SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA ,, MAMO TATO JESTEM ZDROWY”
Data: 23-05-07
Grupa wiekowa: 6-latki
Opracowała: Agata Majkowska-nauczycielka Przedszkola nr 16 w Bielsku-Białej
Temat zajęcia: ,,Przyjaciele Oli i Kuby”- podsumowanie serii zajęć Super Wiewiórka w formie quizu.
Cele zajęcia :
Ogólne:
- kształtowanie właściwych nawyków higienicznych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się
chorób,
- ukazanie pozytywnych wzorców zachowań w celu kształtowania postaw tolerancji i wrażliwości,
- kształcenie nawyków dbałości o bezpieczeństwo,
Operacyjne:
- przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas nauki, zabawy i odpoczynku,
- zna zasady higieny osobistej,
- umie udzielić pomocy w nagłych wypadkach - zna numery alarmowe,
- umiejętnie współdziała z rówieśnikami i dorosłymi,
Metody: czynna
słowna
oglądowa
Formy pracy: grupa podzielona na trzy 6-cio osobowe drużyny
Pomoce: magnetofon, koperty , litery drukowane, cyfry, figury geometryczne- kwadraty, ilustracje, akcesoria medyczne, sylwety dzieci i części garderoby, miski z wodą, przybory toaletowe, owoce.
Literatura: ,,Materiały pomocnicze dla opiekunów klubów Wiewiórka PCK”
,, Edukacja dzieci przedszkolnych” W.J Frątczakowie
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I.
1. Na rozpoczęcie śpiew piosenki ,,Rude wiewiórki” ( melodia ,,Czarne jagódki”)
1. Jesteśmy wiewiórki, rude wiewiórki,
Mieszkamy sobie w lesie zielonym.
Oczka mamy czarne, kity rudopłowe,
A jadamy głównie kefir i serki kremowe.
R . A kiedy dzień nadchodzi, dzień nadchodzi,
Idziemy doić krowy, doić krowy,
A nasze małe ,serca małe serca
Biją nam radośnie bum tarara bum.
2. Lubimy koktajle, mleczne koktajle
Oraz mleczne kremy z kakao,
A do tego warzyw jemy jak najwięcej
I chodzimy do dentysty raz na 6 miesięcy.
R. A kiedy dzień nadchodzi, dzień nadchodzi,
Siedzimy wszyscy w wodzie, wszyscy w wodzie,
A wszystkie grzeczne dzieci, grzeczne dzieci
Myją się radośnie szuru buru chlup.
2. Losowanie emblematów owoców i podział na 3 drużyny 6-cio osobowe. Omówienie punktacji- każda drużyna na tablicy punktowej przypina swoje emblematy w liczbie otrzymanych punktów.
II.
1.,,Spotkanie z PCK”- drużyny otrzymują koperty w których znajdują się litery i papierowe kwadraty- należy ułożyć skrót PCK i krzyż, każda drużyna objaśnia kolejno znaczenie kolejnej litery- 2pkt.
2. ,,Droga do przedszkola”- z otrzymanych ilustracji należy wybrać 3 przedstawiające bezpieczne przejście przez jezdnię ( ,, zebra”, sygnalizator, przejście podziemne)- 3 pkt.
3. ,, Mini apteczka”- z pojemnika z akcesoriami medycznymi dz. wybierają te , które należy użyć przy wykonaniu opatrunku ( gaza, plaster, woda utleniona, bandaż, itp…)- za każdy przedmiot 1 pkt.
4. ,,Numery alarmowe”- drużyny losują koperty z cyframi z których należy ułożyć numer alarmowy w zależności jaka postać znajdowała się w kopercie- lekarz, strażak, policjant- 3pkt.
5.,, Strój na porę roku”- na tablicy znajdują się przypięte postacie dzieci, różne części garderoby, należy dopasować ubranko zgodnie z porą roku- zima, jesień, lato- 2pkt.
6.,, Ja i obcy”- przedstawienie krótkiej scenki dramowej na zachowanie asertywne- jedno dz. naśladuje dorosłego i namawia inne do zrobienia czegoś złego, a zadaniem pozostałych jest obrona przed tym- 3pkt.
7.,,Czyścioszki”- wyznaczone osoby podchodzą do wyznaczonych stanowisk:
1. miska z wodą- demonstracja kolejności etapów mycia rąk
2. miska z wodą, siatka z owocami- co należy z nimi zrobić przed spożyciem
3. miska z wodą, przybory toaletowe- demonstracja prawidłowego mycia zębów
2 pkt.
8.,, Dzieci się gimnastykują i plecy prostują”- do znanej melodii wykonanie kilku rytmicznych ćwiczeń w formie aerobiku- 1 pkt.
III.
1. Zakończenie- zliczenie punktacji, wręczenie Dyplomów i Odznaczeń ,,SUPER WIEWIÓRKA”.