Edukacja przez sztukę
Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
Grupa: Klasa I szkoła podstawowa
Tytuł: Sztuka komiksu
Cele operacyjne:
wie co to jest komiks i jak wygląda
umie podać nazwy polskich komiksów i ich autorów
wymienia głównych bohaterów polskich komiksów
potrafi zrobić prosty komiks na określony temat
Metody:
Słowne: rozmowa kierowana przez nauczyciela związana z tematem zajęć
Oglądowe: pokazu, obrazki przedstawiające bohaterów komiksowych, ilustracje przedstawiające polskich autorów komiksów dla dzieci i młodzieży
Czynne: ćwiczenia utrwalające, realizacja zadania twórczego- tworzenie komiksu
Formy:
Praca indywidualna i grupowa
Środki dydaktyczne:
Komiksy- Koziołek Matołek, Tytus, Romek i A' Tomek , Kajko i Kokosz,
obrazki przedstawiające bohaterów komiksowych,
ilustracje przedstawiające polskich autorów komiksów dla dzieci i młodzieży,
bloki, kredki, ołówki, flamastry, klej, nożyczki, papier kolorowy.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu zajęć.
Nauczyciel pyta się uczniów: Co to jest komiks?
Uczniowie próbują określić co rozumieją przez to pojęcie.
Potem nauczyciel podaje znaczenie tego słowa:
Komiks- to opowieść przedstawiona za pomocą obrazków rysunkowych.
Nauczyciel przedstawia uczniom polskie komiksy dla dzieci i młodzieży.
Nauczyciel rozdaje uczniom polskie komiksy dla dzieci i młodzieży.
Każdy uczeń ma jeden dla siebie.
Uczniowie siedzą w ławkach i oglądają komiksy.
Nauczyciel kieruje rozmową na temat przedstawionych komiksów dla dzieci
i młodzieży. Zadaje pytania dzieciom:
Co przedstawia komiks ?
Jak wyglądają ilustracje w komiksach ?
Kto jest głównym bohaterem ?
Czy lubicie czytać komiksy ?
Co podoba wam się w komiksach ?
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat komiksów i ich bohaterów.
Nauczyciel opowiada uczniom budowę i części komiksów.
Nauczyciel prezentuje uczniom obrazki przedstawiające bohaterów komiksowych:
Koziołek Matołek
Tytus, Romek i A' Tomek
Kajko i Kokosz
Nauczyciel prezentuje uczniom twórców tych komiksów.
Nauczyciel stawia przed uczniami zadanie twórcze. Polega ono na tworzenie indywidualnie lub grupowo komiksu na temat „Dalsze przygody wybranego bohatera komiksowego”.
Prezentacja prac dzieci i ich wystawa.
Nauczycielka ocenia pracę dzieci i całość zajęć.