Scenariusz zajęcia przeprowadzonego dnia 28.10.2008
Prowadząca: Magdalena Wierzbicka
GRUPA: 3-4 latki
TEMAT: „ Kolorowe koła” w zabawie dydaktycznej
CEL GŁÓWNY: Stwarzanie okazji do klasyfikowania i porządkowania przedmiotów: wskazywania i grupowanie przedmiotów podobnych do siebie pod względem wielkości, kształtu, koloru i przeznaczenia
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Utrwalenie w pamięci kształtu koła,
Rozpoznawanie i wyróżnianie koła spośród innych figur,
Wdrażanie dzieci do uważnego słuchania,
Kształtowanie umiejętności do współdziałania w zabawie,
Zapoznanie z Mandalą,
Doskonalenie sprawności manualnej ręki,
Rozwijanie koordynacji wzrokowo- słuchowej.
METODY:
Podająca,
Poszukująca,
Ekspresyjna,
Praktyczna.
FORMY:
Zbiorowa (grupowa),
Indywidualna.
POMOCE:
Mandale dla każdego dziecka,
Kredki,
Pacynka grupowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc na dywanie - dzieci siadają w półkolu.
Przedsztawienie się i powitanie pacynki.
Rozłożenie na dywanie wszystkich potrzebnych do zajęcia figur geometrycznych - klocki Dines'a.
Wysłuchanie wiersza „Dziwny piesek” - nauczyciel/ pacynka w trakcie mówienia rysuje na kartonie odpowiednie figury (pieska).
Kółko, kwadrat, trójkąt, kreska - ułożę sobie tutaj pieska
Jedno kółko, albo dwa i już piesek oczka ma.
Kółko, kwadrat, trójkąt, kreska - ułożę sobie tutaj pieska
Jeden trójkąt albo dwa i już piesek uszka ma.
Kółko, kwadrat, trójkąt, kreska - ułożę sobie tutaj pieska
Jeszcze tylko parę kresek i już biega dziwny piesek.
Omówienie rysunku przez dzieci,
- Jakie zwierzę zostało narysowane? (piesek)
Co najpierw narysował nasz Króliczek? (kółko, kwadrat, trójkąt, kreska)
Których kształtów jest najwięcej? (kół)
Wskazywanie przez dzieci kół na rysunku wykonanym przez nauczyciela.
Kreślenie w powietrzu kształtu kół.
Wyszukiwanie w klasie przedmiotów w kształcie kół.
Zabawa ruchowa „kółko graniaste”, „ balonik”
Zabawa dydaktyczna „kółka”.
Kółko małe
Kólko duże
Głowa prosto
Ręce w górze
Najpierw w prawo
Potem w lewo
Tak się w lesie
Chwieje drzewo.
Zaproszenie do zajęcia miejsc przy stoliczkach.
Rozdanie Mandali
Samodzielna praca dzieci przy stolikach.
Wspólna ocena wykonanych prac.