Archiwum wartościowych publikacji nauczycielskich. Efektywne formy prezentacji dorobku zawodowego. |
mgr Kornelia Solich
Przedszkole w Syrynii
Kopciuszek - elegantka
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Grupa dzieci pięcioletnich.
Temat: „Kopciuszek - elegantka” - inscenizacja w teatrze żywego aktora na podstawie bajki opowiadanej przez nauczycielkę.
Cele ogólne:
wdrożenie dzieci do aktywnego uczestnictwa w inscenizacji;
wdrażanie dzieci do wypowiadania się całymi zdaniami;
utrwalenie poznanych liter „E”, „P”;
rozwijanie sprawności manualnej i wyobraźni twórczej;
Cele operacyjne: (dziecko...)
potrafi aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu zgodnie z przyjętą rolą;
potrafi opowiedzieć fragment bajki „Kopciuszek”;
wyróżnia i nazywa litery „E”, „P”;
potrafi policzyć liczbę oczek kostki do gry;
potrafi oddzielić od siebie nasiona soczewicy i fasoli;
zna kolory i potrafi odszukać przedmiot o podanym kolorze;
umie prawidłowo trzymać kredkę;
potrafi zaprojektować suknię balową i zamek księcia;
Środki wspomagające działania:
rekwizyty kącika teatralnego, kostka do gry, torba podróżna z przedmiotami kojarzącymi się z bajką o Kopciuszku (dynia, płyta CD, fartuch, różdżka, korona, pantofelek, ilustracje gołębia i myszy), woreczek z fasolą i soczewicą (dla każdego dziecka), pojemniki po jogurcie (po dwa dla każdego dziecka), kartki z literą „P”, „e”, sylwety sukni balowej (dla dziewczynek), sylwty zamku (dla chłopców).
Przebieg:
„Z jakiej to bajki?” - dzieci toczą kostkę do gry.To które wyturla trzy oczka wyciąga z torby podróżnej jeden z przedmiotów. Zabawa ta kończy się w momencie wyciągnięcia wszystkich przedmiotów. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie w jakiej bajce wszystkie te przedmioty występują.
„Opowiadanie bajki” - zgłoszone na ochotnika dzieci opowiadają przebieg bajki „Kopciuszek”.
„Pomóżmy Kopciuszkowi” - każde dzieco otrzymuje woreczek z wymieszanymi ziarnami soczewicy i fasoli i dwa pojemniki po jogurcie. Zadaniem dzieci jest oddzielenie jednych od drugich i powkładanie do osobnych pojemniczków.
„Gołąbki” - zabawa ruchowa. Dzieci naśladują lot gołębi. Na dany przez nauczycielkę sygnał dzieci przystają a czworo z nich wybranych przez dotknięcie n-lki ma za zadanie przyniesienie dowolnych przedmiotów w podanym przez nią kolorze. Gdy gołąbki prawidłowo wykonają zadanie na sygnał wszystkie podrywają się do lotu. Zabawa zaczyna się od nowa.
„Kopciuszek” - inscenizacja w teatrze żywego aktora. Nauczycielka wybiera dzieci do poszczególnych ról. W kąciku teatralnym dzieci przebierają się w kostiumy zgodnie z przyjętymi rolami.
Nauczycielka występuje w roli narratora opowiadającego bajkę a dzieci wcielają się w postacie i sytuacje przedstawione w opowiadaniu.
„Kopciuszek - elegantka” - dzieci podają cechy Kopciuszka świadczące o jej elegancji oraz bardzo pracowitego księcia. Dziecko odgrywające rolę Kopciuszka otrzymuje nalepioną literę „e” a grające księcia literę „P”. Oboje stają obok siebie. Zadaniem dzieci 6 letnich jest odczytanie połączenia tych liter (Pe).
„Suknia i zamek” - posługując się kredkami ołówkowymi:
dziewczynki projektują wzory sukni dla Kopciuszka - elegantki,
zadaniem chłopców jest pomoc księciu P w dokańczaniu budowy zamku.
© Kornelia Solich |