Konspekt lekcji historii w klasie drugiej gimnazjum.
Czas realizacji - 45 minut
Opracowała: mgr Zdzisława Rycyk - Lubaś
Temat: Unia lubelska i powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Cele lekcji:
Po zakończonych zajęciach uczeń:
potrafi wyjaśnić przyczyny zawarcia unii
umie ocenić skutki zawarcia unii
potrafi wskazać na mapie obszar Rzeczpospolitej Obojga Narodów
rozumie pojecie: unia realna
- pamięta datę i miejsce zawarcia unii polsko-litewskiej w XVI wieku
pamięta postanowienia unii
Metody:
praca z tekstem źródłowym (akt unii), z mapą, podręcznikiem
analiza SWOT
elementy wykładu i dyskusji
Środki dydaktyczne:
podręcznik do klasy II historii w gimnazjum - J. Klusek, Polska i świat w dobie Jagiellonów XIV - XVI wiek.
Mapa ścienna - „Rzeczpospolita Obojga Narodów w XVI wieku”
Zeszyt ćwiczeń - J. Klusek, Zeszyt ćwiczeń - Polska i świat w dobie Jagiellonów XIV - XVI wiek.
Schemat: Organizacja Rzeczpospolitej Obojga Narodów po unii lubelskiej
Diagramy: Struktura narodowościowa i społeczna Rzeczypospolitej po unii
Atlas historyczny
W. Szczygielska, Teksty źródłowe do nauki historii w szkole. Ustrój Polski w XVI - XVIII wieku.
Literatura dla nauczyciela:
H. Samsonowicz, Historia Polski do 1795 roku.
J. Maciszewski, Szlachta polska i jej państwo.
Przebieg lekcji:
Podaję temat, cele, zagadnienia lekcji:
Przyczyny zawarcia unii z Litwą w 1569 roku.
Postanowienia unii lubelskiej.
Skutki unii polsko-litewskiej dla Polski i Litwy.
Wspólnie z uczniami przypominam pojęcie unii personalnej i znane tego typu związki polsko-litewskie do XVI wieku.
Wspólnie z uczniami ustalam przyczyny zawarcia unii lubelskiej.
Rozdaję uczniom tekst źródłowy- akt unii lubelskiej. Uczniowie, podzieleni na 4 - osobowe zespoły, na podstawie tekstu mają wypisać postanowienia unii, następnie prezentują efekty pracy.
Wspólnie analizujemy schemat z podręcznika, przedstawiający wspólne i oddzielne urzędy w Polsce i Litwie po unii oraz diagram - Struktura społeczna i narodowościowa ...
Następnie wyjaśniam, iż unia lubelska to unia realna.
Na mapie uczniowie pokazują tereny włączone do Polski: Wołyń, Podole i Ukrainę.
Analiza SWOT - uczniowie podejmują analizę, zastanawiając się nad mocnymi i słabymi stronami unii z 1569 roku. W grupach wypełniają karteczki według zaproponowanego schematu.
Grupy prezentują własne przemyślenia i wspólnie zapisujemy stanowisko.
Mocne strony
|
Słabe strony
|
Szanse (możliwości)
|
Zagrożenia
|
Podsumowaniem zajęć jest przedstawienie historycznego znaczenia unii.
Oceniam pracę i aktywność uczniów.
Praca domowa: ćwiczenie 59, 60- zeszyt ćwiczeń.
Konspekt lekcji historii w klasie II gimnazjum.
Czas realizacji: 45 minut
Opracowała: mgr Zdzisława Rycyk-Lubaś
Temat: Pierwsza wolna elekcja w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Cele lekcji:
Po zakończonych zajęciach uczeń:
pamięta datę i miejsce pierwszej wolnej elekcji
pamięta pierwszego króla elekcyjnego
pamięta postanowienia artykułów henrykowskich, pacta conventa
rozumie pojęcia: wolna elekcja, artykuły henrykowskie, bezkrólewie, pacta conventa, sejm elekcyjny, intrrex,
rozumie wpływ wolnej elekcji na przemiany ustrojowe Rzeczypospolitej
potrafi opisać przebieg wolnej elekcji na przykładzie roku 1573
Metody:
praca z podręcznikiem, mapą
analiza SWOT
elementy wykładu i dyskusji
Środki dydaktyczne:
Podręcznik- J. Klusek, Polska i świat w dobie królów elekcyjnych - XVI-XVIII wiek.
