praktyki schamt zajęć, pedagogika, bajkoterapia zajęcia, materiały


Każdy ma swój talent

SCENARIUSZ CYKLU ZAJĘĆ

DLA UCZNIÓW KLASY I - III

Temat:

Każdy ma swój talent - co potrafię i mogę zrobić - zajęcia wzmacniające poczucie własnej wartości na podstawie bajek „O Pszczółce” i „O Myszce i jej mamie”

Cel główny:

Kształcenie poczucia własnej wartości.

Uświadomienie sobie własnych predyspozycji do wykonywania pewnych działań.

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi zdefiniować pojęcia tj.: bajka, talent, morał, poczucie wartości

Dziecko zna pojęcie zawodu, potrafi wymienić różne rodzaje i ich funkcje.

Dziecko potrafi sklasyfikować poznane zawody.

Dziecko potrafi przedstawić scenkę na zadany temat.

Dziecko potrafi przedstawić plan wydarzeń poznanej historii.

Dziecko potrafi współpracować w grupie.

Dziecko wykonuje polecenia zgodne z instrukcją.

Metody pracy:

Formy pracy:

Przebieg zajęć

ZAJĘCIA PIERWSZE

  1. przywitanie

zapoznanie się z dziećmi, krótki wstęp

  1. pogadanka - bajka, co to jest?

  1. bajka „O myszce i jej mamie”

czytanie

  1. dyskusja na temat historii opisanej w bajce

        1. przedstawienie kolejności wydarzeń/ rys wersja - postaci

        2. zachowanie małej myszki

        3. obowiązki domowe członków rodziny

        4. czy bycie mamą to też talent/zawód?

  1. podsumowanie i zakończenie zajęć

czego się nauczyliśmy?

co nam się podobało, co zmienilibyśmy?

pytania dzieci

ZAJĘCIA DRUGIE

  1. przywitanie

przypomnienie krótkie co było na wcześniejszych zajęciach

  1. pogadanka na temat poczucia własnej wartości, samooceny

  2. bajka „O Pszczółce”

czytanie

  1. opowiadanie planu wydarzeń

  2. zajęcia praktyczne

tworzenie planu wydarzeń w postaci obrazkowej

rysowanie, malowanie, wydzieranie kolejnych scenek/ bohaterów z bajki

  1. podsumowanie i zakończenie zajęć

ZAJĘCIA TRZECIE

  1. przywitanie

  2. pojęcie talentu

  1. Rozwiązanie krzyżówek z hasłem

- dzieci odpowiadają na pytania będące rozwiązaniem

  1. podsumowanie - dzieci otrzymują zadanie do domu - przedstawienie swojego talentu bądź zawodu w przyszłości

ZAJĘCIA CZWARTE

  1. przywitanie

  2. dyskusja - kontynuacja poprzednich zajęć.

  • przedstawienie scenek obrazujących wykonywanie różnych zawodów

  • 4. podsumowanie i zakończenie zajęć

    ZAJĘCIA PIĄTE

    1. przywitanie

    2. pogadanka