ZATWIERDZAM |
ZEZWALAM NA WYKORZYSTANIE KONSPEKTU |
||||
|
GRUPA SZKOLONA |
DATA |
CZAS |
PROWADZĄCY |
PODPIS |
STANOWISKO |
|
|
|
|
|
SŁUŻBOWE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PODPIS |
|
|
|
|
|
DATA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
K O N S P E K T
DO PRZEPROWADZENIA ZAJĘĆ ZE SZKOLENIA INŻYNIERYJNO-SAPERSKIEGO Z BATERIĄ DOWODZENIA
TEMAT 7 :ROZPOZNANIE PRZESZKODY WODNEJ.
CELE SZKOLENIOWE: Nauczyć żołnierzy rozpoznać przeszkodę wodną
MIEJSCE: Świetlica
METODA: Wykład
CZAS: 1x45'
ZAGADNIENIA:
1. Zasady i sposoby pokonywania przeszkód wodnych przez pododdziały artylerii.
LITERATURA: Podręcznik szkolenia inżynieryjno-saperskiego
L.p. |
TREŚĆ ZAGADNIENIA |
CZAS |
WSKAZÓWKI |
1 |
2 |
3 |
4 |
I |
Część wstępna - przyjęcie meldunku - sprawdzenie obecności - podanie tematu i celu zajęć |
|
Zwracam uwagę na prawidłowe wykonywanie elementów musztry
|
II |
Część główna 1. Zasady i sposoby pokonywania przeszkód wodnych przez pododdziały artylerii. Współczesne działania bojowe ściśle związane są z konieczności pokonywania przeszkód wodnych, które są naturalnymi przeszko- dami dla nacierających pododdziałów. Przeszkody wodne dzielą się na rzeki o różnej szerokości, kanały żeglowne, kanały i rowy melioracyjne, jeziora, zalewy oraz głębo- ko wrzynające się w ląd zatoki morskie. Przy wyborze sposobu forsowania należy brać pod uwagę wszy- stkie czynniki, charakteryzujące przeszkodę wodną /szerokość, głę- bokość, prędkość prądu. PODZIAŁ PRZESZKÓD WODNYCH
PRZESZKODY WODNE
WĄSKIE PŁYTKIE POWOLNE do 100m do 1.5m do 0.5 m/s
ŚREDNIE GŁĘBOKIE ŚREDNIEJ 100-250m 1.5-5m PRĘDKOŚCI do 1m/s
SZEROKIE BARDZO O SZYBKIM 250-600m GŁĘBOKIE PRĄDZIE ponad 5m do 2m/s i więcej W zależności od sytuacji taktycznej pokonanie przeszkody wodnej może być realizowane jako forsowanie lub przeprawa. FORSOWANIE jest to natarcie połączone z pokonaniem przesz- kody wodnej, której przeciwległy brzeg broniony jest przez nieprz- yjaciela. Forsowanie kończy się zazwyczaj wtedy, nieprzyjaciel nie jest w stanie prowadzić na przeszkodę wodną ognia obserwowanego. Dalsza faza związana z przejściem wojsk na przeciwległy brzeg przeszkody nazywa się przeprawą. Zasadniczym sposobem poko- nania przeszkód wodnych we współczesnych warynkach jest for- sowanie po planowym przygotowaniu lub po przygotowaniu w og- raniczonym czasie, z rozwinięciem sił głównych przed przeszkodą. Forsowanie wmarszu występuje najczęściej w pościgu za nieprzy- jacielem. Na czas forsowania przeszkody wodnej wyznacza się oddziałom |
|
Omawiam charakte-rystykę przeszkód wodnych ze względu na szerokość, głębo-kość, szybkość prze-pływu wody.
Omawiam sposoby pokonywania prze-szkód wodnych . |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
i pododdziałom odcinki forsowania. Szerokość odcinka forsowania powinna być w miarę możliwości jak największa, nie może jednak przekraczać ustalonych pasów na- tarcia pododdziałów i oddziałów. Na odcinku forsowania organizuje się przeprawy desantowe, pro- mowe, mostowe, pod wodą, w bród, po lodzie iwpław. Liczbę irodzaj przepraw ustala się, biorąc pod uwagę ilość śro- dków przeprawowych, charakter przeszkody wodnej i ustalony sposób przeprawy wojsk. PRZEPRAWY DESANTOWE organizują pierwszorzutowe pu- łki w ilości po jednej na każdy batalion pierwszego rzutu. Do u rządzenia przepraw desantowych wykorzystuje się inżynie- ryjne środki desantowe typu PTS /pływający transporter gąsienico- wy/. Na przeprawach desantowych przeprawia się piechota na bojo- wych wozach oraz artyleria samobieżna wyposażone w sprzęt pły- wający /2S-1 i 9P-133/ PRZEPRAWY W BRÓD mogą organizować wszystkie podod- działy na przeszkodach wodnych o głębokości (w zależności od ro- dzaju sprzętu ) do 180cm. |
|
|
MAKSYMALNA GŁĘBOKOŚĆ BRODU
Rodzaj wojsk |
Dopuszczalna głębokość brodu w m przy szybkości prądu |
|||||||
lub pojazdu |
do 1m/sek |
do 2m/sek |
ponad 2m/sek |
|||||
PIECHOTA |
1,0 |
0,8 |
0,6 |
|||||
GAZ-69 |
0,7 |
0,5 |
0,4 |
|||||
STAR-660 |
0,95 |
0,8 |
0,6 |
|||||
STAR A-29 STAR-200 STAR-660M1 STAR-660M2 STAR-266 KRAZ URAL 375D /BM-21/ TATRA 815 VP /DANA/ RM-70 CZOŁGI |
0,8 0,8 1,45 1,85 1,85 1,0 1,5 1,5 1,4 1,4 1,4 1,5 |
0,6 0,6 1,3 1,6 1,6 0,8 1,3 1,3 1,3 1,3 1,3 1,4 |
0,5 0,5 1,1 1,4 1,4 0,7 1,1 1,1 1,2 1,2 1,1 1,3 |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
|||||
III |
Część końcowa - omówienie zajęć - odpowiadam na pytania - pytania kontrolne |
|
|
OPRACOWAŁ
______________________