Zeszyt ćwiczeń- J. Klusek, Polska i świat w dobie królów elekcyjnych- XVI - XVII wiek.
Mapa- Rzeczpospolita Obojga Narodów 1505- 1648.
Literatura dla nauczyciela:
H. Samsonowicz, Historia Polski do 1795 roku.
Przebieg lekcji:
Podaję temat, cele, zagadnienia lekcji:
Okres bezkrólewia po śmierci ostatniego Jagiellona.
Sposób wyboru pierwszego króla elekcyjnego - Stefana Batorego.
Artykuły henrykowskie - aktem ustrojowym Rzeczypospolitej szlacheckiej.
Lekcję rozpoczynam od przypomnienia sposoby wyboru następcy w okresie panowania w Polsce dynastii Jagiellonów.
Następnie omawiam sytuację wewnętrzną w Polsce po śmierci Zygmunta Augusta. Proszę uczniów o przypomnienie aktu konfederacji warszawskiej i o odpowiedź na pytanie: W jaki sposób akt konfederacji wpłynął na sytuację wyznaniową w państwie polskim?
Metodą krótkiego wykładu przedstawiam uczniom przygotowania szlachty polskiej do nowego sposobu wyboru króla: konfederacje, sądy kapturowe, powołanie interrexa, zwołanie sejmu elekcyjnego, opracowanie zasad wolnej elekcji. Przedstawiam kandydatów do tronu polskiego w 1573 roku.
Następnie uczniowie na podstawie obrazu Jana Matejki- Elekcja Henryka Walezego w 1573 roku i krótkiego teksty z podręcznika ze strony 9 przedstawiają przebieg wolnej elekcji.
Analiza SWOT- uczniowie podejmują ocenę elekcji viritim metodą SWOT, czyli muszą określić mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia wynikające z nowego sposobu wyboru króla. W grupach wypełniają karteczki według zaproponowanego schematu:
Mocne strony
|
Słabe strony
|
Szanse
|
Zagrożenia
|
Uczniowie na forum klasy prezentują własne przemyślenia i dochodzą do wniosku, że więcej zagrożeń i niepewności niesie nowy sposób wyboru króla.
Następnie wyjaśniam uczniom, jak zmieniła się sytuacja ustrojowa Rzeczypospolitej po 1573 roku.
Krótko omawiam panowanie Henryka Walezego i sytuację w państwie polskim po jego ucieczce.
W ramach podsumowania, w luźnej rozmowie nauczającej omawiam wpływ wolnej elekcji na ustrój Rzeczypospolitej.
Ocenia pracę i aktywność uczniów.
Praca domowa- ćwiczenie 1, 3.
Autor: mgr Zdzisława Rycyk- Lubaś
JAK UCZYĆ LEPIEJ?
Proces uczenia się w szkole to względnie systematyczne, planowe
uczestniczenie w sytuacjach, które umożliwiają rozwijanie wiedzy osobistej (rozumienia i interpretowania zjawisk) z perspektywy własnego doświadczenia.
Rolą nauczyciela jest organizowanie takich sytuacji, w których wiedza
osobista dziecka (jego doświadczenie, to co już wie) jest traktowane jako matryca wyjściowa (wywoływacz skojarzeń) dla wprowadzenia nowych informacji. Nowe informacje mają tę matrycę powiększyć, skomplikować, wzbogacić, zmienić. Informacje w żaden sposób nie powiązane z naszym doświadczeniem (nie wywołują emocji) po prostu przelatują i stają się tym, co „było, ale się zmyło”. Nauczyciel w takiej sytuacji wypowiada słowa: „Jak możecie tego nie wiedzieć? Przecież to było!”
A więc rolą nauczyciela jest kreowanie takich sytuacji edukacyjnych, które
umożliwiają dziecku przyjęcie nowych informacji, zgodnie z jego możliwościami rozwojowymi i zasobem posiadanej wiedzy .
