„ZATWIERDZAM” …………., dnia ……...
(stanowisko służbowe)
(stopień, imię i nazwisko)
Data ………………
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z REGULAMINÓW
z …………… w dniu ……………….
I. TEMAT /1/ Musztra indywidualna i zespołowa.
II.CELE ZAJĘĆ
- Doskonalić podstawowe elementy musztry zespołowej .
- Doskonalić czynności żołnierza w szyku ( odstępowanie i łączenie).
- Doskonalić występowanie i wstępowanie .
III. FORMA zajęcia praktyczne
IV. CZAS 1x 45 min
V. MIEJSCE plac musztry
VI. ZAGADNIENIA
Występowanie i wstępowanie w miejscu z szeregu, dwuszeregu, z kolumny.
Występowanie i wstępowanie w marszu.
Odstępowanie.
Zmiana frontu ugrupowania rozwiniętego.
VII. WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE
- nie dotyczy
VIII. LITERATURA „Nauczanie regulaminu ogólnego i musztry” Szkol. 784/96,
„Regulamin musztry”, Szt. Gen. 1427/94
IX. ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE
Plan - konspekt, „Regulamin musztry”, Szt. Gen. 1427/94
X. ORGANIZACJA ZAJĘĆ
- nie dotyczy
XI. WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA
-nie dotyczy
XII. INNE
- nie dotyczy
XIII. WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TEKTYCZNĄ
- nie dotyczy
XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZĘŚĆ WSTĘPNA (2 min)
Po przyjęciu meldunku sprawdzam wygląd zewnętrzny żołnierzy. W przypadku niedociągnięć nakazuję je natychmiast usunąć. Podaję temat i cel zajęć bieżących.. Następnie dokonuję sprawdzenia obecności. Zadaję pytania kontrolne dotyczące zachowania się żołnierza w szyku .
Rozpoczęcie zajęć
CZĘŚĆ GŁÓWNA (40 min)
Lp |
Zagadnienia i czas |
czynności |
|
|
|
Kierownika zajęć |
Szkolonych |
1 |
2 |
3 |
4 |
I |
a) Występowanie i wstępowanie w miejscu z szeregu, dwuszeregu, z kolumny. Czas: 10 min
b)Występowanie i wstępowanie w marszu. Czas: 10 min
c) Odstępowanie i łączenie. Czas: 10 min
d) Zmiana frontu ugrupowania rozwiniętego. Czas: 10 min
|
Wskazuję żołnierza
Podaję komendę „ WYSTĄP
Podaję komendę WSTĄP
Podaję komendę np. „ st. szer. Kalinowski. WYSTĄP”
Podaję komendę WSTĄP
Komendy WSTĄP i WYSTĄP podaje się również grupie żołnierzy. Jeżeli komenda WYSTĄP dotyczy kilku żołnierzy stojących w pierwszym szeregu, występują oni jednocześnie lub w kolejności występowania z szyku.
Wydaję komendy: Od prawoskrzydłowego / lewoskrzydłowego/, pięć /dziesięć/ kroków - ODSTĄP /BIEGIEM ODSTĄP/”. Łączenie obywa się na komendę: ”Do prawoskrzydłowego ŁĄCZ”.
Wydaję komendy, zwracam szczególną uwagę na prawidłowość ich wykonania. W przypadku błędów nakazuje ćwiczenia powtórzyć, aż do pełnego opanowania.
Podaję komendę, np. :,,DRUŻYNA , W PRAWO (W LEWO) ZACHODŹ - MARSZ”. Po dojściu drużyny do odpowiedniego miejsca podaję komendę ,,DRUŻYNA-STÓJ”. Zachodzenie odbywa się krokiem zwykłym.
|
Żołnierz wywołany z pierwszego szeregu , przyjmuje postawę zasadniczą i odpowiada głośno „ Jestem ” (jeżeli jest wskazany - podaje swój stopień imię i nazwisko)
Występuje trzy kroki i staje w postawie zasadniczej . Na jego miejsce wstępuje żołnierz drugiego szeregu (dwa kroki )
Wywołany robi w tył zwrot, wraca na swoje miejsce w taki sam sposób jak podczas występowania i przyjmuje taką postawę, jak pododdział. Natomiast żołnierz który zajmował jego miejsce, wraca do drugiego szeregu, robiąc dwa kroki do tyłu (bez zwrotu i wymachu rąk).
Żołnierz wywołany z kolumny w marszu przechodzi za plecami żołnierzy swojego szeregu na prawa stronę kolumny i maszeruje na wysokości swojego szeregu w odstępie jednego kroku od prawo- skrzydłowego.
Żołnierz wraca na swoje miejsce
Wykonują nakazane komendy.
Wykonują nakazane komendy.
Żołnierze skrzydłowy nieruchomego skrzydła zachodzi w miejscu w prawo (w lewo ) w takim tempie, aby maszerujący po okręgu mogli zachować równanie .
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA (3min)
Omawiam przebieg zajęć ze szczególnym uwzględnieniem popełnionych błędów
Odpowiadam na pytania dotyczące tematu. Przyjmuje meldunek o zakończeniu zajęć.
OPRACOWAŁ:
………………………………