Wychowanie Fizyczne
Rok II, grupa II
Studia stacjonarne
SCENARIUSZ LEKCJI WF
TEMAT : DOSKONAENIE PODANIA OBURĄCZ SPRZED KLATKI PIERSIOWEJ.
Cele lekcji:
Umiejętności: uczeń potrafi wykonać podania oburącz sprzed klatki piersiowej w połączeniu z innymi elementami technicznym i ze zwiększoną szybkością, potrafi poruszać się w obronie.
Sprawność motoryczna: kształtowanie szybkości, wzmacnianie mięsni kończyn górnych i dolnych.
Wiadomości: uczeń zna technikę wykonania podania sprzed klatki piersiowej, zna sposoby poruszania się w obronie oraz wie jak wygląda postawa zawodnika obrony.
Postawy i Motywacje: uczeń jest zdyscyplinowany, potrafi współdziałać w grupie.
Środki dydaktyczne: pachołki, piłki koszykowe, ławeczki gimnastyczne.
Liczba uczniów:
Klasa: I gimnazjum
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna.
Tok lekcji |
Treść lekcji |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno- metodyczne |
I Część wstępna (10-15 min)
1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2.Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3. Rozgrzewka
a) bieżna
b) kształtująca
c) specjalistyczna
II Część główna (25-30 min) 4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej.
III Część końcowa (3-5 minut)
5. Uspokojenie organizmu.
6. Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe i podsumowanie lekcji.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
1. Zbiórka w dwuszeregu. 2. Powitanie sportowe. 3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
4. Podanie tematu lekcji. 5. Zwrócenie uwagi na rolę nauczanych elementów.
Zabawa ożywiająca "Berek z kozłowaniem" Każdy ćwiczący kozłuje piłkę. Osoba dotknięta przez berka staje się berkiem.
W biegu: -krążenia piłki wokół pasa, -krążenie LR, PR kozłuje piłkę, -krążenie PR, LR kozłuje piłkę, -toczenie piłki po boisku na przemian LR i PR, -na znak N przysiad i wyskok -krok odstawno- dostawny, przerzuty piłki z LR do PR, do środka i na zewnątrz koła - krok skrzyżny do środka i na zewnątrz koła.
W miejscu: - podrzucanie piłki, obrót i chwyt, - podrzucanie piłki, siad, powstanie, chwyt, - trzymanie piłki oburącz i krążenie T, -w rozkroku-toczenie piłki po „ósemce” - siad równoważny- przechwyty piłki pomiędzy nogami, -leżenie przodem- wznoszenie oburącz piłki ponad głowę -leżenie tyłem, RR wyprostowane nad głową-podanie piłki nogami do RR -leżenie tyłem, RR prostopadle do ciała,
-U wykonują kozłowanie w biegu ze zmianą ręki kozłującej(kozłem przed sobą, kozłem pomiędzy nogami) -U wykonują bieg z rzutem do kosza po kozłowaniu.
Wyścig: „Kto więcej razy poda piłkę w czasie biegu”. Na sygnał zawodnicy drużyny ustawionej na obwodzie połowy boiska podają piłkę zaczynając od zawodnika pierwszego. Podania trwają tak długo, aż wszyscy zawodnicy drużyny przeciwnej nie skończą wyścigu wokół nich. Kolejny zawodnik drużyny obiegającej może startować kiedy poprzednik minie linię mety.
Technika: 1. Podania piłki do współćwiczącego sposobem oburącz sprzed klatki piersiowej.
2. Podania piłki do współćwiczącego (sposobem oburącz sprzed klatki piersiowej, oburącz kozłem, znad głowy).
3. Podania piłki w ruchu sposobem oburącz sprzed klatki piersiowej zakończone rzutem do kosza w biegu (dwutakt) przez jednego ćwiczącego.
4. U wybiegają równocześnie, jeden z nich posiada piłkę którą kozłuje. Po zatrzymaniu przy pachołku na 1 lub 2 tempa podaje drugiemu współćwiczącemu piłkę sposobem oburącz sprzed klatki piersiowej. Drugi ćwiczący po kozłowaniu również zatrzymuje się przy pachołku i podaje piłkę w taki sam sposób. Trzeci uczeń wykonuje rzut do kosza po kozłowaniu.
