W jaki sposób człowiek wykorzystuje warunki naturalne Australii.
Konspekt lekcji przyrody w kl. VI
Program B. Klimuszko B. Wilczyńska - Wołoszyn Wyd. Żak
Sem. 1 Dział programowy Krajobrazy Australii i Oceanii
Cele:
Wiadomości :
- U. zna położenie geograficzne Australii
- U. zna warunki klimatyczne Australii
- U. zna występowanie i rodzaje bogactw naturalnych Australii
- U. zna najważniejsze gałęzie gospodarki Australii
Umiejętności:
- U. potrafi określić położenie geograficzne i warunki klimatyczne Australii
- U. potrafi wykazać związek pomiędzy klimatem Australii a występującą tam roślinnością
- U. uzasadni związek pomiędzy warunkami klimatycznymi a rozmieszczeniem ludności
- U. wyjaśni, dlaczego Australia nazywana jest największa "owczarnią" świata.
- U. wskaże na mapie obszary występowania bogactw naturalnych
Postawy:
- U. jest przekonany o konieczności racjonalnego gospodarowania bogactwami naturalnymi w tym wodą.
- Rozbudzenie zainteresowań geografią świata
Metody i formy pracy:
- Metoda metaplanu, pogadanka, praca indywidualna i w grupach
Pomoce i środki dydaktyczne:
- Podręcznik, mapa krajobrazowa świata, szary papier, kolorowe kartki papieru samoprzylepnego, flamastry.
Przebieg lekcji:
1. Przypomnienie uczniom zasad pracy metodą metaplanu, podanie tematu lekcji
2. Podział klasy na grupy 5 osobowe
3. Każda grupa otrzymuje materiały (arkusz papieru, kartki samoprzylepne) , czas wykonania zadania ok. 20 min.
4. Każda grupa tworzy plakat zawierający propozycje rozwiązania, łącznie z wnioskami
5. Każda grupa wybiera osobę która będzie prezentować plakat
6. Prezentacja plakatu (bez ingerencji nauczyciela)
7. Nauczyciel zbiera kartki z wnioskami zaproponowanymi przez uczniów, przykleja je na tablicy
8. Otwiera dyskusję której celem ma być przewartościowanie zaproponowanych wniosków, ustalenie wniosków końcowych
9. Zapis w zeszytach ćwiczeń
Graficzny układ metaplanu
Temat (problem do rozwiązania)
Jak jest? |
Jak powinno być? |
Dlaczego nie jest tak
jak powinno być ?
- Bo oddalona od innych kontynentów
- Położenie wokół zwrotnika Koziorożca (gorąco, sucho)
- Przeważająca część kraju ma klimat wybitnie suchy
- B. słaba gęstość zaludnienia
Wnioski:
1. Zwiększenie liczby ludności (imigracja) przyczyni się do lepszego zagospodarowania obszaru
2. Konieczne jest zwiększenie inwestycji nawadniających
3. Dalsze poszukiwanie bogactw naturalnych w głębi kraju
4. Pozyskiwanie energii elektrycznej z zastosowaniem alternatywnych źródeł energii
Opracowanie: Ireneusz Radomsk