3 scenariusze zajęć, Scenariusze, Do segregacji


Scenariusz 1

TEMAT: My o swoje zdrowie dbamy, bo się zdrowo odżywiamy

CELE:

CELE OPERACYJNE:

PRZEBIEG:

  1. Powitanie pląsem „Witamy was” (na melodię Panie Janie).

Dzieci siedzą w kole, śpiewając witają po kolei wszystkich.

Witaj ….. (imię) /2x - uderzamy rękami o kolana

Jak się masz /2x - uderzamy rękami o kolana

Wszyscy cię witamy /2x - klaszczemy w swoje dłonie

Bądź wśród nas /2x - rozkładamy ręce w geście powitania

  1. Słuchanie wiersza pt. „Witaminki”

Usiądź misiu przy stoliczku

Zobacz, co jest w tym koszyczku

0x08 graphic
Ananasek ma czuprynkę

A cytrynka kwaśną minkę

Mandarynka się uśmiecha

Będziesz misiu miał uciechę

Dzisiaj jemy witaminki

Chociaż kuszą nas landrynki

Kalafiorek, kalarepkę

I fasolkę i marchewkę

I buraczki spróbujemy

Co jest zdrowe przecież wiemy.

Usiadł misiu przy stoliczku

Nie grymasi dzisiaj wcale

Zjada grzecznie wszystkie dania

Które dziś zrobiła Hania

Wie, co dobre jest i zdrowe

Żeby rosnąć, nie chorować.

Soczki, zupki i surówki

Wiodą dzisiaj prym na stole

Wszystko zjemy, co jest zdrowe

Gotowane i surowe

Potem troszkę się zdrzemniemy

Bo, gdy śpimy, to rośniemy

  1. Rozmowa na temat treści wiersza

  • Zabawa integracyjna „Sałatka owocowa”

  • Wszyscy uczestnicy siedzą w kręgu na krzesełkach. Prowadząca przypina dzieciom emblematy różnych owoców i mówi: robię sałatkę owocową, potrzebuję: jabłka (wstają dzieci, które maja ten emblemat), gruszki- dzieci te spacerują wewnątrz koła - sałatka miesza się. Na hasło: sałatka owocowa! Wszyscy zamieniają się miejscami, siada też prowadząca, więc ktoś zostanie na środku. Ta osoba rozpoczyna zabawę o d początku.

    1. Praca plastyczna „Pomagamy misiowi zaplanować zdrowy posiłek”

    Dzieci dostają białą kartkę papieru w kształcie koła - talerzyk. Zadanie polega na narysowaniu na nim tego, co służy zdrowiu.

    I stolik - siadają dzieci, które chcą zaplanować dla misia śniadanie

    II stolik - siadają dzieci, które chcą zaplanować dla misia obiad

    III stolik - siadają dzieci, które chcą zaplanować dla misia podwieczorek

    IV stolik - siadają dzieci, które chcą zaplanować dla misia kolację

    1. Refleksja na temat zajęcia (informacja zwrotna) „ Gdybyś prowadził własną restaurację, co proponowałbyś gościom do zjedzenia …”

    0x08 graphic
    Scenariusz 2

    Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich

    Temat zajęć: Robimy sok ze świeżych owoców
    Tematyka kompleksowa: Lubimy owoce i warzywa
    Cele zajęć:
    - zapoznanie dzieci ze sposobem zrob
    ienia świeżego soku z pomarańczy,
    - zapoznanie dzieci z wyglądem wyciskarki do soków,
    - uświadomienie zachowania ostrożności przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych (tylko pod opieką rodziców),
    - uświadomienie znaczenia picia świeżo wyciśniętych soków dla zdrowia (źródło wielu witamin).
    Metody pracy:
    - oglądowe,
    - słowne,
    - praktycznego działania.
    Formy pracy:
    - z całą grupą,
    - indywidualna.
    Pomoce dydaktyczne: wyciskarka do soków, kubki dla wszystkich dzieci, owoce (pomarańcze), płyta CD, magnetofon.

    Przebieg zajęć:
    1) Powitanie dzieci. Ustawienie dzieci w kółeczku i powitanie piosenką na melodię Panie Janie wg M. Bogdanowicz:
    Witaj rano, witaj rano
    Jak się masz? Jak się masz?
    Wszyscy się witamy
    Wszyscy się kochamy
    Bądź wśród nas, bądź wśród nas
    2) Zaproszenie dzieci na dywan. Pogadanka z dziećmi na temat owoców, ich znaczenia dla zdrowia oraz tego co można z owoców zrobić: dżem, sałatki owocowe, soki.
    3) Zaprezentowanie dzieciom wyciskarki do soków. Rozmowa na temat bezpiecznego używania urządzeń elektrycznych, tylko pod nadzorem rodziców (osób dorosłych).
    4) Zrobienie soku z pomarańczy. Rozlanie soku do kubków i degustacja soku przez dzieci. Próby opisywania smaku soku przez dzieci: słodki, kwaśny.
    5) Uporządkowanie sali: posprzątanie skórek po pomarańczy, naszykowanie kubków i wyciskarki do mycia.
    6) Zabawa ruchowa: Słonko świeci - deszczyk pada. wg. K. Wlaźnik.
    7) Zaproszenie dzieci do zabaw w dowolnych kącikach zabaw.

