Jak bezpiecznie spędzić wakacje, Konspekty


Jak bezpiecznie spędzić wakacje?

Cel lekcji: Uwrażliwienie na niebezpieczeństwa mogące pojawić się w czasie wakacji.

Zakładane osiągnięcia ucznia (cele operacyjne): Uczeń wie jak należy zachować się w określonych miejscach i jakie mogą być konsekwencje nieprzemyślanych działań

Materiał nauczania:

Jak należy zachować się w określonych miejscach?

Jakie w tych miejscach niebezpieczeństwa czyhają na młodego człowieka ?

Literatura:

Pismo Kuratorium Oświaty w Katowicach „Magazyn szkolny”, 5/299, styczeń 2007, dodatek specjalny pt. „Bezpieczne ferie”.

http://mokotow.policja.waw.pl/?page=Structure&id=98

Formy pracy: grupowa

Metody pracy: dyskusja, praca w grupach, „burza mózgów”

Środki dydaktyczne: arkusze papieru, flamastry, tablica, kreda, materiały na ksero.

Przebieg lekcji:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o podanie miejsc gdzie uczniowie najchętniej spędzają wakacje (propozycje uczniów zapisuje na tablicy)

  2. Nauczyciel dzieli klasę na zespoły kilkuosobowe. Każdy zespół otrzymuje na kartce treść ćwiczenia 1.

  3. Uczniowie prezentują wyniki ćwiczenia 1 na arkuszach papieru, przyklejając je na tablicy.

  4. Metodą „burza mózgów” uczniowie z innych zespołów dodają swoje propozycje

  5. Nauczyciel rozdaje uczniom treść ćwiczenia 2. Uczniowie pracują w tych samych zespołach

  6. Uczniowie znów prezentują wyniki swojej pracy na arkuszach papieru. W trakcje dyskusji uczniowie z innych grup wprowadzają ewentualne korekty.

  7. Jako podsumowanie lekcji nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi kserokopię zawierającą numery telefonów alarmowych poszczególnych służb.

  8. Można również przygotować (przedstawić) propozycje jakie pojawiają się nt. „W jaki sposób w konkretnym mieście można spędzić czas wolny, co proponuje miasto?”

  9. Można również przygotować kilka rad np. jak ustrzec się kieszonkowców, jak zachować się w razie bycia świadkiem jakiegoś zdarzenia np. pożaru (propozycje na stronie internetowej policji)


Załączniki:

Ćwiczenie 1.

Sporządź regulamin: Jak należy się zachowywać w górach?

Inne możliwości to: nad wodą, na polu namiotowym, w pociągu, w miejscach rozrywki, na wsi.

Ćwiczenie 2.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na Ciebie i Twoich rówieśnikach w górach?
Zaproponuj, w jaki sposób ich się wystrzegać? Sporządź odpowiednią tabelę.

Inne możliwości: patrz ćwiczenie 1. Proponuję w tym ćwiczeniu każdej grupie tym razem dać inne miejsce do przeanalizowania

Kserokopia

Spis telefonów alarmowych:

Wzywanie pomocy z telefonu stacjonarnego:

Policja - 997

Straż pożarna - 998

Pogotowie ratunkowe 999

GOPR - 985

Z telefonu komórkowego - 112

GOPR - 0 - 601 - 100 - 300

WOPR - 0 - 601 - 100 - 100 (Nr ratunkowy nad wodą)

Dzwoniąc na numer alarmowy Pamiętaj!!!

  1. NIGDY nie dzwoń bez uzasadnionej przyczyny

  2. Gdy zgłosi się dyspozytor:


