Lucyna Panek lucynapa@hoga.pl
Przedszkole Publiczne nr 12
w Radomiu
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Z WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO DLA PIECIOLATKÓW
Z WYKORZYSTANIEM TECHNIK INFORMACYJNYCH
TEMAT: Bezpieczna droga do przedszkola. Utrwalenie wiadomości o znakach drogowych i sygnalizatorze świetlnym na podstawie wiersza W. Chotomskiej „Pies z ulicy Bałamutów” i ilustracji.
DZIAŁ PROGRAMOWY: Wychowanie umysłowe.
TREŚCI PROGRAMOWE:
• Znajomość znaków pieszego i kołowego ruchu drogowego w zależności od środowiska oraz próby oceniania obserwowanych zachowań użytkowników drogi.
• Uzasadnianie konieczności przestrzegania zasad ruchu drogowego w czasie korzystania z drogi.
• Wykazywanie zagrożeń zdrowia i życia związanych z podchodzeniem do pojazdów w ruchu.
• Rozwiązywanie zagadek o bardziej złożonej treści.
• Naśladowanie słyszanych głosów.
• Zabawy ruchowe z zastosowaniem przepisów ruchu drogowego.
• Stosowanie symboli w tym znaków drogowych w zabawach ruchowych organizowanych w sali.
• Używanie nazw figur geometrycznych: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt.
CEL OGÓLNY: Wdrażanie do zachowania bezpieczeństwa na drodze. Utrwalenie wiadomości o znakach drogowych i sygnalizatorze świetlnym.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko rozpoznaje niektóre znaki drogowe i określa ich zastosowanie.
Dziecko określa zasady przechodzenia przez jezdnię i wymienia znaki pionowe i poziome oznaczające przejście dla pieszych.
Dziecko wymienia zasady bezpiecznego zachowania się na drodze.
Dziecko omówi zasadę działania sygnalizatora świetlnego.
Dziecko potrafi określić kształty (kwadrat, koło, prostokąt, trójkąt) i kolory znaków drogowych.
Dziecko potrafi przewidzieć skutki nieprawidłowego zachowanie się na drodze.
Dziecko rozpoznaje symbole znaków drogowych w zabawach.
CEL WYCHOWAWCZY: wdrażanie dzieci do zachowania szczególnej ostrożności na drodze i stosowania przepisów ruchu drogowego oraz przechodzenia przez jednię tylko w oznaczonych miejscach.
METODY: słowna - rozmowa, zadań stawianych dzieciom - w zabawach i przy wypełnianiu kart pracy, drama.
FORMA: zbiorowa, indywidualna jednolita.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Kolorowe plansze znaków drogowych pionowych i poziomych;
Ilustracja sygnalizatora świetlnego;
Krążki w kolorach: zielonym i czerwonym symbolizujące światła sygnalizatora;
Plansza „Ruch uliczny”;
Karty pracy dla każdego dziecka;
Kolorowanki dla każdego dziecka.
PLAN ZAJĘCIA
1. Słuchanie i analiza wiersza Wandy Chotomskiej - „Pies z ulicy Bałamutów”.
2. Rozmowa na temat bezpiecznej drogi do przedszkola oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego szczególnie przy przechodzeniu przez ulicę.
3. Zagadka, prezentacja planszy ze znakami drogowymi, omówienie niektórych znaków drogowych, ich kształtu, kolorów, znaczenia.
4. Indywidualne wypełnianie Karty Pracy Nr 1 - wybieranie spośród różnych figur tych, które występują w znakach drogowych, wybieranie kolorów występujących w znakach drogowych.
5. Zabawa ruchowa przy piosence „Być kierowcą”, ćwiczenia ortofoniczne - naśladowanie jadących pojazdów.
6. Zagadka, omówienie ilustracji sygnalizatora świetlnego, zasad jego działania i zastosowania.
7. Indywidualne wypełnianie Karty Pracy Nr 2 - zamalowywanie światełek sygnalizatora świetlnego w odpowiednich miejscach.
8. Podsumowanie zajęcia, utrwalenie zdobytych wiadomości, rozdanie dzieciom kolorowanek - pieska z wiersza.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Słuchanie i analiza wiersza Wandy Chtomskiej - „Pies z ulicy Bałamutów”.
Pies z ulicy Bałamutów
W pięknym mieście Pieskowicach
przy ulicy Bałamutów
mieszkał sobie czarny jamnik,
który miał dwie pary butów.
Do południa czyścił buty
luksusową białą pastą
a gdy tylko skończył pracę
chyłkiem wymknął się na miasto.
Zamiast chodzić po chodniku
on po jezdni szedł piechotą.
Więc powiedział mu policjant,
że zły przykład daje kotom!
- Źle, jamniku, ucz się tego
co już małe wiedzą smyki.
JEZDNIA SŁUŻY DO JEŻDŻENIA
DO CHODZENIA SĄ CHODNIKI!
Pies na chodnik wskoczył godnie
z miną wiece obrażoną,
przewracają się przechodnie:
Któż to chodzi lewą stroną?
Patrz jamniku rzekł policjant -
jakie z tobą są kłopoty
CHODŹ CHODNIKIEM PRAWĄ STRONĄ
I PAMIĘTAJ ZAWSZE O TYM!
