AKADEMIA HUMANISTYCZNA w PUŁTUSKU
Wydział Pedagogiczny
Doradztwo zawodowe i personalne/edukacja elementarna
Maria Zawadzka
Krzysztof Bielicki (nr albumu: 50191)
Katarzyna Namysło
Jak dbać o czystość otoczenia?
Praca zaliczeniowa z przedmiotu Edukacja zdrowotna i promocji zdrowia.
Konspekt zajęć
Imię i nazwisko prowadzącego Maria Zawadzka
Przedmiot: Edukacja zdrowotna i promocja zdrowia
Forma zajęć-godzina wychowawcza
Grupa/liczba osób - klasa 4 szkoły podstawowej / 20 osób
Czas- 45 min
Temat: Jak dbać o czystość otoczenia?
Cel ogólny: Poznanie zagrożeń wynikających z braku higieny otoczenia oraz sposoby ich przeciw działania.
Cele szczegółowe kształcenia (osiągnięcia odbiorców/ uczniów)
-omówienie pojęcia higieny otoczenia
- wymienienie zagrożeń związanych z brakiem higieny otoczenia
- omówienie higieny najbliższego otoczenia
-Stosowanie podstawowych zasad higieny otoczenia
-Zdobycie umiejętności rozpoznawania zagrożeń braku higieny w najbliższym otoczeniu
-Stosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce
-Świadomość zagrożeń wynikających z braku higieny
-Przewidywanie zagrożeń wynikających z braku higieny otoczenia
-Wykazywanie gotowości do poprawienia higieny otoczenia
Metody i formy pracy:
- Rozmowa przekazanie wiedzy teoretycznej
Środki dydaktyczne:
Karty pokazujące bałagan oraz karty ukazujące higieniczne środowiska. Obrazek kosza na śmieci .
Tok lekcji:
Faza wprowadzająca:
Czas: 10 minut
Sprawdzenie listy obecności,
Omówienie aktualnych spraw,
Sprawdzenie zadanej pracy domowej,
Przypomnienie tematu ostatniej lekcji.
Faza realizacyjna - lekcja właściwa (wprowadzanie nowych treści przy współudziale uczniów, czyli zakres treści, pokaz, doświadczenie, ćwiczenie)
Czas: 20 minut
Wprowadzenie do tematu:
a. przedstawienie tematu zajęć,
b. krótka prezentacja multimedialna na temat czystości w otoczeniu.
Omówienie ogólne treści tematu:
a. rozmowa z uczniami na temat środowiska,
b. zapoznanie uczniów z ogólnymi zagadnieniami tematu - teorie i wybrane poglądy.
Omówienie szczegółowe tematu przy współudziale uczniów:
a. podział uczniów na 4 grupy po 5 osób w każdej,
b. ćwiczenia z zakresu wiedzy o segregacji odpadów i dbania o otoczenie - praca w grupach (każda grupa opracowuje wybrane wcześniej zagadnienie z tematu oraz jeden ze sposobó przeciwdziałania degradacji środowiska naturalnego),
c. krótkie podsumowanie pracy uczniów - prezentacje wyników poszczególnych grup (prezentacje przedstawicieli poszczególnych grup),
d. zebranie wyników do archiwum.
Faza podsumowująca:
Czas: 10 minut.
Powtórzenie wybranych, najważniejszych informacji z zajęć,
Wysłuchanie opinii uczniów na temat prowadzenia zajęć,
Wypełnianie karty pracy,
Pożegnanie klasy.
Ewaluacja:
Wybranie najlepszych aspektów lekcji,
Wybranie najsłabszych elementów zajęć,
Wnioski z przeprowadzonych zajęć.
Literatura dla nauczyciela:
„Żyj bezpiecznie i zdrowo" : program profilaktyczno-wychowawczy edukacji zdrowotnej / Mariola Kwiatkowska-Łozińska. - Kraków : Oficyna Wydawnicza Impuls, 2007,
Edukacja prozdrowotna / Joanna Gromadzka-Ostrowska, Dariusz Włodarek, Zuzanna Toeplitz. - Warszawa : Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, 2003,
Media - komunikacja - zdrowie : wyzwania - szanse - zagrożenia / pod red. Bassama Aouila i Wojciecha J. Maliszewskiego. - Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, cop. 2008,
Autorski program edukacji zdrowotnej dla klas IV - VI "Ż yj zdrowo" / Teresa Pokusa. // Lider. - 2004, nr 6, s. 27 - 29Hasła przedmiotowe: Edukacja zdrowotna - program
Literatura dla ucznia:
Drama w edukacji / Danuta Michałowska. - Poznań : Wydawnictwo Naukowe Instytutu Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2008,
Strategie dla zdrowia : kształtowanie zachowań zdrowotnych poprzez środowisko / Barbara Jacennik. - Warszawa : Vizja Press&IT, 2008
Scenariusz (Szczegółowy opis przebiegu lekcji z załącznikami do zajęć)