Scenariusz zajęć w dniu 20.04.2009
w grupie VI 6 - latki
Ranek
„Wiatr i słonko”- zabawa ruchowa. Zwrócenie uwagi na dostosowanie ruchów do określonego dźwięku. „O kim mówię” - podawanie prawidłowej odpowiedzi na podstawie opisu słownego. Zestaw ćwiczeń porannych nr XI wg K. Wlaźnik na cały tydzień.
Wybór dyżurnych na cały tydzień.
ZAJĘCIA GŁÓWNE:
BLOK TEMETYCZNY : „Dbajmy o zdrowie i czyste środowisko”
TEMAT DNIA : „Ziemia moim domem”
CELE GŁÓWNE :
rozwijanie umiejętności tworzenia wypowiedzi na określony temat;
rozbudzanie aktywnych postaw wobec ochrony środowiska (uświadomienie dzieciom współodpowiedzialności za jego stan);
wzbogacanie słownictwa o treści ekologiczno - przyrodnicze;
kształtowanie umiejętności korzystania ze zdobytej wiedzy;
rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody - kształcenie wyobraźni plastycznej;
CELE OPERACYJNE :
Dziecko -
wypowiada się na temat wiersza;
uzasadnia potrzebę ochrony środowiska;
wie, jakie zachowania sprzyjają środowisku przyrodniczemu;
określa cechy dobrej planety dla mieszkańców;
wymienia cechy dobrego ziemianina;
dostrzega zanieczyszczenia w najbliższym środowisku;
wie, że ma wpływ na wygląd i stan ziemi;
rozumie potrzebę segregowania śmieci;
potrafi posegregować odpady do odpowiednich pojemników;
chętnie uczestniczy w zabawach z elementami współzawodnictwa;
METODY PRACY :
słowna
oglądowa
poszukująca
ćwiczeń praktycznych
FORMY PRACY:
zbiorowa,
indywidualna,
grupowa zróżnicowana
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tekst wiersza B. Grabowskiej „Ziemia” i przysięgi „Przyjaciela Ziemi”, odpady (słoiczki po kremach, dżemach, buteleczki po napojach, opakowania po jogurtach, zabawkach, skarpetki i rękawiczki „nie od pary”, ubrania, ścinki kolorowego papieru, kolorowe gazetki…), kleje, kolorowy papier;
Przebieg :
Powitanie. Zabawa integracyjna „Motyl w dłoni”
Nauczycielka zamyka dłonie, mówiąc, że trzyma w nich motyla, którego chce przekazać wszystkim uczestnikom zabawy. Każde dziecko ma „ złapać” motylka w delikatny sposób, aby skrzydełka nie uległy zniszczeniu. Dzieci mogą podglądać między palcami, jakie barwy ma jego motylek. Oczywiście, motyl każdego dziecka będzie inny, ponieważ wyobraźnia dzieci nie zna granic. Po chwili dzieci wypuszczają motyla i ponownie motyl wraca do nauczycielki.
Prezentacja wiersza B. Grabowskiej „Ziemia”
Wypowiedzi dzieci na temat potrzeby ochrony naszej planety Ziemi.
Co zrobić aby wszędzie było czysto?
Dlaczego trzeba segregować śmieci?
Czy nasze powietrze jest czyste? (nawiązanie do programu ”Czyste powietrze”)
„ Dobre rady na złe odpady”. Uświadomienie dzieciom, jaki jest cel sortowania śmieci. Przytoczenie przykładów: szkło - opakowania wielokrotnego użytku, przyjazne środowisku, makulatura - ochrona lasów, przetworzenie, plastik - degradacja środowiska, ubrania - pomoc dla ubogich. Oglądanie ilustracji posegregowanych śmieci.
„Wszystko ma swoje miejsce” Zabawa dydaktyczna. Segregowanie przedmiotów do odpowiednich pojemników.
„Prawda czy plotka?” - utrwalenie wiadomości o sposobach ochrony przyrody
„Ziemia moim domem” -wydzieranka z kolorowego papieru
Podsumowanie, ocena prac, zabawa przy piosence „ Ekologia”.
Złożenie przysięgi - „Przyjaciela Ziemi”; przypieczętowanie odciskiem dłoni, zamoczonej w farbie.
ZIEMIA
Nasza Ziemia to piękna kraina,
na niej skały, lądy, morza.
Wiele różnych przedziwnych zjawisk,
i tajemnic w sobie chowa.
