KONSPEKT LEKCJI
Beata Urbańska
Język polski
Czas trwania lekcji – 45 min.
Szkoła ponadgimnazjalna
kl. III b
Temat lekcji: Natura a człowiek – „Chłopi”. Realia wsi w powieści. Moralność, wierzenia i obyczaje mieszkańców Lipiec.
Cele lekcji:
Ogóle
doskonalenie umiejętności interpretacji
przedstawianie problematyki „Chłopów”
poznanie praw życia na wsi na podstawie społeczności Lipieckiej
Szczegółowe
Uczeń po jednej jednostce lekcyjnej potrafi:
Wyjaśnić na czym polegają prace polowe na wsi
Przedstawić ciąg zdarzeń „Chłopów”
Wskazać przyczyny konfliktów społeczności Lipieckiej
Opisać święta, obyczaje, obrzędy wsi
Ukazanie relacji pomiędzy bohaterami powieści
Umiejętnie określić sytuacje polityczną w powieści
Metody nauczania:
podająca
praktyczna
problemowa
Formy pracy:
indywidualna
zbiorowa
Pomoce i środki dydaktyczne:
Podręcznik do literatury „Przeszłość to dziś” , Ewa Paczoska, cz.2
PRZEBIEG LEKCJI
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
|
CZĘŚĆ WSTĘPNA |
||
1.Sprawdzenie frekwencji klasy. 2.Podanie tematu lekcji: Natura a człowiek – „Chłopi”. Realia wsi w powieści. Moralność, wierzenia i obyczaje mieszkańców.
|
Uczniowie zapisują podany temat do zeszytów.
|
|
CZĘŚĆ ZASADNICZA |
||
1.Nauczyciel podaje na tablicy Punkty dotyczące życia Lipczan i problematyki. 1) Życie Lipczan Porządek fabularny Prządek egzystencjalny Prace polowe związane z przyrodą Porządek kulturalno – sakralny 2)Problematyka Stosunki społeczne wewnątrz wsi Relacje wieś – dwór Problematyka narodowa Stosunki rodzinne, konflikty
2.Nauczyciel prosi klasę o przedstawienie ciągu zdarzeń fabularnych w epopei. Następnie rysuje graf przedstawiający porządek fabularny:
--------------JESIEŃ-------------------- ----ZIMA----
----------WIOSNA-------- ----------LATO-----------
3. Nauczyciel rysuje wykres egzystencjalny. Zadaniem uczniów jest uzupełnienie go.
Nauczyciel pyta klasę o rozumienie słowa egzystencja.
Porządek egzystencjalny:
W świecie, którego porządek wyznaczają przemijające pory roku oraz cykl liturgiczny, śmierć jest czymś naturalnym, tak samo jak narodziny, dorastanie, starzenie się. W Chłopach ze śmiercią mamy do czynienia kilkakrotnie, dotyka ona na kartach powieści kilku z głównych bohaterów – Kubę, Borynę, Agatę. Każda z tych śmierci jest inna, każda nadaje inne znaczenie życiu bohatera.
3. Nauczyciel pyta uczniów o wykonywane prace na wsi. Następnie rysuje wykres a uczniowie uzupełniają go.
Prace polowe związane z przyrodą:
- Jak wygląda praca w Lipcach?
Nauczyciel rysuje na tablicy poniższy graf, uczniowie sami go wypełniają. Do każdej pory roku przypisują dane prace.
Nauczyciel dodaje: Praca
w życiu Liczaków jest wszechobecna w różnych formach, ale nie
zawsze towarzyszy jej mozół i zmęczenie. Często wykonanie
jakiejś pracy – na przykład krojenia kapusty – staje się
pretekstem do zabawy. Taka praca zamienia się w radosną schadzkę
ludzi z okolicy, kobiety kroją kapustę, rozmawiając, śmiejąc
się, a mężczyźni przygrywają wesoło. Praca spełnia rolę
spajającą społeczeństwo. Buduje poczucie wspólnoty.
4.
Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie ważnych zwyczajów i
obrzędów w życiu Lipczan.
Porządek
kulturalno - sakralny
5. Rozmowa na temat stosunków społecznych na wsi. - Jakie są relacje pomiędzy mieszkańcami Lipiec? Jak zachowuje się ksiądz a jak chłopi ( względem siebie nawzajem )?
- Co wpływa na relacje między bohaterami powieści?
- Ze względu na co występuje podział społeczeństwa?
6. Nauczyciel przypomina klasie wiadomości dotyczące pańszczyzny i uwłaszczenia chłopów. Pańszczyzna
to powinność, która polegała na tym, że poddani chłopi
zobowiązani byli do wykonywania różnych prac w gospodarstwie
pana (orka, siew, zbiory, wypas bydła, podróże z produktami
pana na targ itp.
- Co to jest serwitut?
7. Nauczyciel pyta klasę o problematykę narodową „Chłopów” oraz stosunki rodzinne i konflikty. - W jaki sposób ukazuje Reymont problematykę narodową?
- W powieści pojawiają się aluzje do powstania styczniowego (1863), które stanowi symbol solidaryzmu społecznego. Owy solidaryzm jest niezbędny do zrzeszenia się wszystkich klas społecznych. Kto w powieści bierze udział w powstaniu styczniowym?
- Jak funkcjonuje rodzina w społeczności wiejskiej?
- Małżeństwo Boryny i Jagny zawarte było z miłości?
- Z jakimi konfliktami mamy do czynienia w powieści? |
Uczniowie zapisują punkty do zeszytów.
