Odkrycia i wynalazki
Konspekt zajęć dla klasy 3 gimnazjum
Cel ogólny: Znaczenie odkryć i wynalazków dla ludzkości
Cele operacyjne:
Uczeń definiuje pojęcia: odkrycie i wynalazek
Uczeń wskazuje podstawową różnicę między odkryciem a wynalazkiem oraz wzajemne zależności między nimi
Uczeń zna odkrywców i wynalazców, których dzieła wpłynęły na postęp w różnych dziedzinach życia
Treści programowe z techniki: twórcy techniki
Treści ścieżek:
Edukacja czytelnicza i medialna
5. Formy komunikatów medialnych: słownych i pisemnych
8. Media jako środki poznania historii i współczesności
9. Podstawy projektowania i wykonywania różnych komunikatów medialnych
Kultura polska na tle tradycji śródziemnomorskiej
2. Elementy historii i geografii świata starożytnego
Metody: pogadanka, ćwiczenia praktyczne, opis
Środki dydaktyczne: karty ćwiczeń dla uczniów; „Jestem konstruktorem. Zeszyt ćwiczeń do techniki i wychowania komunikacyjnego w gimnazjum” autorstwa Anieli Nowak; zeszyt przedmiotowy
Czas realizacji: 1x45 min
Przebieg zajęć
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Poleca wykonać ćwiczenie nr 1 w zespołach sześcioosobowych (załącznik nr 1 - uczniowie otrzymują przygotowane karty odpowiedzi). Następnie zbiorowo sprawdzane jest wykonane ćwiczenie, poprawione Ewentualne błędy
Przeprowadza krótką pogadankę, której celem jest określenie różnicy pomiędzy odkryciami i wynalazkami oraz związku pomiędzy nimi.
Podaje temat zajęć: Odkrycia i wynalazki |
Realizują ćwiczenie, omawiają je, poprawiają błędy
Ustalają różnice pomiędzy odkryciem i wynalazkiem
Zapisują temat
|
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Podaje uczniom definicje:
Odkrycie - poznanie tajemnicy, faktu, zjawiska lub prawa rządzącego przyrodą - tym, co dzieje się na naszej planecie, we wszechświecie, ale jest od nas niezależne. Wynalazek - efekt twórczej działalności człowieka, to elementy naszego otoczenia, których istnienie i postać są od nas ludzi zależne, zostały bowiem stworzone przez człowieka świadomie i umiejętnie wykorzystującego dokonane odkrycia.
Prosi, aby uczniowie zastanowili się, jakie mogą być związki między odkryciami i wynalazkami, czy odkrycia i wynalazki mogą na siebie wpływać?
W dalszej części zajęć nauczyciel przeprowadza ćwiczenie nr 2 w zespołach dwuosobowych (załącznik nr 2 - uczniowie otrzymują przygotowane karty odpowiedzi). Uczeń, który pierwszy się zgłosi z poprawnym rozwiązaniem otrzyma ocenę. Zbiorowe sprawdzenie ćwiczenia, poprawienie błędów, uzupełnienie braków.
Poleca uczniom wykonanie ćwiczeń z zeszytu ćwiczeń ćwiczenie 2 str.11, które omówione na forum klasy
Zadaje pracę domową - ćwiczenie 1 str. 8 z zeszytu ćwiczeń.
|
Zapisują definicje
Uczniowie podają różne przykłady, z których wynika, że odkrycia mogą wpłynąć na powstanie wynalazków lub odwrotnie. teleskop - planety promieniotwórczość - elektrownie atomowe mikroskop - wirusy ropa naftowa - benzyna
Realizują ćwiczenie nr 2. Uczeń, który jako pierwszy je wykonał przedstawia nauczycielowi rozwiązanie.
Realizują ćwiczenie nr 2 z zeszytu ćwiczeń. Zgłaszający się uczniowie prezentują je na forum klasy.
Zapisują pracę domową
|
Załącznik nr 1
Ćwiczenie nr 1
Proszę wypisać w poniższej tabeli po 10 wynalazków i odkryć.
Odkrycie |
Wynalazek |
|
|
Załącznik nr 2
Ćwiczenie nr 2
Uzupełnij podaną niżej tabelę. Podaj, czy wymieniony przykład jest odkryciem, czy wynalazkiem.
Wynalazki i odkrycia |
Twórca |
Odkrycie, czy wynalazek |
|
Franklin |
|
telefon (1876 r.) |
|
|
|
Koch |
|
telegraf (1844 r.) |
|
|
|
Bracia Lumiere |
|
promienie X (1895 r.) |
|
|
|
Fleming |
|
papier (105 r.) |
|
|
|
Marconi |
|
barometr (1643 r.) |
|
|
|
Łukasiewicz |
|
odruchy warunkowe |
|
|
|
Skłodowska-Curie |
|