organizacja turystyki lokalnej, przyroda, scenariusze kl.5


Temat: Organizacja turystyki lokalnej

CELE LEKCJI:

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA:

UCZEŃ:

METODY I FORMY PRACY:

Pogadanka, wykład informacyjny, burza mózgów, dyskusja, praca indywidualna, praca zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

1. Foliogram: cele gospodarcze i społeczne jakie można osiągnąć dzięki

rozwojowi turystyki

2. Instrukcja do pracy indywidualnej lub grupowej

3. Mapy turystyczne najbliższej okolicy, atlasy geograficzne.

4. Tekst z Portalu Instytutu na rzecz Ekorozwoju „Natura 2000 a turystyka”

E- szkolnie 3: Organizacja turystyki lokalnej

PRZEBIEG LEKCJI:

Część wstępna:

1. Zapisz na tablicy temat lekcji i krótko zapoznaj uczniów z jej celami.

2. Zapoznaj uczniów z definicją „produktu turystycznego”.

PRODUKT TURYSTYCZNY- pakiet materialnych i niematerialnych składników tak złożony, aby można było osiągnąć cele turystyki podróży.

3. „Burzą mózgów” zbierz od uczniów propozycje celów turystyki.

4. Zapisz je na tablicy.

5. A następnie poproś uczniów, aby podali jak najwięcej propozycji do pakietu niematerialnego produktu turystycznego.

Część główna:

SIEĆ NATURA 2000 A TURYSTYKA LOKALNA

  1. Zaproponuj uczniom dyskusję nt. Dylematy czy wyzwania?

  2. Zapisz pytania do dyskusji:

Co da się turyście sprzedać?

  1. Okazuj zainteresowanie i zaciekawienie wypowiedziami uczniów:

  • Wypowiedzi uczniów ukierunkowuj tak, aby świadczyły o szerokiej akceptacji

  • programu Natura 2000.

    1. Podsumuj dyskusję.

      1. zaproś uczniów do sformułowania wniosków końcowych z dyskusji

      2. zwróć uwagę na zysk w biznesie turystycznym, jaki mamy z udostępniania turystom walorów danego regionu: dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego

    2. Zapytaj uczniów o cele gospodarcze i społeczne, jakie można osiągnąć dzięki rozwojowi turystyki.

    W podsumowaniu wyświetl foliogram nr 1

    PRODUKT TURYSTYCZNY

          1. Zapisz na tablicy:

    PRODUKT TURYSTYCZNY- zestaw dóbr i usług w regionie lub miejscowości turystycznej o danych walorach.

    Produkt turystyczny jest zawsze konsumowany w miejscu jego wytworzenia.

          1. Poprowadź pogadankę:

            • Od czego zależy cena produktu turystycznego?

            • Za co płacimy wykupując produkt turystyczny?

            • Od czego zależy wysokość ceny naszego pakietu?

            • Co składa się na ofertę turystyczną?

    WALORYZACJA

    1. Przedstaw uczniom w kilku zdaniach: Jak dokonać waloryzacji swego regionu do potrzeb turystyki?

    Co stanowi atrakcje turystyczne?

    Co jest przydatne a co niezbędne dla turystyki, np.:

    czy ewentualnie składanych w całość atrakcji dla stworzenia gotowych imprez - scenerii miejsca, jego odległości od zabudowań gdyby imprezy miały innym przeszkadzać itp.

    1. Rozdaj uczniom mapy turystyczne najbliższej okolicy i poproś o dokonanie ogólnej waloryzacji tego obszaru.

    2. Następnie poproś chętnych o przedstawienie walorów i przeciwwskazań do rozwoju turystyki w swojej okolicy.

    KODEKS POSTĘPOWANIA EKOTURYSTY

    1. Poproś uczniów, aby każdy na małej kartce zapisał jedną propozycję postępowania turysty dbającego o środowisko.

    2. Zapisz te propozycje na dużym arkuszu szarego papieru, eliminując powtarzające się zdania.

    3. Powstały kodeks zawieś w widocznym miejscu klasy.

    Część końcowa:

    1. Rozdaj każdemu uczniowi lub zespołowi instrukcję do pracy domowej (zał. 2)

    2. Omów poszczególne zagadnienia tej pracy.

    3. Podaj termin wykonania pracy.

    4. Przedstaw kryteria oceny, np.

    Praca domowa:

    1. Poproś uczniów o zapoznanie się z treścią E-szkolenia 3 i 4

    w portalu Instytutu na rzecz Ekorozwoju „Natura 2000 a turystyka”.

    http://ine.eko.org.pl/

    ZAŁĄCZNIK 2

    ZAPROPONUJ WŁASNĄ OFERTĘ TURYSTYKI PRZYJAZNEJ ŚRODOWISKU W TWOJEJ NAJBLIŻSZEJ OKOLICY (lub REGIONIE, GMINIE)

      1. Dokonaj analizy zasobów naturalnych i kulturowych na swoim obszarze.

      2. Zaprojektuj ekologiczny obiekt turystyczny:

    → rodzaj materiałów budowlanych

    → rodzaj materiałów wykończeniowych

    → ocieplenie budynku

    → korzystanie ze źródeł energii

    → sposoby oszczędzania wody

    → ujęcie wody

    → sposoby oszczędzania energii

    → regulacja instalacji centralnego ogrzewania

    → ekologiczne zakupy

    → segregacja odpadów

    → zieleń zgodna z charakterem danego obszaru i warunkami

    siedliskowymi

    → używane środki czystości

    3. Zaproponuj menu- całodzienne wyżywienie.

    → żywność wysokiej jakości

    → regionalne potrawy

    → ekologiczne produkty żywnościowe z atestem

    4. Zaplanuj transport dla turystów.

    → przyjazny środowisku

    → atrakcyjny dla turysty

    5. Zaproponuj formy turystyki aktywnej, weź pod uwagę walory przyrodnicze

    twojej okolicy.

    → sposoby poruszania się turystów

    → udzielanie informacji turystycznej

    6. Wymyśl inne atrakcje turystyczne.

    7. Wskaż sposoby promocji swego produktu turystycznego.

    Załącznik 1

    0x08 graphic
    0x01 graphic

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x01 graphic

    0x08 graphic
    0x08 graphic
    0x01 graphic

    0x08 graphic
    0x08 graphic

    0x08 graphic
    0x08 graphic

    bezpośrednie świadczenie usług turystom rozbudowa bazy turystycznej

    sprzedaż usług za pośrednictwem biur podróży, hoteli, innych organizacji

    wydatki turysty na miejscu

    wzrost dochodów mieszkańców regionu

    CELE EKONOMICZNE

    imprezy rozrywkowe

    przewodnicy

    przetwory regionalne

    pamiątki

    wynajem

    łódek

    koni

    nart

    sanek

    rowerów

    zmniejszenie bezrobocia

    w sezonie

    poza sezonem

    CELE SPOŁECZNE

    wzbogacenie kulturowe

    poprawa zdrowia turystów

    rozwój osobowości turystów i usługodawców

    kontakty międzyludzkie


