznych, podstawy, krawędzi podstawy. I zastanowienia ile ich jest.
|
Uczniowie pokazują sobie nawzajem |
1 |
|
|
|
Nauczyciel wybiera dwójkę uczniów, którzy mają ostrosłupa trójkątnego i zadaje pytania. Następnie wybiera dwójkę z ostrosłupem czworokątnym i zadaje pytania. Pyta się uczniów czy mają jakieś wnioski.
|
Odpowiadają |
2 |
|
|
Rysunek ostrosłupa |
Nauczyciel rysuje ostrosłup czworokątny na tablicy.
|
Uczniowie słuchają i przerysowują.
|
6 |
|
|
Ćwiczenia praktyczne
|
Nauczyciel rozdaje na dwójkę plastelinę i wykałaczki. I prosi o wykonanie modelu ostrosłupa czworokątnego
|
Uczniowie wykonują model. |
5 |
|
|
Ćwiczenia z nowego tematu lekcji
|
Nauczyciel rozdaje kartę pracy. Daje chwilę na zastanowienie się. Prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń. Odpowiada na pytania.
|
Uczniowie wykonują ćwiczenia w razie problemów zadają pytania. |
10 |
|
|
Podsumowanie |
Nauczyciel zadaje pytanie związane z tematem lekcji jednemu uczniowi, a ten jeżeli odpowie dobrze, to zadaje pytanie następnej osobie.
|
Odpowiadają i zadają następne pytania. |
2 |
Jeżeli odpowiedzi są błędne to osoba, która odpowiedziała dobrze wybiera inną osobę |
Część końcowa lekcji |
Ewaluacja umiejętności uczniów
|
Nauczyciel zadaje pytanie:
lekcji jest zrozumiałe?
pytanie do lekcji? |
Uczniowie odpowiadają na pytanie ewaluacyjne. |
2 |
Nauczyciel pozna opinię uczniów na temat zajęć. |
|
Podanie zadania domowego.
|
Nauczyciel podaje zadanie domowe: podręcznik str. 162 ćw. 1 i 2 i z karty pracy ćw. 2. |
Zapisują treść zadania domowego do zeszytów.
|
|
|
|
Pożegnanie |
Nauczyciel żegna się z uczniami. |
Uczniowie żegnają się z nauczycielem.
|
|
|