Nauczyciel powinien być refleksyjnym praktykantem, czyli osobą , która myśli o tym, co aktualnie robi. Poddaje refleksji swoje działania. Pracuje poprzez autorefleksję i otrzymywanie informacji zwrotnych od swoich uczniów. Studiuje i bada swój warsztat pracy, założenia i rezultaty, analizuje, wprowadza zmiany.
Nauczyciel powinien zbadać swoje emocje i przekonania, odpowiadając na tego typu pytania:
Dlaczego wybrałeś ten zawód? Przypomnij sobie siebie sprzed tych kilku, kilkunastu lat, kiedy wybierałeś ten zawód. Jakie były twoje marzenia , co chciałeś osiągnąć? Jaka była twoja motywacja dla pracy w tym zawodzie?
Jaki jest twój największy sukces zawodowy? Największa porażka? Najbardziej zabawne wydarzenie?
Jakich problemów nie lubisz, co wyprowadza cię z równowagi, czego starasz się unikać, jakiego typu dzieci, sytuacji..?
Dzieci czasem cię denerwują. Jak radzisz sobie z emocjami? Od jakiego ucznia chciałbyś się uwolnić?
Spójrz na siebie oczami dziecka: co widzisz? Co słyszysz? Jak sądzisz- co o tobie myślą?
Pomyśl o najgorszym uczniu w klasie z twojego przedmiotu, spójrz na siebie z jego perspektywy, jego oczami- co widzisz?, co czujesz?
Gdybyś był swoim uczniem- jak byś chciał być nauczany?
Czy uczysz tak, jak sam byś chciał być traktowany?
Postaw sobie ocenę.
Drodzy nauczyciele, pamiętajmy, że mamy za sobą kilka lat studiów, notatki. Uczeń może mieć w danym temacie „ program zero”. Dla nas dany temat jest łatwy, wręcz trywialny. Dla uczniów może być obcy, trudny, oderwany od życia. Pokażmy, że szanujemy ich uczucia i dziecięce priorytety, że szanujemy i akceptujemy ich doświadczenie - dzieląc się swoimi doświadczeniami i swoją wiedzą.
„ Kiedyś usłyszałam od swojej nauczycielki - Ja w waszym wieku w taką pogodę zawsze uciekałam na narty. Szkoda było marnować takiego śniegu, dziękuję wam, że przyszliście na lekcję” Wiadomo, że dla dzieci prawo pierwszeństwa ma śnieg za oknem, przelot wron nad szkołą...
Ucząc dzieci powinniśmy dokładnie wiedzieć, co chcemy, aby nasi uczniowie po tej lekcji umieli, rozumieli, wiedzieli. Przystępując do omawiania lekcji, sformułujmy kilka pytań wyjściowych, prowokacyjnych, a jednocześnie diagnozujących doświadczenie dzieci, ich skojarzenia lub pobudzających ciekawość i wyobraźnię. Zastanówmy się z jakim doświadczeniem życiowym omawiany temat ma związek, z jakim tematem przerabianym w szkole na innych lekcjach.
Podstawowe błędy nauczyciela już na początku lekcji:
przyjęcie założenia, że uczniowie muszą się uczyć niejako z definicji
nie wykorzystywanie osobistych doświadczeń uczniów
nie odwoływanie się do ich wyobraźni
bierny start-otwórzcie książki na stronie37, czytamy
krytykowanie skojarzeń dzieci
brak zachowań ośmielających do wypowiadania się
domaganie się pełnej wiedzy, odwzorowania cytatów
źle sformułowane pytania
Starajmy się prowadzić nasze lekcje metodami aktywnymi. Pamiętajmy każda metoda może być aktywizująca, bądź nie. Wszystko zależy od nauczyciela, który może określone rekcje ucznia wyzwolić lub nie.
Wykład- mówi, mówi, ale co mówi-no mówi. Wykład może być aktywny, jeśli:
mówimy w możliwie szybkim tempie, ale dynamicznie
przy najważniejszych sprawach zmieńmy ton głosu
piszmy, rysujmy najważniejsze, kluczowe słowa, aby zwrócić uwagę uczniów
utrzymujmy kontakt wzrokowy
powiedzmy na początku, o czym będziemy mówili
na koniec podsumujmy.
Swoje refleksje oparłam na książce Zofii Taraszkiewicz- Jak uczyć lepiej? Czyli refleksyjny praktyk w działaniu, Warszawa 2000.
Autor: mgr Zdzisława Rycyk - Lubaś
Uczeń trudny - jak go skłonić do nauki?
W procesie uczenia się istotną rolę odgrywa motywacja. Chcąc osiągnąć
powodzenie na polu dydaktycznym w pracy z uczniem trudnym, należy ją za wszelką cenę wzmocnić.
Motywacja to naturalna zdolność i skłonność człowieka do uczenia się i
pozytywnego rozwoju, związana jest z chęcią osiągnięcia osobistych celów. Należy pamiętać, że motywacja jest wrodzona, trzeba ją wywołać, wyzwolić a nie budować.
Motywacja człowieka oparta jest na jego wyuczonych przekonaniach na temat samego siebie (swojej wartości, zdolnościach). Cele, oczekiwania co do sukcesu lub porażki, uczucia wpływają na motywację i na jakość działania.
Badania nad motywacją wykazały, że człowiek ma naturalną skłonność do uruchamiania wewnętrznej motywacji, gdy koncentruje uwagę na celach nauki dla niego ważnych. Uczeń ma naturalną motywację do nauki, gdy nie musi się bać niepowodzeń, gdy przedmiot nauki traktuje jako osobiście dla niego ważny i gdy może liczyć na wsparcie ze strony nauczyciela. Nauczyciel powinien wspierać uczniowską autonomię (samodzielne kierowanie własnym postępowaniem), stwarza uczniowi możliwość podejmowania decyzji, ale jednocześnie sprawnie to kontroluje.
Bardzo ważne jest metapoznanie, czyli zdolność do myślenia o własnym myśleniu: nauczenie ucznia samoobserwacji, samooceny, planowania i dzięki temu będą oni kontrolować swoje myśli, uczucia, zachowania. Uczeń musi zrozumieć, że to od niego zależą zmiany w jego życiu.
Bardzo ważna jest więc rola nauczyciela. Zadaniem nauczyciela jest pomóc wzbudzić i wzmocnić uczniowską naturalną motywację do uczenia się i naturalną zdolność do kierowania sobą.
Nauczyciel powinien poznać każdego ucznia, jego indywidualne potrzeby i zainteresowania.
Nauczyciel powinien skłonić uczniów do tego, aby przejmowali osobistą odpowiedzialność za własną naukę i aktywnie angażowali się w naukę.
Nauczyciel powinien nauczać uczniów o tym, jak ich myślenie wpływa na ich nastrój i motywację oraz o tym, jak można panować nad myślami.
Nauczyciel powinien tworzyć pozytywny klimat społecznego i emocjonalnego wsparcia, tzn. należy każdemu uczniowi okazywać zainteresowanie, doceniać go, szanować. Uczeń musi się czuć bezpiecznie: należy tak zorganizować proces uczenia, aby w jego trakcie nie narodziła się sytuacja rywalizacji - dochodzi wówczas do „gry w uczeniu się”, gdzie jedni wygrywają, a inni przegrywają i odpadają.
Omówię teraz dwie strategie, które służą do motywowania:
Pomoc uczniowi w poznaniu, jak funkcjonuje i działa jego psychika, to znaczy jak przebiegają jego procesy myślowe.
Nauczyciel powinien pokazać uczniom, jak ich myśli wiążą się z ich nastrojami i motywują do nauki oraz wykazać, że myśli można kontrolować. Uczniowie są w naturalny sposób motywowani do nauki w sytuacji, gdy nie mają negatywnych uczuć i myśli o sobie, o nauce, a pomoc nauczyciela polega na przezwyciężeniu ich.
