JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PASOWANIA NA ZUCHA MALUCHA
Grupa wiekowa - 3 latki
Prowadząca:
Data: 07.11.2008 r.
OBSZAR EDUKACYJNY:
odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie.
Cele ogólne:
kształtowanie więzi uczuciowej z rodziną,
prezentowanie własnych umiejętności (wiersze, piosenki,),
uczestnictwo w zabawach zespołowych, zbiorowych dających możliwość obserwowania siebie na tle innych i budowania obrazu własnego „ja”.
przyjęcie dzieci do grona przedszkolaków,
nawiązanie bliższego kontaktu z dziećmi oraz ich rodzicami,
tworzenie atmosfery radości, przyjaźni i zaufania,
integrowanie się we wspólnej zabawie,
wspomaganie procesu adaptacji dzieci do przedszkola
zachęcanie rodziców do współdziałania
Cele operacyjne:
Dziecko:
bierze czynny udział w zabawie
śpiewa przedszkolne piosenki
słucha, rozumie i wykonuje polecenia nauczycielki
potrafi zaprezentować swoje umiejętności
współdziałać w planowaniu, przygotowaniu i przebiegu uroczystości przedszkolnej,
czuje się członkiem społeczności przedszkolnej;
czerpie radość ze wspólnego z rodzicem pobytu w przedszkolu;
buduje swoją pozytywną samoocenę (czuje się dowartościowane);
Metody:
czynne, słowne, aktywizujące
Środki dydaktyczne:
scenografia, płyty z nagraniami piosenek, znaki uśmiechniętej i smutnej buzi, dyplomy, medale, list od Misia
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie gości
Witam pięknie wszystkie dzieci
Witam wszystkich Rodziców i panie,
Przyszła pora - moi mili -
rozpocząć nasze spotkanie.
Kiedy jesień jest wokoło,
wtedy wszystkim jest wesoło.
Gdzieś daleko lecą ptaki,
a w przedszkolu - przedszkolaki
dzielnie spełnią swe zadanie,
bo dziś będzie pasowanie
na dzielnego przedszkolaka
bo to już tradycja taka!!!
Najpierw wszyscy zaśpiewamy,
trochę w rączki poklaskamy
WITAM DZIŚ W PRZEDSZKOLU WSZYSTKICH
IDZIE JAŚ, IDZIE STAŚ
PIĘĆ PALUSZKÓW
SPOTKAŁY SIĘ DWA JABŁUSZKA
KAP KAP KAP....
II. Część:
1. Odczytanie listu od MISIA - podanie dzieciom oraz rodzicom zadań do wykonania.
List od MISIA
Hej Przedszkolacy !
Serdecznie Was pozdrawiam. Często zaglądam przez okno do Waszego Przedszkola i widzę jak miło spędzacie czas na zabawie. Bardzo podoba mi się jak śpiewacie moją ulubioną piosenkę o Przedszkolaczku.
Teraz mam dla Was zadania do wykonania, które powinien wykonać
WZOROWY PRZEDSZKOLAK
Wierzę, że Wam się uda. Życzę powodzenia. Wasz Przyjaciel Miś
W kopercie znajduje się wykaz umiejętności, którymi powinien wykazać się WZOROWY PRZEDSZKOLAK
Nauczyciel: Popisywać się będą dzieci, zaś państwo oceniać ich umiejętności. Po każdym wykonaniu przez dzieci zadania poproszę o ocenę:
Jeżeli będziecie państwo zdania, że dobrze zostało wykonane zadanie to wówczas proszę o podniesienie „uśmiechniętej buzi” oraz o okrzyk: „ale fenomenalnie, fantastycznie, no i fajnie !”
Jeżeli jednak nie będziecie państwo zadowoleni z występu dzieci należy podnieść do góry „smutną buzię” i powiedzieć: „Oj, nie, nie - było źle!!!
1. Umiejętność - przedszkolak potrafi zaśpiewać piosenkę - dzieci śpiewają piosenkę Jestem sobie przedszkolaczek
Proszę rodziców o ocenę zadania.
