SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I
Krąg tematyczny: Polska to moja Ojczyzna.
Temat dnia: Zwiedzamy swoją miejscowość.
Cele operacyjne:
uczeń zna:
charakterystyczne cechy swojej miejscowości,
legendę o powstaniu swojej miejscowości,
uczeń umie:
korzystać z różnych źródeł informacji,
opowiedzieć o swojej miejscowości,
aktywnie i odpowiedzialnie pracować w grupie,
uczeń potrafi:
wypowiadać się pełnymi zdaniami na podany temat,
pracować z komputerem - pod kierunkiem nauczyciela,
uczeń rozumie:
konieczność zachowania bezpieczeństwa podczas wycieczki,
METODY:
podająco - eksponująca,
pogadanka,
stymulowania aktywności twórczej,
praktycznego działania.
FORMY:
indywidualna,
grupowa,
zbiorowa jednolita.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
prace plastyczne dzieci, duże arkusze papieru, flamastry, mapa z podziałem administracyjnym Polski, podręcznik „Moja szkoła” cz. 8, karty z legendą o powstaniu miejscowości, w której mieszkają uczniowie, komputery, strona www o naszej miejscowości, zdjęcia, wycinki z gazet.
UWAGA: Zajęcia poprzedzone były spacerem po naszej miejscowości. Uczniowie zostali podzieleni na 5 grup. W czasie wycieczki uczniowie mieli zwrócić uwagę na różne obiekty, w tym zabytkowe, znajdujące się w ich miejscowości. Mieli jak najwięcej zapamiętać z trasy wycieczki. Szczególną uwagę zwrócili na zachowanie bezpieczeństwa podczas spaceru.
PRZEBIEG LEKCJI:
Rozmowa na temat obserwacji dokonanych na wycieczce:
Gdzie byliśmy na wycieczce?
W jakim celu tam poszliśmy?
Co zobaczyliśmy?
Poszczególne grupy prezentują zdobyte na wycieczce informacje.
Omówienie pracy domowej - plastycznych prac dzieci, reklamujących miejscowość, w której mieszkają.
Prezentowanie reklamy przez chętnych uczniów.
Rozmowa na temat walorów miejscowości, ujętych w prezentacji.
Zabawa Jestem przewodnikiem po mojej miejscowości.
Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Poleca opracowanie i narysowanie flamastrem na dużym papierze planu - trasy wycieczki po własnej miejscowości z uwzględnieniem obiektów zabytkowych.
Po wykonaniu zadania uczniowie prezentują swoje plany innym grupom.
Wyszukiwanie na mapie miejscowości, w której mieszkają uczniowie.
Wskazywanie na mapie administracyjnej województwa, w którym mieszkają uczniowie.
Kolorowanie obszaru województwa (podręcznik s.64).
Napisanie nazwy województwa i jego stolicy.
Umiejscowienie na mapce miejscowości, w której mieszkają uczniowie.
„Zwiedzanie” naszej miejscowości za pośrednictwem Internetu.
Uczniowie przechodzą do pracowni komputerowej. Nauczyciel przedstawia uczniom stronę internetową o ich miejscowości.
Uczniowie odwiedzają stronę, zapoznają się z legendą powstania naszej miejscowości.
Prezentowanie materiałów o miejscowości, w której mieszkają.
Uczniowie prezentują różne materiały (zdjęcia, wycinki z gazet itp.)
Uczniowie oglądają i porównują z informacjami zawartymi na stronie internetowej.
Ewaluacja zajęć.
Poszczególni uczniowie opowiadają (nie podając nazwy) o miejscach, które warto odwiedzić w naszej miejscowości. Pozostali zgadują, o jakie miejsce chodzi.