Uczucia są rezultatem myśli. Negatywne uczucia są rezultatem negatywnych myśli, a pozytywne uczucia są skutkiem pozytywnych myśli. Musimy nauczyć uczniów zrozumieć cykl myślowy:
MYŚL
„Nauczyciel mnie nie lubi”
4. REZULTAT 2. UCZUCIA
Kara Złość i wrogość
3.ZACHOWANIE
Przeszkadzanie, niegrzeczność
Gdy uczniowie wiedzą, jak przebiega cykl myślowy, są przygotowani do zrozumienia, że każdy z nas ma władzę nad uczuciami poprzez kontrolę nad własnymi myślami. Należy uczniom uświadomić, że wszystko zaczyna się od myśli i różni ludzie mogą mieć całkiem odmienne myśli w tej samej sytuacji. Należy przeprowadzić wśród uczniów ćwiczenia - po tych ćwiczeniach uczniowie powinni zdawać sobie sprawę z funkcjonowania własnej psychiki i powinni zauważyć, że są w stanie zapanować nad tworzeniem myśli i uczuć.
Pomóc uczniom doceniać samych siebie i cenić naukę - druga ważna strategia, za pomocą której nauczyciel może skłonić uczniów, by sami się motywowali do nauki i sami popierali własny rozwój, to ułatwi im dostrzec wartość samych siebie i procesu uczenia się.
Ważne są również strategie, które tworzą w klasie klimat sprzyjający uczeniu się:
nauczyciel może zachęcić uczniów do podejmowania ryzyka przy uczeniu się
nauczyciel może stworzyć pozytywny klimat społecznego wsparcia, tak by każdy jako jednostka był doceniany i szanowany
Nauczyciele, którzy wyzwalają wewnętrzną motywację u uczniów, to osoby:
znające potrzeby każdego ucznia
zainteresowane rozwojem każdego ucznia
konsekwentnie i zdecydowane w sprawach reguł
nastawione demokratycznie
dodające odwagi
ciepłe emocjonalnie
widzące możliwość osiągnięcia sukcesu przez każdego ucznia
Ponadto uważa się w pracy nauczyciela za ważne dla stworzenia w klasie przyjaznego klimatu:
być zrelaksowanym
dostrzegać wesołe aspekty zjawisk
odczuwać zadowolenie z pracy
zwracać uwagę raczej na pozytywy niż negatywy
utrzymywać porządek bez poniżania uczniów
nie oczekiwać, że uczniowie będą doskonali
mieć poczucie humoru
umieć przebaczać i zapominać
nigdy nie dawać za wygraną
pamiętać, że uczniowie nie są źli, ale po prostu nie mają poczucia bezpieczeństwa.
Swoje refleksje oparłam na książce Barbary L. McCombs, James E. Pope, Uczeń trudny. Jak skłonić go do nauki, Warszawa 1997.
Konspekt lekcji historii w pierwszej klasie gimnazjum
Czas realizacji: 90 minut
Opracowała: mgr Zdzisława Rycyk - Lubaś
Temat: Powstanie państwa polskiego.
Cele lekcji:
Po zakończonych zajęciach uczeń:
pamięta plemiona, które weszły w skład państwa polskiego
pamięta postacie: Piast, Siemowit, Lestek, Siemomysł, MieszkoI.
pamięta datę chrztu Polski
rozumie znaczenie chrztu Polski dla dalszego rozwoju państwa polskiego
potrafi opowiedzieć o pradziejach ziem polskich
potrafi wskazać na mapie plemiona, które weszły w skład państwa polskiego
potrafi, korzystając z mapy, przedstawić proces łączenia ziem i określić zasięg terytorialny państwa polskiego około roku 990
Metody:
elementy wykładu i dyskusji
praca pod kierunkiem- mapa, tekst źródłowy
drzewo decyzyjne
Środki dydaktyczne:
Podręcznik- T. Jurek, Historia- średniowiecze. Podręcznik do gimnazjum. Wyd. Juka.
Zeszyt ćwiczeń- J. Klusek, Zeszyt ćwiczeń-średniowiecze. Wyd. Juka.
Gall Anonim, Kronika, Warszawa 1986.
Portrety- Mieszka I i Dąbrówki.
Mapa- Polska X-XII wiek.
Literatura dla nauczyciela:
H. Samsonowicz, Historia Polski...
G. Labuda, Pierwsze państwo polskie, Kraków 1989.
Przebieg lekcji:
Podaję temat, cele i zagadnienia lekcji.
Pradzieje ziem polskich.
Plemiona polskie i ich siedziby.
Narodziny państwa Polan i Wiślan.
Proces jednoczenia ziem przez Mieszka I.
