492


Scenariusz zajęć dla klasy II

Temat dnia: Świętujemy Dzień Babci i Dziadka!

Cele ogólne:

- swobodne wypowiedzi dzieci na temat usłyszanego wiersza,

- doskonalenie techniki czytania,

- kształtowanie umiejętności językowych.

- kształtowanie poprawnej postawy dzieci wobec osób starszych

- utrwalenie w pamięci dzieci dni (dat) w których swoje święta mają babcia i dziadek.

Cele operacyjne - uczeń:

- zna i rozumie treść wiersza „Płotek rąk”,

- potrafi odpowiedzieć na pytania związane z treścią wiersza,

- wie jak prawidłowo zapisać zdanie,

- umie korzystać ze „ Słownika języka polskiego” oraz „ Słownika ortograficznego”,

- potrafi wyodrębnić z tekstu wyrazy z -u,

- zna zasady pisowni -u,

- wie kiedy jest święto babci i dziadka,

- zna zwyczaje związane z obchodzeniem dnia babci i dziadka,

- umie samodzielnie wypowiadać się całymi zdaniami na temat swojej babci i ludzi starszych,

- przejawia uczucia miłości i przywiązania do dziadków,

- określa cechy charakterystyczne i indywidualne ludzi zależnie od wieku, płci.

- układa życzenia dla Dziadków.

Metody:

- słowne: praca z wierszem, pogadanka,

- praktycznego działania: układanie i zapis zdań, praca ze słownikiem,

- zabawy dydaktyczne,

- praca plastyczna,

Formy pracy:

- grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:

- wiersz „Płotek rąk”,

- słowniki ortograficzne i języka polskiego,

- kartki z kolorowymi kartkami, klej, nożyczki,

- kolorowe kartki z rysunkami,

Przebieg zajęć:

  1. Nauczyciel czyta dzieciom wiersz „Płotek rąk”, wprowadzenie do zajęć.

  2. Uczniowie podkreślają w tekście trudne, niezrozumiałe wyrazy, sformułowania, zdania:

- Ręce babci zdrewniałe od roboty;

- na żerdziach palców;

- nioski;

- otwarta na oścież;

3. Nauczyciel pokazuje uczniom jak korzystać ze słownika języka polskiego.

4. Uczniowie odpowiadają na pytania do wiersza.

- o kim opowiada wiersz?

- jakimi pracami domowymi zajmuje się babcia?

- czym dzieli się babcia w wierszu?

- dla kogo bramka zawsze jest otwarta w babcinym płocie?

5. Utrwalenie wiadomości o pisowni -u

Uczniowie podkreślają w tekście wyrazy z -u,

Korzystają ze słownika ortograficznego, zapisują wyrazy w zeszytach.

Ręce babci zdrewniałe od roboty,

Są najpewniejszym ogrodzeniem naszego domu,

Naszym płotem.

Na żerdziach palców całe jej gospodarstwo:

Gliniane dzbanki,

Sprane koszule dziadka,

Bukiety zasuszonych ziół na lekarstwo.

Do tego jeszcze niosek parę

I gęś ze złamaną nogą…

Starym- powiada- niewiele już trzeba,

I tym co mają podzielą się z tobą.

Okruch się znajdzie dla ptaka.

Kość dla przybłędy- psiaka…

Dla swoich i dla gości

Bramka w babcinym płocie

Jest zawsze otwarta na oścież.

  1. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela:

• Czy wiecie jaki jest dziś dzień?

• Kim jest dla was babcia i dziadek?

• Czy daliście swojej babci i dziadkowi już jakieś prezenty z okazji ich święta?

• Czy złożyliście im życzenia? Jakie to były życzenia?

• Za co najbardziej kochacie swoją babcię i dziadka?

• Jak należy zachowywać się wobec starszych osób?