Na ulicy polędwicy
jamnik jezdnią się przemyka,
przebiec chciał na drugą stronę,
by kość kupić u rzeźnika
- Piesku! Krzyknął pan policjant -
nie myśl tylko o obiedzie!
ZANIM ZROBISZ KROK NA JEZDNIĘ
POPATRZ, CZY NIĄ COŚ NIE JEDZIE!
Jamnik warknął urażony:
- Przechodzenie nie jest sztuką!
Łypnął okiem, zszedł z chodnika
i chciał jezdnię przejść na ukos.
Pan kierowca zahamował
i zawołał wielkim głosem:
JEŚLI ŻYCIE JEST CI MIŁE
NIE PRZEBIEGAJ JEZDNI SKOSEM!
Pies chciał uciec, lecz niestety,
choć podskoczył dość wysoko
znów się spotkał na ulicy
z policjantem oko w oko.
Pan policjant mu wyjaśnił:
- Tutaj przejścia się zabrania
KTO CHCE PRZEJŚCIE PRZEJŚĆ BEZPIECZNIE
MUSI DOJŚĆ DO SKRZYŻOWANIA!
Pies na jezdnie wkroczył żwawo -
ledwie z życiem uszedł cało.
A dlaczego? A dlaczego,
że nie przyjrzał się sygnałom.
- Spójrz na sygnał - rzekł policjant -
nim na drugą przejdziesz stronę.
STÓJ GDY, JEST CZERWONE ŚWIATŁO
PRZECHODŹ, KIEDY JEST ZIELONE!
.............................................................
Zmęczył się nasz pies spacerem
aż go rozbolały nogi,
więc pożegnał policjanta,
podziękował za przestrogi.
.............................................................
Wanda Chtomska
Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego utworu, omawianie błędów, które popełnił piesek, przypomnienie zasad ruchu drogowego. Nadawanie pieskowi imienia, przewidywanie skutków jego zachowania. Omawianie planszy „Ruch uliczny”.
2. Rozmowa z dziećmi na temat bezpiecznej drogi do przedszkola oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego szczególnie przy przechodzeniu przez ulicę. Przypomnienie oznakowania przejścia dla pieszych znakami pionowymi i poziomymi. Pokaz przechodzenia przez jezdnię zgodnie z obowiązującymi zasadami.
3. Nauczycielka zadaje zagadkę:
Stoją przy drogach
Na długich nogach,
Nauczyć mogą
Jak jeździć drogą?
Następnie przedstawia planszę ze znakami drogowymi, dzieci omawiają znaki, które już znają, te , które spotykają po drodze do przedszkola, określają ich kształt i zastosowane kolory. Wyszukują znaki oznaczające przejście dla pieszych, odgadują znaczenie innych znaków.
4. Indywidualne wypełnianie Karty Pracy Nr 1 - wybieranie spośród różnych figur tych, które występują w znakach drogowych, wybieranie kolorów występujących w znakach drogowych.
5. Zabawa ruchowa przy piosence „Być kierowcą”, ćwiczenia ortofoniczne - naśladowanie jadących pojazdów. Przy melodii piosenki dzieci naśladują samochody i „jeżdżą” po całej sali uważając, by nikogo nie potrącić i nie zderzyć się. Kiedy milknie muzyka dzieci zatrzymują się i naśladują warkot pojazdów. Zabawa powtórzona z krążkami: zielonym i czerwonym. Gdy nauczycielka podnosi zielony krążek dzieci „jeżdżą” po sali, kiedy czerwony - zatrzymują się i naśladują warkot pojazdów.
6. Nauczycielka zadaje zagadkę:
Czy widziałeś zebry w mieście?
Nie, bo to nie dla nich miejsce.
Jednak są! Lecz nikt nie liczył
Ile zebr jest na ulicy.
Rozmowa z dziećmi na temat zebry z zagadki, jaka to zebra i co ona oznacza gdy jest namalowana na ulicy. Następnie nauczycielka pokazuje inne oznaczenie przejścia dla pieszych jakim jest sygnalizator świetlny, pokazuje ilustrację. Dzieci omawiają ilustrację sygnalizatora świetlnego i zasady jego działania i zastosowania.
7. Indywidualne wypełnianie Karty Pracy Nr 2 - zamalowywanie światełek sygnalizatora świetlnego w odpowiednich miejscach.
8. Podsumowanie zajęcia, utrwalenie zdobytych wiadomości. Dzieci Pieskowi z wierszyka udzielają porad, jak należy przechodzić przez jezdnię, co oznaczają poszczególne znaki, jak oznaczone są przejścia dla pieszych, jak działa sygnalizator świetlny. W nagrodę za poprawne wypełnienie kart pracy dzieci otrzymują kolorowanki - pieska z wiersza
BIBLIOGRAFIA:
Czerniawska H. Program wychowania przedszkolnego dla dzieci 3-6 letnich.
www.dzieci.best.pl
http://www.dzieci.best.pl/Maluch/kolorowanki/drukuj1.htm
www.eduseek.pl/multimedia/znaki/index.htm
Encyklopedia Multimedialna PWN