Chrzest Polski i jego znaczenie.
Dagome iudex.
Proszę o przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji:
Wyjaśnijcie pojęcia: gród, plemię.
Na jakie trzy grupy dzielimy Słowian?
Do jakiej grupy Słowian zaliczamy plemiona polskie?
Jakie państwa słowiańskie istniały w X wieku?
Następnie przechodzę do realizacji tematu. Podaje źródła historyczne do początków państwa polskiego. W krótkim opowiadaniu przedstawiam pradzieje ziem polskich.
Następnie uczniowie na podstawie mapki w atlasie odczytują nazwy plemion zamieszkujących ziemie polskie, określając jednocześnie obszary przez nich zajmowane i główne grody. Uzupełniają podaną tabelkę w zeszycie:
Nazwa plemienia |
Siedziby |
Główne grody |
|
|
|
|
|
|
Uczniowie prezentują efekty swojej pracy, pokazujemy plemiona i ch siedziby na mapie.
Proszę również, aby odszukali plemiona, które jako pierwsze zaczęły tworzyć organizację państwową na naszych ziemiach. Podkreślam różnice między organizacją plemienną a państwową.
Następnie rozdaję tekst źródłowy o początkach dynastii Piastów. Analizujemy tekst i uzupełniamy ćwiczenie 27- zeszyt ćwiczeń.
W krótkim wykładzie omawiam sytuację państwa polskiego, jaka powstała, gdy Niemcy zaczęły dążyć do podporządkowania sobie terenów wschodnich. Przypominam rolę Kościoła i religii chrześcijańskiej w średniowieczu.
Pytam uczniów, czy Mieszko I powinien przyjąć chrzest. Problem ten uczniowie w grupach lub parach rozwiązują z wykorzystaniem drzewa decyzyjnego.
CELE I WARTOŚCI
wprowadzenie Polski w krąg kultury Europy Zachodniej
zachowanie niezależności od Niemiec
SKUTKI POZYTYWNE
włączenie Polski w krąg - trwanie przy wierze przodków
kultury chrześcijańskiej
wzrost znaczenia Polski na
arenie międzynarodowej
uchronienie państwa przed ekspansją
niemiecką
SKUTKI NEGATYWNE
-uzależnienie od Niemiec - możliwość podboju Polski przez
Niemcy pod pretekstem
Chrystianizacji
MOŻLIWE ROZWIĄZANIA
- przyjąć chrzest - odrzucić chrzest
Mieszko I jest władcą pogańskiego państwa. Chce zaistnieć na arenie międzynarodowej. Co powinien zrobić?
SYTUACJA WYMAGAJĄCA PODJĘCIA DECYZJI
Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy.
Wyjaśniam dlaczego Mieszko zwrócił się do księcia Czech Bolesława z rodu Przemyślidów o pojęcie za żonę - księżniczkę Dąbrówkę (pokazuję portret).
Rozdaję tekst źródłowy- Gall Anonim, Kronika- fragment o tym, jak Mieszko pojął za żonę Dąbrówkę. Uczniowie w parach analizują tekst pod kątem pytań:
W jaki sposób Gall Anonim przedstawił Mieszka?
Czyn Dąbrówka warunkowała poślubienie Mieszka?
W czym Gall Anonim upatrywał przyczynę zawarcia chrztu przez Mieszka?
Wspólnie z uczniami przedstawiam znaczenie chrztu dla państwa polskiego.
Następnie omawiam walki Mieszka o kształt terytorialny państwa, ze zwróceniem uwagi na:
bitwę pod Cedynią
stosunki Mieszka z cesarzem- sprawa trybutu
atak na Czechy, przyłączenie Małopolski i Śląska
„Dagome iudex”, dokument oddający państwo polskie w opiekę papieżowi, początek płacenia świętopietrza.
Na zakończenie zajęć proszę uczniów o odpowiedzi na pytania:
W którym wieku powstało państwo polskie i kto jest jego twórcą?
Jakie ziemie weszły w skład państwa polskiego około roku 992?
- Kiedy Mieszko I przyjął chrzest?
Jakie znaczenia miał chrzest dla państwa polskiego.
14. Oceniam pracę uczniów.