7. Nauczyciel zapisuje na tablicy wyrazy „Babcia” i „Dziadek”, uczniowie podchodzą

i zapisują swoje skojarzenia, uczucia względem tych osób.

Np.:

0x08 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

  1. Uczniowie z pomocą nauczyciela układają życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka.

  2. Uczniowie wykonują laurki.

  3. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

Scenariusz zajęć dla klasy III

Temat dnia: Baśnie H. CH. Andersena „Brzydkie kaczątko”

Cele ogólne:

rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się,

utrwalenie wiadomości o przymiotniku,

wzbogacenie wiadomości o autorze baśni H. CH. Andersenie,

wzbogacenie wiadomości o baśni jako gatunku literackim,

wzbogacenie słownictwa uczniów,

kształcenie słuchu,

- kształtowanie poczucia estetyki,

kształtowanie wyrozumiałości i tolerancji w stosunku do innych- uświadomienie uczniom zasady, że wygląd zewnętrzny nie świadczy o wartości człowieka.

Cele operacyjne- uczeń:

- wie kim był H. CH. Andersen, zna kilka innych dzieł autora,

umie płynnie odczytywać tekst,

potrafi samodzielnie napisać plan wydarzeń,

- potrafi odróżnić zdarzenia istotne od mniej istotnych,

potrafi rozpoznawać przymiotniki,

wie, że trzeba szanować innych, dostrzegać w nich wartość,

Metody:

- Czynna,

- słowna,

- pokaz,

- praktyczne działanie.

Formy pracy:

-Zbiorowa, indywidualna,

Środki dydaktyczne:

-ilustracje wydarzeń baśni „Brzydkie kaczątko”,

-plansze z tytułami wydarzeń,

-encyklopedia,

-szablon kaczątka, karteczki,

-płyta CD z nagraniem piosenki,

-egzemplarze książek „Baśni” H. CH. Andersena.

Przebieg zajęć:

1. Przypomnienie przez nauczyciela życiorysu autora baśni „Brzydkie kaczątko”.

Podkreślenie przez nauczyciela ogromnego dorobku pisarza.

2. Oczytanie przez jednego z uczniów informacji na temat: Co to jest baśń?

3. Rozmowa z uczniami na temat:

Jakie znają tytuły innych baśni napisanych przez H.Ch. Andersena? Prezentacja przez nauczyciela ilustracji do tych baśni.

4. Wyodrębnienie postaci występujących w baśni „brzydkie kaczątko”- praca z

tekstem.

5. Omówienie losów kaczątka. Uczniowie omawiają i zapisują przebieg wydarzeń i właściwie je porządkują.

Np.

1. Wyróżniające się kaczątko spośród innych kaczek.

2. Szydercze śmiechy z powodu brzydoty jednego z kaczątek.

3. Złe traktowanie dziecka przez mamę.

4. Polowanie na kaczki.

5.Chwilowy przystanek w chatce.

6.Marzenia kaczątka.

7. Uratowanie przed zamarznięciem brzydala..

8. W lustrze wody kaczątko odkryło prawdziwe piękno.

6. Nauczyciel zadaje pytanie uczniom

- czy cieszy ich takie zakończenie baśni?

-Czego można się z niego nauczyć?

Nauczyciel zwraca uwagę uczniów, że nie należy

uprzedzać się i źle traktować ludzi pozbawionych urody, majątku czy stanowiska. Wygląd nie

świadczy o wartości człowieka.

7. Wysłuchanie z płyty CD piosenki o brzydkim kaczątku. Wykonanie do piosenki pracy plastycznej.

8. Przedstawienie uczniom informacji na temat łabędzi- odczytanie wiadomości z

encyklopedii.

9.Utrwalenie wiadomości o przymiotniku. Nauczyciel przypina na tablicy szablon

kaczątka, uczniowie zapisują na małych karteczkach przymiotniki, określające cechy

brzydkiego kaczątka.

10. Ocena pracy uczniów, zakończenie zajęć.


