Sankami po Europie - scenariusz, unia


Barbara Skibicka-Nowakowska

Przedszkole Miejskie nr 5 w Toruniu

Grupa wiekowa 3-4 - latki

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

TEMAT: „Sankami po Europie” - blok integralny

TREŚCI PROGRAMOWE:

CELE:

Dzieci będą:

METODY PRACY:

FORMY PRACY:

z całą grupą, zespołowa i indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Przywitanie rodziców, zaproszenie do obserwacji zajęcia.

  2. Rozwiązanie zagadki słownej - nawiązanie do tematu

Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka mówi zagadkę i prosi o zgłaszanie się tych dzieci, które znają odpowiedź.

„Kiedy ciągniesz je pod ośnieżoną górę

trzymaj mocno przywiązany do nich sznurek,

bo jak tylko sznurek wymsknie ci się z dłoni

wnet za nimi będziesz musiał na dół gonić.” (SANKI)

  1. Nawiązanie do wiadomości dzieci..

Nauczycielka prezentuje sanki i pyta się - jak są one zbudowane (siedzenie i płozy). Rozmawia z dziećmi na temat zabaw na saneczkach i bezpieczeństwa podczas tych zabaw.

  1. Zabawa dzieci przy piosence „Tak się zachmurzyło”.

Dzieci śpiewają piosenkę i ilustrują ją ruchem - tworzą zaprzęgi i naśladują jazdę sankami z górki.

  1. „Podróż kuligiem” - zabawa ruchowa

Dzieci siadają na dywanie, otrzymują szarfy, które zakładają przez ramię. Nauczycielka wyjaśnia słowo „kulig” oraz zasady zabawy. Dzieci przy dźwiękach dzwoneczka chwytają za szarfy kolegów i koleżanek - tworząc kulig - poruszają się lekkim biegiem po sali jeden za drugim - wyruszamy w długą podróż.

Dzieci tworzą kulig za każdym razem, gdy zmieniają państwo.

  1. Przystanek pierwszy - FRANCJA

To właśnie do Francji przyjeżdżają zimą turyści, którzy w Alpach uprawiają sporty zimowe. Dzieci witają się ze sobą i z rodzicami, mówiąc „Bon jour”.

Francja to kraj artystów: muzyków, pisarzy, ale przede wszystkim malarzy.

Dzieci dobierają się parami, jedno z dzieci maluje obraz - a drugie naśladuje ruchy pierwszego jakby było odbiciem lustrzanym (podczas zabawy w tle - muzyka francuska).

We Francji, a zwłaszcza w Paryżu - stolicy, odbywają się też pokazy mody - dzieci zamieniają się w modeli i modelki i spacerują w rytm muzyki.

  1. Przystanek drugi - WIELKA BRYTANIA

W Wielkiej Brytanii wszyscy mówią w języku angielskim, witamy się mówiąc „Hello”. W Londynie jest duży, sławny zegar o nazwie Big Ben. Anglicy są bardzo punktualni i zawsze o godzinie piątej po południu piją herbatę - dzieci naśladują picie herbaty.

Zabawa ze śpiewem w języku angielskim „Stand up - sit down”

  1. Przystanek trzeci - HISZPANIA

Jesteśmy w Madrycie - stolicy Hiszpanii - witamy się, mówiąc „Buenos dias”

Hiszpania to ciepły kraj, rzadko gości tu zima. Natomiast latem upały są ogromne i dlatego rosną tu owoce cytrusowe, daktyle, banany i winorośle.

Ulubioną rozrywką Hiszpanów jest corrida, czyli walka byków z torreadorem, a najbardziej znanymi tańcami hiszpańskimi jest flamenco i pasadoble.

Dzieci dobierają się parami - jedno w parze otrzymuje apaszkę - jest torreadorem, a drugie - bykiem. W rytmie muzyki hiszpańskiej dzieci przedstawiają walkę byka i torreadora.

  1. Przystanek czwarty - FINLANDIA.

Nauczycielka prezentuje flagę Finlandii, wyjaśnia, że jest to kraj, w którym na północy zima trwa nawet pół roku, a w porze zimowej niemal przez całą dobę panują tu ciemności, natomiast latem - dzień polarny. Tu w Laponii mieszka św. Mikołaj. Dzieci znają piosenkę o świętym Mikołaju, więc ją zaśpiewają. W Finlandii wymyślono również śmieszne stworki, przypominające trochę misie, trochę hipopotamy - są to muminki (nauczycielka prezentuje maskotkę).

  1. Powrót „kuligiem” do naszej ojczyzny.

Powtórzenie wrażeń i wiadomości z „podróży”.

  1. Praca dzieci.

Na pamiątkę podróży dzieci wykonają saneczki z pudełek od zapałek, formy z brystolu i kolorowego papieru. Nauczycielka wyjaśnia, jak wykonać pracę. Przypomina o estetyce prac i prawidłowym nakładaniu kleju pędzlem.

  1. Zawody saneczkarskie

Te dzieci, które ukończą pracę mogą wziąć udział w zawodach - parami puszczają saneczki po plastikowej zjeżdżalni.

  1. Ocena prac i organizacja wystawy.

Dzieci oglądają i oceniają wspólnie z nauczycielką wszystkie prace. Zostaną one umieszczone w kąciku dla rodziców.

LITERATURA:

ABC...Program wychowania przedszkolnego XXI wieku

Iwona Fechner-Sędzicka, Daria Ghłówczewska, Alicja Nehring „Poznajemy kraje Unii Europejskiej”, wydawnictwo „Aker”, Toruń 2003.

Alicja Nehring „Unia Europejska krok po kroku”, wydawnictwo „Zapolex”, Toruń 2001.

Urszula Smoczyńska - Nachtmann „Kalendarz muzyczny w przedszkolu”

Zagadki Smoka Obiboka - Granna

Płyty CD i nagrania magnetofonowe.

2