5. U znajdujący się w kole podaje piłkę do osoby na obwodzie kole, po czym biegnie na jej miejsce i wykonuje skłon z leżenia do ugiętych nóg. Osoba która otrzymała piłkę biegnie do środka koła i podaje ją innej osobie.
6. Podania piłki w ruchu po obwodzie koła.
7. Podania pomiędzy kołami oraz ze stałymi partnerami.
Taktyka: Pokaz i omówienie sposobów poruszania się w obranie. 1. Ustawienie ćwiczących jak na rysunku V. Połowa uczniów podaje między sobą piłki sposobem oburącz sprzed klatki piersiowej. Pozostali poruszają się krokiem odstawno - dostawnym zależnie od kierunku podań piłki.
2. Na boisku ustawiono przeszkody. U ustawieni za linią końcową. Na znak zaczynają biec tyłem lub krokiem odstawno- dostawnym pokonując przeszkody. Pierwszy uczeń który przekroczy linię mety(linia końcowa boiska) wygrywa.
Gra szkolna : U mogą stosować tylko jeden rodzaj podań: oburącz sprzed klatki piersiowej.
U wykonują dowolne rzuty do kosza.
-wyznaczenie uczniów do zebrania środków dydaktycznych -zbiórka - omówienie lekcji
-wskazanie zastosowań wykonanych ćwiczeń. |
Sm,W,PiM
PiM,W,
PiM, U,W
PiM,U,W,Sm
PiM, U, W, Sm
PiM, U,W, Sm
PiM, U,W, Sm
PiM, U,W, Sm
PiM, U,W, Sm
PiM, U, W, Sm
|
Ustawienie ćwiczących w dwuszeregu.
Czas trwania: 3 min.
Ćwiczący w rozsypce na sali. N wyznacza 2 berka. Każda osoba posiada piłkę. Czas trwania : 2 minuty
Ćwiczący poruszają się po obwodzie sali.
Czas trwania : 3 min.
Ćwiczący są rozstawieni na obwodzie sali. Czas trwania : 3 min
U podzieleni na 2 grupy, każda z nich porusza się (po obwodzie koła) na innej połowie boiska.
U podzieleni na 2 drużyny. Pierwsza z nich ustawiona na liniach połowy boiska posiada piłkę(liczy na głos podania). Druga na sygnał N rozpoczyna wyścig wokół prostokąta utworzonego z 1 drużyny. Po wyścigu następuje zmiana miejsc drużyn.
U w dwójkach stoją naprzeciwko siebie w odległości ok.8 m.
Podanie piłki do współćwiczącego innym sposobem niż otrzymało się piłkę.
U ustawieni w 2 rzędach na jednej linii końcowej boiska, i dwóch na drugiej linii końcowej. Każda dwójka posiada piłkę.
U ustawieni w 3 rzędach na jednej linii końcowej boiska i w 3 na drugiej linii końcowej. Każda trójka posiada piłkę. Po wykonanym ćwiczeniu każdy z uczniów przechodzi do innego rzędu niż ten z którego zaczynał ćwiczenie. I
U podzieleni na 2 zespoły, każdy tworzy koło. Jeden ćwiczący znajduje się w kole.
U podzieleni na 2 zespoły, każdy tworzy koło. Na znak N zmiana kierunku biegu i kierunku podań.
U podzieleni na 2 zespoły, każdy tworzy koło na jednej połowie boiska. W ćwiczeniu są użyte 3 piłki. Na znak N zmiana kierunku biegu, zmiana kierunku podań, stali partnerzy zmieni IV
V
Gra na dwóch połowach boiska. Na jednej grają dwie drużyny dziewczyn, a na drugiej dwie drużyny chłopców.
Czas trwania: 30 min.
Określenie osób odpowiedzialnych za sprzątanie pomocy dydaktycznych.
Czas trwania: 5 min. |