s ankami po europie scenariusz


 

 

SCENARIUSZ
Grupa wiekowa 3-4

TEMAT: "Sankami po Europie" - blok integralny (zajęcie otwarte)

TREŚCI PROGRAMOWE:

  • rozpoznawanie godła i barw narodowych - rozumienie pojęcia "ojczyzna";

  • interesowanie się życiem ludzi w innych krajach i obszarach klimatycznych;

  • pojmowanie różnic występujących między ludźmi na świecie: zwyczaje, kultura, folklor oraz język, którym się posługują;

  • uczestniczenie w zabawach i zajęciach zmierzających do rozwijania procesów poznawczych;

  • nabywanie umiejętności kolejnego wypowiadania się podczas rozmów z całą grupą, uczenie się słuchania swoich kolegów;

  • uczenie się używania zwrotów grzecznościowych w określonych sytuacjach: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam;

  • rozumienie treści przekazywanych przez znaki słuchowe - rozpoznawanie umownego sygnału zapraszającego do zabawy;

  • dokładne wykonywanie podejmowanych czynności i zadań;

  • próby sklejania ze sobą elementów papierowych.

CELE:
Dzieci będą:

  • poznawać wybrane państwa Unii Europejskiej, ich flagi, stolice, niektóre zwyczaje, tradycje i język, jakim posługują się mieszkańcy tych krajów;

  • używać zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam (również w językach obcych);

  • określać kolory flag, wyszukiwać różnice i podobieństwa;

  • uczestniczyć w zabawach zmierzających do rozwijania procesów poznawczych;

  • rozpoznawać umowne sygnały słuchowe (np. dźwięk dzwoneczków - tworzymy kulig);

  • oklejać pudełka kolorowym papierem i przyklejać gotowe, papierowe elementy.

METODY PRACY:

  • czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych;

  • słowne: rozmowa, opis;

  • oglądowe: obserwacja, pokaz.

FORMY PRACY:

  • z całą grupą, zespołowa i indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  • flagi krajów UE i Polski;

  • plansze i zdjęcia z krajów UE;

  • plansze z bezpiecznymi zabawami na sankach;

  • płyty CD i kasety magnetofonowe z melodiami z krajów UE i magnetofon;

  • piosenki: "Tak się zachmurzyło", "Święty Mikołaju"

  • zagadka;

  • sanki;

  • dzwoneczki;

  • szarfy;

  • chusty;

  • pudełka od zapałek, paski kolorowego papieru, elementy (płozy) z brystolu, klej, pędzle;

  • zjeżdżalnia.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Przywitanie rodziców, zaproszenie do obserwacji zajęcia.

  2. Rozwiązanie zagadki słownej - nawiązanie do tematu
    Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka mówi zagadkę i prosi o zgłaszanie się tych dzieci, które znają odpowiedź.
    "Kiedy ciągniesz je pod ośnieżoną górę
    trzymaj mocno przywiązany do nich sznurek,
    bo jak tylko sznurek wymsknie ci się z dłoni
    wnet za nimi będziesz musiał na dół gonić."
    (SANKI)

  3. Nawiązanie do wiadomości dzieci..
    Nauczycielka prezentuje sanki i pyta się - jak są one zbudowane (siedzenie i płozy). Rozmawia z dziećmi na temat zabaw na saneczkach i bezpieczeństwa podczas tych zabaw.

  4. Zabawa dzieci przy piosence "Tak się zachmurzyło".
    Dzieci śpiewają piosenkę i ilustrują ją ruchem - tworzą zaprzęgi i naśladują jazdę sankami z górki.

  5. "Podróż kuligiem" - zabawa ruchowa
    Dzieci siadają na dywanie, otrzymują szarfy, które zakładają przez ramię.
    Nauczycielka wyjaśnia słowo "kulig" oraz zasady zabawy. Dzieci przy dźwiękach dzwoneczka chwytają za szarfy kolegów i koleżanek - tworząc kulig - poruszają się lekkim biegiem po sali jeden za drugim - wyruszamy w długą podróż.
    Dzieci tworzą kulig za każdym razem, gdy zmieniają państwo.

