Scenariusz z zajęć plastycznych
Imię i nazwisko prowadzącej: Ewelina Stolarczyk
Grupa wiekowa: 8-latki
Czas: 20 min.
Temat: Fantazyjna pisanka- wykonujemy pisankę metodą frotażu.
Technika: FROTAŻ
Cele ogólne:
- doskonalenie sprawności manualnych,
- zaspokojenie potrzeby tworzenia,
- rozwijanie wyobraźni plastycznej, inwencji twórczej,
Cele szczegółowe: (Uczeń)
- umie estetycznie wykonać swoją pracę;
-wyciąć pisankę z szablonu;
-odwzorowywać różne faktury przedmiotów na kartce papieru;
-wykonać frotaż,
-umie scharakteryzować na czym polega technika frotażu
Forma pracy: indywidualna
Metody pracy: słowna (objaśnienia techniki frotażu),
praktyczna (praca plastyczna dzieci)
Środki dydaktyczne: szablon pisanki, przedmioty o różnej fakturze(monety, papier ścierny itp.) kredki, ołówek, pastele
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie dzieci w temat zajęć, krótka pogadanka na temat pisanek i sposobów ich wykonywania — rozmowa na temat świąt wielkanocnych i związanych z nimi tradycji.
Pokaz różnych pisanek wykonanych różnymi technikami plastycznymi — dzieci oglądają i dotykają różne pisanki, wypowiadają swoje opinie o wyglądzie pisanek — zapoznanie ze sposobem wykonania prac.
Zabawa ruchowa z muzyką pt." Pisanki, pisanki, jajka malowane"- dzieci naśladują całym ciałem słowa i muzykę tej zabawy. Dobierają się w małe kółka i tańczą po troje.
Objaśnienie na czym polega metoda frotaż, przykładowe prace zrobione ta technika.
Rozdanie szablonów z pisankami, przedmiotów o przeróżnych fakturach np. monety, karbowany papier, papier ścierny dzieciom. Objaśnienie na czym będzie polegać praca plastyczna dzieci.
Ozdabianie pisanek według własnych pomysłów, przeróżnymi materiałami techniką frotażu.
Zebranie prac i wspólna wystawa.
Ocena prac. Wybranie trzech pisanek wykonanych najbardziej pomysłowo i estetycznie — dzieci same wybierają najestetyczniejszą i najbarwniej wykonane pisanki.
Zrobienie z prac wystawy wielkanocnej w koszykach — ozdobienie naszej sali dekorując kącik wielkanocny.
Zakończenie zajęć, nauczycielka dziękuję dzieciom za aktywny udział w lekcji, wspólne uporządkowanie sali.