SCENARIUSZ ZABAW, ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH W PRZEDSZKOLU
Data: 26.05.2011 r.
Grupa wiekowa: 6-latki
Prowadzący: Monika Borkowska, Marta Zdrojewska.
Temat kompleksowy: Rodzina
Temat zajęć: Korale dla mamy.
Cel ogólny:
Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji;
Cele szczegółowe:
-Poznawcze:
Poszerzenie wiedzy na temat świąt rodzinnych
-Kształcące:
Usprawnianie czynności analizatorów: słuchowego, wzrokowego, kinestetyczno ruchowego oraz ich koordynacja;
Kształcenie lateralizacji, orientacji w schemacie ciała i przestrzeni;
Rozwijanie i doskonalenie funkcji językowych.
-Wychowawcze:
Rozwijanie poczucia własnej wartości, poprzez samodzielne wykonywanie przez dziecko powierzonych mu zadań;
Kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktu z innymi;
Wdrażanie do dbania o zachowanie bezpieczeństwa własnego i innych w czasie zajęć i zabaw ruchowych.
Pomoce dydaktyczne: karteczki z imionami dzieci, płyta z muzyką, woreczek, szablony, pisaki, plansza ze wzorem, wzór figury w różnych fakturach, frotki, nożyczki, kleje, kolorowy papier.
Literatura dziecięca i pedagogiczna:
M. Bogdanowicz, Metoda Dobrego Startu. Od wierszyka do rysunku.
M. Bogdanowicz, W co się bawić z dziećmi?
K. Sąsiadek, Zabawy paluszkowe.
ETAP |
PRZEBIEG |
ZAMIERZONE OGIĄGNIĘCIA DZIECKA/ CELE OPERACYJNE |
Zajęcia wprowadzające
Ćwiczenia rozwijające świadomość osoby
1. Powitanie
„Przekazanie uśmiechu”
Ćwiczenia kształtujące orientację w schemacie ciała
2. Zabawa Lewa, prawa
Rozmowa kierowana
Nauka rymowanki
Zajęcia właściwe
Ćwiczenia ruchowo-słuchowe 3. Wystukiwanie rytmu
Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
4. Omówienie wzoru
5. Polisensoryczne odtwarzanie wzoru
6. Niegraficzne odtwarzanie wzoru
7. Graficzne odtwarzanie wzoru
8. Kreślenie wzoru
9. Tworzenie korali |
Przed rozpoczęciem zajęć, każde dziecko otrzymuje wizytówkę ze swoim imieniem, którą umieszcza po lewej stronie „na sercu”.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel mówi do dzieci: wysyłam do was powitalny promyk uśmiechu, który powróci do mnie w pośpiechu - dotyka ramienia dziecka siedzącego obok (po prawej stronie) i patrząc mu w oczy uśmiecha się. Dzieci przekazują sobie uśmiech bez słów, dotykając lekko ramienia kolegi i uśmiechając się najpiękniej, jak potrafią
Każde dziecko otrzymuje gumkę frotkę, którą nakłada na prawy nadgarstek. Nauczyciel wypowiada polecenia:
Dzieci siadają w kole. Nauczyciel zadaje pytania:
Nauczyciel recytuje treść rymowanki. „ Nawlekam na nitkę czerwone korale, bo mama w koralach wygląda wspaniale”. Następnie nauczyciel zaczyna zdanie, prosząc dzieci aby je dokończyły. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania na temat poznanej rymowanki: -Co robi osoba z wiersza? -Dlaczego nawleka je dla mamy? -Czy znacie jakieś wyrazy, które rymują się ze słowem „korale”? Wspólne powtórzenie poznanej rymowanki.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel recytuje rymowankę i równocześnie wyklaskuje rytm. Dzieci starają się go naśladować. Następnie rytm ten wykonują zgodnie z poleceniami nauczyciela: -uderzanie dłońmi o podłogę -poklepywanie głowy itp. (nadal przy równoczesnym wypowiadaniu słów rymowanki)
Dzieci nadal siedzą w kole. Nauczycielka ma jeden woreczek, który dzieci podają po kolei zgodnie z rytmem nauczonym w poprzednim ćwiczeniu. Zadanie to wykonuje się przy stałym wypowiadaniu słów rymowanki.
Dzieci siedzą na dywanie przodem do tablicy. Nauczycielka pokazuje dzieciom wzór i zadaje im pytania: -Z jakich elementów składa się ten wzór? - Co wam przypomina ten wzór?
Nauczyciel prezentuje dzieciom sposób kreślenia wzoru do słów i rytmu wiersza. Zaprasza kilkoro chętnych dzieci do pokazania sposobu kreślenia wzoru przywieszonego na tablicy.
Następnie rozdaje im szablony o różnych fakturach i wspólnie wykonują zaprezentowane ćwiczenie. Nauczyciel zamienia kilkakrotnie szablony między dziećmi.
Nauczyciel prosi, aby dzieci narysowały w powietrzu poznany wcześniej wzór: -palcem, -ręką, - nogą, -głową, z równoczesnym recytowaniem rymowanki
Nauczyciel zaprasza dzieci do stolików i rozdaje im szablony które mają dokończyć. Następnie prosi o kreślenie wzoru do słów i rytmu wierszyka. Rymowankę powtarza się kilka razy, za każdym razem dzieci wymieniają się pisakami.
Nauczyciel prezentuje samodzielne kreślenie wzoru na odwrocie kartki do słów wierszyka. Nauczyciel pyta dzieci czy z podanego wzoru można stworzyć korale dla mamy a następnie przedstawia możliwy sposób ich zrobienia. Zadaniem dzieci jest wycięcie kółeczek-koralików w 3 kolorach i ułożenie ich w odpowiedniej kolejności. |
- Dziecko wita się ze swoimi kolegami poprzez przekazywanie uśmiechu
Dziecko: -Słucha uważnie poleceń nauczyciela. - Wskazuje odpowiednie części swojego ciała - Chętnie bierze udział w zabawie.
- poprawnie odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela
-słucha uważnie rymowanki -potrafi samo powtórzyć treść rymowanki
-Dziecko odpowiada na pytania nauczyciela.
-wymyśla wyrazy tworzące rym ze słowem „korale”.
-wypowiada słowa rymowanki równocześnie wystukując jej rytm -słucha uważnie poleceń nauczyciela
-wypowiada słowa rymowanki i równocześnie podaje woreczek zgodnie z rytmem
-Dziecko opisuje wygląd wzoru, wymieniając elementy, z których jest złożony. -Dziecko wymienia przedmioty, które swoją formą i kształtem przypominają wzór.
- Dziecko poprawnie kreśli wzór w rytm rymowanki
-rysuje w powietrzu wzór wskazaną częścią ciała i wypowiada słowa rymowanki
-kreśli pisakiem przerywane linie tworzące wzór. -kreśli wzór przy równoczesnym wypowiadaniu słów rymowanki
- kreśli wzór przy równoczesnych wypowiadaniu słów wiersza
-dziecko wycina małe kółeczka w 3 kolorach z kolorowego papieru na kształt koralika a następnie je przykleja w podanej kolejności. |
1