Konspekt lekcji muzyki w kl. I c Gimnazjum w Łososinie Dolnej
Prowadzący: Tomasz Grzegorzek
Data: 18.11.2010
Temat: Renesansowe granie i śpiewanie
Cele lekcji:
Uczeń:
- zna pojęcia: renesans (odrodzenie), msza, motet, lamentacja, litania, frottolla, villanella, canzoneta, madrygał, chanson
- zna nazwiska sławnych twórców muzyki epoki renesansu
- zna utwór Kleszczmy rękoma - Mikołaja Gomółki
- rozpoznaje utwory twórców renesansowych
- potrafi zaśpiewać utwór Kleszczmy rękoma
Metody pracy:
- aktywizująca, praktyczna, ekspozycyjna, analityczno percepcyjna
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
- grupowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
- zeszyt, podręcznik,
- magnetofon,
- nagrania CD: Mikołaja Gomółki Kleszczmy rękoma (Psalm XLVII),
Missa Papae Marcelli - Giovanni Pierluigi da Palestrina,
Echo - Orlando di Lasso,
Rex - Jan z Lublina,
Już się zmierzcha - Wacław z Szamotuł,
- karty pracy
Przebieg lekcji:
I. Część wstępna:
- Powitanie klasy, sprawdzenie obecności
- przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji
- Przypomnienie „Kukułeczka”
II. Realizacja tematu:
1. Podział klasy na 5 grup. Każda z nich ma znaleźć w książce odpowiedzi na pytania zawarte w kartach pracy. Po krótkim czasie reprezentant grupy prezentuje odpowiedzi.
2. Zapisanie tematu lekcji - Renesansowe granie i śpiewanie, oraz notatki do zeszytu.
3. Słuchanie utworów twórców renesansowych:
- Missa Papae Marcelli - Giovanni Pierluigi da Palestrina
- Echo - Orlando di Lasso
- Rex - Jan z Lublina,
- Już się zmierzcha - Wacław z Szamotuł
4. Nauka utworu Mikołaja Gomółki Kleszczmy rękoma (Psalm XLVII)
- zapisanie tekstu uworu w zeszycie
- nauka utworu (na dwa głosy)
III. Część końcowa:
Podsumowanie wiadomości o epoce renesansu
Wykonanie utworu Kleszczmy rękoma
Pożegnanie