Dział, Testy, sprawdziany, konspekty z historii


Dział: Scenariusze i konspekty

Scenariusz lekcji historii

Barbara Sojka, nauczyciel mianowany Społeczna Szkoła Podstawowa w Winownie

Konspekt lekcji historii w klasie VI przeprowadzonej w dniu 4 października 2005r.

Temat lekcji: Renesans we Włoszech i w Polsce — utrwalenie.

Wymagania standardowe:

Uczeń pamięta:

- pojęcia :

  • renesans

  • humanizm

  • odrodzenie

  • Wawel

  • arras,

- postacie :

  • Leonardo da Vinci

· Michał Anioł Buonarroti

· Raffaelo Santi

· Zygmunt I Stary

· Zygmunt II August

· Jan Kochanowski

· Mikołaj Rej

· Mikołaj Kopernik,

- główne dzieła twórców renesansu,

- poglądy głoszone przez humanistów ;

Uczeń rozumie:

- na czym polegała różnica w poglądach humanistów i filozofów średniowiecza,

- że sztuka renesansu nawiązywała do antyku,

- istotę wkładu ostatnich władców z dynastii Jagiellonów w rozwój kultury,

- na czym polegało przełomowe odkrycie Kopernika;

Uczeń potrafi:

- wskazać na mapie Włochy, Kraków,

- podać przykłady dzieł wybitnych twórców renesansu,

- prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji;

Cel lekcji: utrwalenie wiadomości uczniów w zakresie rozwoju, kultury, sztuki

i nauki we Włoszech i w Polsce złotego wieku.

Metody pracy: zadaniowa.

Formy pracy: praca w grupach.

Środki dydaktyczne: rebus, mapa, kartki z zadaniami, puzzle, cukierki.

Przebieg lekcji:

I Ogniwo wstępne

  1. Powitanie zaproszonych gości.

  2. Rozwiązanie rebusu, którego hasłem jest renesans.

K r e t m o n e t a p i s a n k i ="s

  1. Określenie celu lekcji. Zapis tematu lekcji.

  2. Odpowiedź na zagadki historyczne dotyczące okresu renesansu.

Kto powiedział ? „Niechaj to narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język znają”.

O kim tak mówimy? : Polskie go wydało plemię, wstrzymał słońce, ruszył ziemię.

II Ogniwo główne

1. Zapoznanie klasy z zasadami pracy na lekcji. Nauczyciel rozdaje uczniom materiał zawierający zadania do wykonania. Następnie zwraca uwagę na pełne skoncentrowanie się w trakcie wykonywania zadań.

2. Uczniowie wykonują poszczególne zadania. Nauczyciel dozoruje ich samodzielną pracę.

Zadanie 1.

Połącz sylaby w zdanie i uzasadnij twierdzenie :


leb ką re ne wej by chy

Ko sztu ki san so ły Wło

Zadanie 2.

Ułóż w całość puzzle.

Podaj nazwę dzieła i jego autora.

Zadanie 3.

Przyporządkuj informacje do nazwisk artystów.

Leonardo da Vinci liczne przedstawienia Madonny

Michał Anioł Buonarroti Mona Lisa, Dama z łasiczką,

Ostatnia wieczerza.

Raffaelo Santi Mojżesz, Dawid, freski w watykańskiej

Kaplicy Sykstyńskiej

Zadanie 4.

Wybierz i podkreśl poprawne informacje.

Bona Sforza była:

a) żoną Zygmunta I Starego,

b) żoną Zygmunta Augusta,

c) matką Zygmunta Augusta,

d) z pochodzenia Włoszką,

e) sprowadziła do Polski „włoszczyznę”,

f) sprowadziła malarzy i architektów.

Zadanie 5.

Znajdź informacje nieprawdziwe.

W okresie renesansu w Polsce :

a) przebudowano zamek na Wawelu,

b) gromadzono książki, obrazy i rzeźby,

c) głoszono ideę umartwiania się,

d) w miastach wznoszono piękne ratusze i kamieniczki w stylu renesansowym,

e) najważniejsze dla ludzi było życie po śmierci.

Zadanie 6.

Połącz wyraz z jego objaśnieniem.

Arrasy wiersze pisane po śmierci ukochanej

córeczki Jana Kochanowskiego, Urszuli

fraszki piękne tkaniny przedstawiające postacie

ludzkie i zwierzęta zdobiły ściany Wawelu

treny drobne wiersze o żartobliwym charakterze

zawierały obraz z życia dworskiego

Zadanie 7.

Rozwiąż krzyżówkę i uzupełnij treści zdań :

1. Tworzyli je pisarze.

2. Jaki wynalazek spowodował rozwój literatury?

3. Bona z rodu Sforzów

4. Miejscowość w której urodził się polski astronom.

5. Potężny dzwon zawieszony na wieży katedry wawelskiej za Zygmunta Starego.

6. Pierwszy poeta polski piszący wyłącznie w języku ojczystym.

7. Największy poeta polskiego Odrodzenia.

................................. XVI w. w Polsce nazwana była „ Złotym Wiekiem”.

Do najbardziej utalentowanych poetów tego okresu należeli ...................................... i

.............................................. .

Zadanie 8.

Dopasuj do siebie odpowiednie informacje.

W odrodzeniu pisarze piękno ludzkiego ciała

i artyści wzorowali się na i głosili radość życia.

Artyści renesansu w swoich kulturze i dziełach antycznych

dziełach ukazywali starożytnej Grecji i Rzymie.

Humaniści szukania szczęścia przez

człowieka na ziemi.

3) Ocenianie pracy uczniów.

Ogniwo końcowe.

1) Podsumowanie lekcji.

2) Zadanie i objaśnienie pracy domowej.

Zadanie

Uzupełnij luki w tekście :

W okresie renesansu architekci z ...................... przebudowali ........................... wzorując się na zamkach i pałacach włoskich. Artyści ........................ wnieśli wiele własnej twórczości. Piękne przestronne sale zdobiły ............................... przedstawiające .............................. i przyrodę. Wawel był wzorem do naśladowania .......................... i ................................ . Polscy magnaci przebudowali swe zamki, gromadzili książki, obrazy i ..................... . W miastach wznoszono piękne ratusze i kamienice w stylu renesansowym.

Refleksje François Rabelais'go o nauce i uczonych.

Obecnie wszystkie nauki odżyły i wróciły do czci, języki zmartwychwstały: grecki, bez którego wstydem jest, aby ktoś się mógł mienić uczonym, hebrajski, chaldejski, łaciński. Kwitnie sztuka drukarska, tak wyborna, tak udoskonalona, którą wynaleziono swego czasu z natchnienia bożego, tak jak broń palną z podszeptu szatana. Świat jest pełen ludzi uczonych, najwspanialszych księgarni, najświatlejszych nauczycieli, i sądzę, iż ani za czasów Platona, ani Cycerona, ani Papiniana nie było takich ułatwień w nauce jak obecnie.

0x01 graphic

Komentarze: (1)

0x01 graphic

młoda nauczycielka

ARTYKUŁ PRZYDATNY

0x01 graphic

Przydatne linki

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Pomoce dydaktyczne

Warto przeczytać

Książki

Czasopisma

Poradnie

Doskonalenie zawodowe

Wydawnictwa

Przydatne linki

Ciekawe artykuły

Serwisy oświatowe

Warto przeczytać

Twoim zdaniem

Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli

Dodaj link

Pobierz program do Wychowania Do Życia w Rodzinie




- R E