2. Umiejętność - przedszkolak potrafi recytować wiersz - Irena Suchorzewska „Mam trzy latka”
Mam trzy latka, trzy i pół,
Brodą sięgam ponad stół.
Do przedszkola chodzę z workiem
I mam znaczek z muchomorkiem.
Pantofelki ładnie zmieniam,
Myję ręce do jedzenia.
Zjadam wszystko z talerzyka,
Tańczę, kiedy gra muzyka.
Umiem wierszyk o koteczku,
O tchórzliwym koziołeczku
I o piesku, co był w polu,
Nauczyłam się w przedszkolu.
Proszę rodziców o ocenę zadania.
3. Umiejętność - przedszkolak potrafi się gimnastykować (piosenka)
Proszę rodziców o ocenę zadania.
4. Umiejętność - przedszkolak potrafi sprzątać zabawki
(n-l wysypuje na środek sali różne klocki - dzieci odkładają do właściwego koszyczka).
Proszę rodziców o ocenę zadania.
5. Umiejętność - przedszkolak potrafi samodzielnie jeść - dzieci częstują się i zjadają ciastko.
Proszę rodziców o ocenę zadania
6. Umiejętność - przedszkolak potrafi się ubrać - każde dziecko szuka czapki i ubiera ją.
Podsumowanie zadań wykonanych przez dzieci
Czy przedszkolaki zdały swój pierwszy egzamin i będą mogły złożyć ślubowanie? Na to pytanie poproszę o odpowiedź naszych szanownych gości, którzy bardzo uważnie przyglądali się i słuchali Was.
Super poszły Wam zadania
więc zapraszam do ślubowania.
Wyciągnijcie dwa paluszki,
równiuteńko złączcie nóżki,
wszystkiego uważnie słuchajcie
i wyraźnie powtarzajcie.
7. Uroczysta przysięga przedszkolaków
Do przedszkola już chodzimy,
wielu rzeczy się uczymy,
a dziś Wam tu przyrzekamy
być dobrymi kolegami,
grzecznie bawić się i fikać,
wszystko zjadać z talerzyka,
nie grymasić i nie szlochać,
naokoło wszystkich kochać.
8. Wręczenie drewnianego ołówka p. dyrektor.
Pasowanie - dziecko przechodzi przez symboliczne drzwi przedszkola i staje na podeście, po pasowaniu otrzymuje dyplom.
- wręczenie dyplomu, medalu i upominku.
9. Umiejętność - każdy przedszkolak kocha swoich rodziców - dziecko wręcza rodzicom upominek oraz laurkę.
10. Zadanie dla rodziców - potrafią śpiewać
- piosenka Nasze przedszkole (rozdanie kartek ze słowami piosenki ). Proszę dzieci o ocenę: „ale fenomenalnie, fantastycznie, no i fajnie !”
IV. Zakończenie
Dziękuję wszystkim za aktywny udział w dzisiejszej uroczystości i zapraszam na wspólny poczęstunek dzieci, gości oraz rodziców.
NASZE PRZEDSZKOLE
Gdy wstanę, gdy wstanę, a słoneczko mocno świeci
To biegnę, to biegnę tak jak wszystkie nasze dzieci.
Bo nasze przedszkole to jedna rodzinka
Mały czy duży, chłopczyk czy dziewczynka
Hej hej bawmy się, hej hej cieszmy się. } bis
W przedszkolu, w przedszkolu,
w przedszkolu, w przedszkolu,
Gdy się tylko rozbierzemy,
To zaraz, to zaraz, to zaraz, to zaraz
Do swej klasy pobiegniemy.
Bo nasze przedszkole...
Tam lale, tam uśmiech, tam lego kolego,
Kiedy chcesz możesz się bawić
A potem swej mamie z radością, z ochotą
Możesz wszystko to wyjawić.
Bo nasze przedszkole...
W przedszkolu, w przedszkolu,
w przedszkolu, w przedszkolu
Bardzo szybko mija czas
Tańczymy, śpiewamy, zabawy już znamy,
Więc i ty się z nami baw.
Bo nasze przedszkole...
bis