  6. Przystanek pierwszy - FRANCJA
    To właśnie do Francji przyjeżdżają zimą turyści, którzy w Alpach uprawiają sporty zimowe.
    Dzieci witają się ze sobą i z rodzicami, mówiąc "Bon jour".
    Francja to kraj artystów: muzyków, pisarzy, ale przede wszystkim malarzy. Dzieci dobierają się parami, jedno z dzieci maluje obraz - a drugie naśladuje ruchy pierwszego jakby było odbiciem lustrzanym (podczas zabawy w tle - muzyka francuska).
    We Francji, a zwłaszcza w Paryżu - stolicy, odbywają się też pokazy mody - dzieci zamieniają się w modeli i modelki i spacerują w rytm muzyki.

  7. Przystanek drugi - WIELKA BRYTANIA
    W Wielkiej Brytanii wszyscy mówią w języku angielskim, witamy się mówiąc "Hello".
    W Londynie jest duży, sławny zegar o nazwie Big Ben.
    Anglicy są bardzo punktualni i zawsze o godzinie piątej po południu piją herbatę - dzieci naśladują picie herbaty.
    Zabawa ze śpiewem w języku angielskim "Stand up - sit down"

  8. Przystanek trzeci - HISZPANIA
    Jesteśmy w Madrycie - stolicy Hiszpanii - witamy się, mówiąc "Buenos dias"
    Hiszpania to ciepły kraj, rzadko gości tu zima. Natomiast latem upały są ogromne i dlatego rosną tu owoce cytrusowe, daktyle, banany i winorośle.
    Ulubioną rozrywką Hiszpanów jest corrida, czyli walka byków z torreadorem, a najbardziej znanymi tańcami hiszpańskimi jest flamenco i pasadoble.
    Dzieci dobierają się parami - jedno w parze otrzymuje apaszkę - jest torreadorem, a drugie - bykiem. W rytmie muzyki hiszpańskiej dzieci przedstawiają walkę byka i torreadora.

  9. Przystanek czwarty - FINLANDIA.
    Nauczycielka prezentuje flagę Finlandii, wyjaśnia, że jest to kraj, w którym na północy zima trwa nawet pół roku, a w porze zi
    mowej niemal przez całą dobę panują tu ciemności, natomiast latem - dzień polarny.
    Tu w Laponii mieszka św. Mikołaj.
    Dzieci znają piosenkę o świętym Mikołaju, więc ją zaśpiewają.
    W Finlandii wymyślono również śmieszne stworki, przypominające trochę misie, trochę hipopotamy - są to muminki (nauczycielka prezentuje maskotkę).

  10. Powrót "kuligiem" do naszej ojczyzny.
    Powtórzenie wrażeń i wiadomości z "podróży".

  11. Praca dzieci.
    Na pamiątkę podróży dzieci wykonają saneczki z pudełek od zapałek, formy z brystolu i kolorowego papieru. Nauczycielka wyjaśnia, jak wykonać pracę. Przypomina o estetyce prac i prawidłowym nakładaniu kleju pędzlem.

  12. Zawody saneczkarskie
    Te dzieci, które ukończą pracę mogą wziąć udział w zawodach - parami puszczają saneczki po plastikowej zjeżdżalni.

  13. Ocena prac i organizacja wystawy. Dzieci oglądają i oceniają wspólnie z nauczycielką wszystkie prace. Zostaną one umieszczone w kąciku dla rodziców.



Literatura:
ABC...Program wychowania przedszkolnego XXI wieku
Iwona Fechner-Sędzicka, Daria Ghłówczewska, Alicja Nehring "Poznajemy kraje Unii Europejskiej", wydawnictwo "Aker", Toruń 2003.
Alicja Nehring "Unia Europejska krok po kroku", wydawnictwo "Zapolex", Toruń 2001.
Urszula Smoczyńska - Nachtmann "Kalendarz muzyczny w przedszkolu"
Zagadki Smoka Obiboka - Granna
Płyty CD i nagrania magnetofonowe.