Porządek
zdarzeniowy stanowią losy głównych bohaterów i całej
społeczności wsi (gromady). Obejmuje on szereg różnorodnych
typów ludzkich, począwszy od uległej i kochliwej, a zarazem
samotnej Jagny, a skończywszy na apodyktycznej i chytrej
Dominikowej, przez co mamy do czynienia z bogatym obrazem
wiejskiego środowiska. W fabularnej warstwie Reymont przedstawił
dzieje postaci pierwszoplanowych: Macieja Boryny (główna postać
w tomie I), jego syna Antka (począwszy od romansu z Jagną -
późniejszą macochą – przez co zdominowali II tom, przez
wypędzenie z domu z ciężarną żoną i dwójką małych dzieci,
areszt za zabójstwo borowego, aż do powrotu na gospodarstwo
zmarłego ojca i przejęcie pozycji gospodarza), Hanki (jej
przemiana i zmaganie się z przeciwnościami losu stanowi główny
wątek w III tomie), Jagny, jak również drugoplanowych (na
przykład losy Kuby Sochy).
Egzystencja to byt, bytowanie, istnienie, warunki życia. Wszystko co jest związane z życiem człowieka.
Uczniowie zapisują w zeszytach wykres.
Uczniowie przerysowują wykres do zeszytów. Wymieniają rodzaje prac wykonywanych na wsi.
Każda pora roku niesie ze sobą inne zadania. Praca to również obowiązek wobec ziemi i ojców. Przypomnijmy sobie, jak wielkim nieszczęściem było dla Lipczaków była niemożliwość obrobieniem wszystkich pól, gdy mężczyźni trafili do więzienia. Cała wieś była pogrążona w smutku, że ziemia się marnuje. Puste pola w u początków wiosny to coś zupełnie nienaturalnego. Oczywiście praca, pozwalała chłopom również wyżywić rodziny, była źródłem utrzymania. Z tego powodu ziemi-żywicielka otaczana była niezwykłym szacunkiem, ponadto była przedmiotem pragnień większości ludzi.
Obrzędy, zwyczaje: Święcenie pól Pogrzeby Śluby Swaty Pasterka Obcięcie włosów pannie młodej Błogosławieństwo rodziców Wypiekanie, roznoszenie płatków Malowanie pisanek Uroczystość święcenia wody o ognia Wieczorne spotkania przy pracy: kiszenie kapusty, darcie pierza, pędzenie wełny Ostatki Pierwszy taniec panny młodej
Uczniowie przerysowują wykres do zeszytów.
KSIĄDZ – uzależniony materialnie od swoich parafian, musi dlatego utrzymywać z nimi dobre relacje. Konsekwencją tego jest podpisywanie się niepisanym prawom gromady. Wykazuje się zręcznością i dyplomacją. CHŁOPI – nieufni w stosunku do reprezentantów środowisk pozawiejskich tj. władze zaborcze, ksiądz, organista. Nie chcą się dawać dalej wykorzystywać. Na pewno duży wpływ ma ilość posiadanej ziemi, inwentarz, pieniądze, które decydują o autorytecie we wsi. Podział społeczeństwa występuje ze względu na ilość posiadanej ziemi. Im ktoś ma więcej, tym jest bogatszy i bardziej się liczy, ma uznanie u innych.
Uczniowie słuchają.
W powieści zostają ukazane realia wsi pouwłaszczeniowej. Chłopi domagają się prawa do serwitutów. Serwitut – nadawane do początków XX w. uprawnienia chłopa posiadającego ziemię orną, polany lub hale do korzystania z pańskich lasów, dworskich pól, łąk. Część lasu objętą serwitutem nazywano cerklem lub cyrklem. Serwituty, zwane też służebnościami, były więc rodzajem prawa rzeczowego. W okresie uwłaszczenia chłopów w Galicji (1848) i Królestwie Polskim (1864) przyznano właścicielom ziemskim własność terenów obciążonych serwitutami, a chłopom pozostawiono prawo ich użytkowania. Serwituty zlikwidowano pod koniec XIX w.
Przykładowa odpowiedź:
Głównym celem
utworu jest ukazanie stosunków pomiędzy chłopami a inteligencją
w zaborze austriackim.
- w młodości brał w nim udział Boryna - powraca z niego parobek Borynów - Kuba - Roch natomiast snuje opowieści o dawnych czasach, chce rozbudzić wśród chłopstwa poczucie tożsamości narodowej.
Rodzina ukazana jest jako ludzie mieszkający pod jednym dachem, walczących ze sobą o każdą piędź ziemi. To właśnie ziemia, posiadanie jej i praca na niej przesłaniają im więzy rodzinne. Dzieci najpierw upominają się o przepisanie im majątku po czym tracą wszelki szacunek do rodziców, teraz oni są właścicielami więc są ważniejsi i mogą odebrać rodzicom wszystko nawet dom ( Jagustynka ).
Wiejskie małżeństwa nie zawierane były z miłości, a dla posagu i majątku jaki wnosiła dziewczyna do gospodarstwa.
Rodzaje konfliktów w „Chłopach”: Z dworem o las ( Pomiędzy Boryną a Antkiem o ziemię i Jagnę Pomiędzy kowalem a Boryną o posag Magdy Pomiędzy kolonistami niemieckimi a chłopami Między samymi chłopami - Dominkikowa – syn Szymek o Nastusię Antek – Mateusz ( o Jagnę )
|
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
||
1.Nagrodzenie aktywnych uczniów plusami. 2. Test a, b, c z wiedzy o „Chłopach”. Zestaw pytań w załączniku nr 1.
|
Uczniowie wyjmują kartki i zapisują poprawne odpowiedzi |
Konspekt lekcji opracowała:
Beata Urbańska