    Scenariusz 3

    GRUPA DZIECI 5 - LATKI

     

    TEMAT: Różne źródła energii

     

    Cel ogólny: Zapoznanie dzieci z różnymi źródłami energii (energia elektryczna, energia słoneczna, energia wiatru, energia wodna) i sposobem ich wykorzystywania

     

    Przebieg zajęć:

     

    Sytuacje edukacyjne

    Cele operacyjne

    Środki dydaktyczne

    1. Powitanie zebranych gości (rodziców) piosenką pt. „Wszyscy są”

     

    2. Wysłuchanie wiersza J. Tuwima pt. „Pstryk”

    Rozmowa na temat treści wiersza:

    -co to jest „pstryk”?

    - co robi „pstryk”?

    - skąd się bierze światło?

    - jaki to jest rodzaj światła?

    - jaki znacie inne źródła światła?

     

    3. Zabawa w dopasowanie obrazków do siebie. Zadaniem dzieci jest właściwie dopasować oglądane obrazki:

    słońce - kula ziemska

    zamek - świeczka

    blok - żarówka.

     

    4. Doświadczenie ze świeczką - sztucznym źródłem światła. Zadaniem dzieci jest zgasić płonącą świeczkę nie dmuchając na nią, nie dotykając jej. Doświadczenie wykonywane jest wg. wskazówek nauczyciela. Dwie świeczki płonące, jedną przykrywamy słoikiem. Pierwsza zgaśnie świeczka przykryta, kiedy zużyje większą część tlenu znajdującą się w słoiku.

    Wnioski:

    - świeczka oprócz energii świetlnej, którą widzimy dostarcz nam również energię cieplną, którą czujemy jako ciepło.

    - ogień nie pali się bez dostępu powietrza.

     

    5. Doświadczenie z muszelkami i wodą. Nauczyciel układa muszelki:

    - jedną pod żarówką,

    - drugą na słońcu,

    - trzecią w cieniu.

    W tych samych miejscach ustawia pojemniczki z wodą.

    Celem doświadczenia jest pokazanie dzieciom, że żarówka i słońce nie tylko dają światło, ale i ciepło tak jak ogień. Muszelki i woda stojące w słońcu i pod żarówką nagrzewają się, zaś te w cieniu są zimne.

    W jaki sposób energię słoneczną i elektryczną można wykorzystywać w życiu codziennym?

     

    6. Zabawa ze światłem

    Dzieci dowiadują się jak zachowuje się światło, które napotyka na swojej drodze różne przeszkody:

    - wodę - zniekształca (załamanie światła: naczynie z wodą i słomka)

    - gładką powierzchnię - odbija: zabawa z lusterkami, puszczanie zajączków

    - gdy światło nie przechodzi przez dany przedmiot - powstaje cień (dopasowanie cienia do właściwego przedmiotu).

     

    7. Zabawa ruchowa - odwzorowanie ruchem różnych źródeł światła:

    (żarówkę, słońce, świeczkę)

    Nauczyciel pokazuje ilustrację, a dzieci wykonują do niej właściwe ruchy.

     

    8. Źródło energii - wiatr.

    Swobodna rozmowa z dziećmi nt. wiatru jako innego źródła energii. Wskazywanie pozytywnej i negatywnej roli wiatru przy pomocy ilustracji. Oglądanie ilustracji w książce obrazującej turbiny wiatrowe.

     

     

    9. Zabawa z wiatrem : „Burza w szklance wody”

    Dzieci dmuchają słomkami do kubeczków z wodą wywołując w ten sposób burzę. Następnie nauczyciel dolewa zaczarowanego płynu, który powoduje, że woda zaczyna się pienić i powstają banki. Dzieci robią bańki mydlane w powietrzu i na powierzchni stolika starając się siłą dmuchania przesuwać je po stole.

     

    10. Indywidualna praca dzieci przy stolikach - łączenie źródeł energii, kolorowanie rysunków

     

    Dziecko:

    - śpiewa piosenkę

     

    - uważnie słucha wiersza

    - odpowiada na zadawane pytania

    - wie co to jest prąd elektryczny

    - zna naturalne i sztuczne źródła światła

     

    - właściwie dopasowuje obrazki

     

     

     

     

     

    - poznaje właściwości ognia

    - wykonuje doświadczenie

    - wysuwa logiczne wnioski

    - wie do czego można wykorzystać otrzymywane ciepło

    - wie w jaki sposób strażacy gaszą pożar

     

     

     

     

    - wie, że słońce i żarówka również dostarczają nam energii cieplnej

    - wie że ciepło jest wykorzystywane do ogrzewania mieszkań

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    - wie jak zachowuje się światło gdy trafia na różne przeszkody

    - zgodnie się bawi

    - wysuwa logiczne wnioski

    - dopasowuje cienie

     

     

     

     

     

     

    - wspólnie się bawi

    - reaguje na umówione sygnały

     

     

     

    - wie, że wiatr to poruszające się powietrze

    - wskazuje pozytywną i negatywną rolę wiatru

    - wie co to jest energia wiatru

     

     

    - robi bańki mydlane

    - rozwija pojemność płuc w trakcie zabawy

     

     

     

     

     

     

     

     

    - zna różne źródła energii, właściwie je łączy

    - koloruje rysunki

    - piosenka

     

    - wiersz J. Tuwima pt. „Pstryk”

     

     

     

     

     

     

    - obrazki

     

     

     

     

     

     

    - dwie świeczki

    - słoik

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    - muszelki

    - pojemniki z wodą

    - lampka

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    - szklanka z wodą i słomka

    - lusterka

    - ilustracje cieni

     

     

     

     

     

     

    - ilustracje

     

     

     

     

     

    - ilustracje

    - książka pt. „Świat bez tajemnic”

     

     

     

     

    - kubeczki z wodą

    - słomki

    - szampon

     

     

     

     

     

     

     

    - rysunki

    - kredki


