Wypalanie traw, przyroda, scenariusz. lekcji kl.4


"Wypalanie traw"

Cele ogólne

Uświadomienie bezcelowości wypalania traw- zerwanie z mitem użyźniania gleby. Poznanie skutków wypalania traw. Dostrzeganie wybranych elementów działalności człowieka w środowisku i jego skutków.

Osiągnięcia ucznia:

Wie, jak zachować się w razie pożaru. Zna skutki wypalania traw. Potrafi podjąć działania skierowane przeciwko temu procederowi.

Metody

Pogadanka, "burza mózgów" , praca w grupach, praktycznego działania- wykonanie plakatu i ankiety

Środki dydaktyczne:

Arkusze szarego papieru lub brystolu, pisaki, mazaki, klej, papier kolorowy, czasopisma, nożyczki, wycinki prasowe i inne materiały źródłowe, ulotki i plakaty związane z wypalaniem traw i pożarami, przykłady ankiet.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

Spotkanie pierwsze

  1. Wyjaśnienie celów i przebiegu najbliższych trzech spotkań.

  2. Wprowadzenie do tematu - zapoznanie z fragmentem artykułu z "Gazety Powiatowej" "Wypalanie traw- mity czy rzeczywistość?".

  3. Pogadanka:

  • Poznajemy skutki wypalania traw - dalsza lektura artykułu.

  • "Burza mózgów"- Co ty możesz zrobić, aby zapobiec wypalaniu?
    Pożądane wypowiedzi uczniów:
    Daj przykład innym- nie wypalaj!
    Nie pozwól by czynili to inni!
    Przedstaw negatywne skutki wypalania swoim najbliższym- rodzicom, rodzeństwu, sąsiadom, dalszej rodzinie.
    Zwracaj uwagę tym, którzy wypalają.
    W razie pożaru nie gaś sam- wezwij pomoc!

  • Wybór zadań w związku z akcją, przewidzianych do realizacji w bieżącym roku szkolnym. Układamy ankietę, wykonujemy plakaty, organizujemy wystawę w szkole.

  • Podsumowanie spotkania-
    Wypalanie traw to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia zieleni. Wbrew pozorom nie daje on żadnych korzyści. Przynosi jedynie szkody przyrodzie i tobie, o czym mieliśmy możliwość przekonania się na dzisiejszym spotkaniu.

  • Zaproszenie na następne spotkanie za tydzień- układamy ankietę.

  • Spotkanie drugie

    1. Nawiązanie do poprzednich zajęć- przypomnienie skutków wypalania traw i działań, które może podjąć uczeń.

    2. Podział uczestników spotkania na grupy 4-osobowe, przydział zadań- analiza przykładowych ankiet, zwracamy uwagę na wygląd ankiety, jej szatę graficzną, formę zadania pytania i zapisu odpowiedzi, wybieramy wzór ankiety odpowiadający wszystkim uczniom.

    3. Układamy ankietę dotyczącą problemu wypalania traw- praca w grupach.

    4. Przedstawienie wyników pracy poszczególnych grup- odczytanie ankiety przez sprawozdawcę. Ocena ankiet przez pozostałe grupy.

    5. Wyłonienie zespołu opracowującego ankietę zbiorczą- wykorzystanie w tym celu pytań, które podobały się wszystkim grupom.

    6. Opracowaną komputerowo ankietę zespół przedstawi na następnym spotkaniu.

    7. Podsumowanie pracy uczestników na spotkaniu. Prośba o przyniesienie na następne zajęcia kleju, nożyczek, kolorowych gazet, arkuszy brystolu, szarego papieru- będziemy wykonywali plakaty.

    Spotkanie trzecie

    1. Rozpoczęcie zajęć, sprawy porządkowe.

    2. Przypomnienie omówionych wcześniej wiadomości o przyczynach i skutkach wypalania traw, przypomnienie zadań, które wyznaczyliśmy sobie do realizacji.

    3. Przedstawienie ankiety związanej z problemem wypalania traw.

    4. Rozdanie ankiet do wypełnienia- członkowie Koła wybierają losowo osoby ankietowane , mieszkające w pobliżu miejsca ich zamieszkania- czas przeprowadzenia ankiety- dwa tygodnie.

    5. Wyłonienie zespołu opracowującego wyniki ankiety. Wyniki będą przedstawione za trzy tygodnie.

    6. Przypomnienie zasad pracy w grupie.

    7. Podział uczniów na 4-5 osobowe zespoły- przydzielenie zadań poszczególnym grupom:

  • Realizacja zadań w grupach. Uczniowie analizują zgromadzone materiały, uzgadniają formę realizacji zadania. Wybierają z przyniesionych czasopism zdjęcia , rysunki mogące się przydać do wykonania plakatu (posteru). Brakujące elementy służące oddaniu myśli przewodniej plakatu mogą zostać dorysowane.

  • Prezentacja efektów pracy grupy. Sprawozdawcy krótko relacjonują przebieg pracy w grupie, prezentują myśl przewodnią plakatu.

  • Uczniowie wybierają najciekawszy plakat. Uzasadniają wybór.

  • Wieszamy hasło akcji "Zanim podpalisz - pomyśl !" i plakaty na gazetce ściennej na korytarzu szkoły.

  • Oceniamy naszą wystawę. Zapisujemy wnioski.



  • Wyszukiwarka
