KONSPEKT
Temat: Globalizacja.
Klasa I technikum
Czas: 45min
Cele z podstawy programowej:
• rozumienie proces globalizacji
• uświadomienie wartości płynących z różnorodności społecznej.
Cele ogólne:
Cele operacyjne:
uczeń umie scharakteryzować na czym polega proces globalizacji,
potrafi podać argumenty przeciwników i zwolenników procesu globalizacji,
potrafi opisać korzyści i zagrożenia, jakie niesie globalizacja.
Uczeń zna i potrafi:
określić swoją postawę wobec przedstawionych problemów,
potrafić zaprezentować w dyskusji własny punkt widzenia oraz formułować rzeczowe argumenty na poparcie swojego stanowiska,
rozumieć potrzebę szacunku wobec poglądów innych osób.
Metody pracy: burza mózgów, dyskusja.
Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, mapa świata, atlasy
Przebieg zajęć:
Na poprzedniej lekcji wymienialiśmy procesy integracji i dezintegracji na Świecie (polityczna i gospodarcza)
Na początku ,,burza mózgów'' na temat globalizacji, z powtórką z ostatniej lekcji. Na tablicy wszelkie pojęcia, które uczniom kojarzą się z procesem globalizacji.
Następnie samemu wyjaśnić pojęcie globalizacji lub poprosić uczniów o przeczytanie tekstu z podręcznika.
Po wyjaśnieniu, na czym polega globalizacja, podzielić klasę na cztery grupy. Pierwsze dwie starają się zebrać argumenty za globalizacją, pozostałe dwie przygotowują argumenty przeciwko globalizacji.
Po około 10-15 minutach każda grupa wybiera po dwóch przedstawicieli, którzy zapisują na tablicy 10 argumentów za i 10 argumentów przeciw globalizacji.
Przeprowadzić dyskusję miedzy przedstawicielami grup.
W ramach pracy domowej uczniowie mogą napisać krótką notatkę i odpowiedzieć własnymi słowami: ,,Jak wyglądałby świat, gdyby nie globalizacja?”.