Wszyscy zawsze dbajmy o Ziemię,
aby oazą dla nas była.
By jej człowiek nie zaśmiecał,
pełnią życia nam tętniła.
Brudna woda, nieczyste powietrze,
precz spaliny, nieczyste odpady.
Więcej tego nikt z nas już nie chce
nowe trzeba mieć zasady.
Wszystkie żale dziś ludziom ogłaszaj
Niechaj ciągle o ciebie dbają.
Nasza Ziemio niech cię mieszkańcy
Wciąż z odpadów oczyszczają.
tekst przysięgi „Przyjaciela Ziemi”.
Przyrzekamy:
Nie zostawiać śmieci w lesie,
Nie hałasować,
W torebkach foliowych nie kupować,
Wody i prądu nie marnować,
Dzień Ziemi świętować,
Ze zwierzętami być za pan brat.
tekst wiersza „Mali ekolodzy” J. Kasperkowiaka
„ Gdy ktoś bezmyślnie papierek rzuci,
musisz takiemu uwagę zwrócić,
nie można przecież bezkarnie śmiecić,
wiedzą to nawet przedszkolne dzieci.
Chodź ekolodzy z nas jeszcze mali,
Uczyć będziemy tego wandali,
Matka natura nas wynagrodzi,
Jeśli z przyrodą będziemy żyć w zgodzie”.
Podpisy do plastikowych pojemników:
PLASTIK, METAL, SZKŁO, MAKULATURA, UBRANIA
„Dbamy o nasza planetę” - zestaw ćwiczeń gimnastycznych gimnastycznych - w ogrodzie przedszkolnym, z elementami współzawodnictwa.
CELE GŁÓWNE :
Rozwijanie umiejętności reagowania na sygnały słowne i dźwiękowe;
Doskonalenie sprawności ruchowej;
Kształtowanie postawy sportowej rywalizacji;
CELE OPERACYJNE :
Dziecko -
jest aktywne i pogodne podczas zajęcia;
stara się poprawnie wykonać ćwiczenia;
w sprawny sposób biega na palcach slalomem;
przyjmuje prawidłową pozycję w przysiadzie, w staniu;
rzuca do celu;
wykazuje prawidłową reakcję na ustalone hasła,
prawidłowo oddycha;,
zachowuje ostrożność podczas zabaw.
METODY PRACY :
Aktywizująca
FORMY PRACY:
Zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Gazety, kręgle, pojemniki na przybory.
Przebieg :
Zabawa orientacyjno porządkowa „ suchy ląd”
- kartki gazetowe dla każdego są dziecka rozłożone w ogrodzie. Każde dziecko kuca przed kartką, kładąc na niej stopy, rękami podpierając się z tyłu. Na sygnał wstają i biegają na palcach pomiędzy gazetami. Na powtórny sygnał podbiegają do swoich gazet i przyjmują pozycję wyjściową. Powtarzamy zabawę 3 do 4 razy.
Ćwiczenia oddechowe: dzieci stają wyprostowane, każde trzyma gazetę, wykonują wdech nosem i wydech ustami w kierunku gazety. Przesuwają się w kierunku gazety, odpychając się rękami. Wyznaczamy odcinek do pokonania.
Czworakowanie: chód lub bieg na czworakach w różnych kierunkach, z omijaniem gazetowych kulek. Po zakończonej zabawie dzieci zbierają kulki i wrzucają do przygotowanego pojemnika.
Bieg: dzieci biegają na palcach slalomem między plastikowymi kręglami, na sygnał zmieniają kierunek biegu.
„Kręgle”- rzut do celu: dzieci celują gazetowymi kulami w ustawione kręgle próbując je strącać. Liczenie kręgli stojących i strąconych.
Ćwiczenie oddechowe: wdech nosem, wydech ustami.
Zabawa orientacyjna „ Kotki”
- dzieci poruszają się po ogrodzie, pod brodą trzymają gazetową kulkę lub plastikową butelkę. Na hasło „kotki śpią”, dzieci przykucają, podkulając kolana, na hasło: „koty wstają”, chodzą jak wcześniej.
Dzieci ustawiają się w kręgu - rozmowa na temat przyborów i tego gdzie byśmy je wyrzucili gdyby nie były nam potrzebne po zakończonych ćwiczeniach.
Umieszczenie gazet i kręgli w odpowiednich pojemnikach.
5