SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Klasa: VI
Liczba uczniów: 20
Temat: Nauka rzutu z wyskoku - piłka ręczna
Cele:
1.Umiejętności:
- umiejętność wykonania rzutu z wyskoku
- doskonalenie podań i chwytów piłki
2.Motoryczność:
- kształtowanie siły specjalnej - siły rzutu
- łączenie ruchu z przyborem w jedną całość
- kształtowanie celności podań
3.Wiadomości:
- objaśnianie techniki rzutu z wyskoku oraz możliwości wykorzystania go w grze
- poznanie wpływu wysiłku fizycznego na układ krążenia
4.Postawy:
- współdziałanie w zespole
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przyrządy i przybory:
Prowadzący:
Tok lekcyjny |
Nazwa i opis ćwiczenia |
Dozowanie |
Środki dydaktyczne |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
Cześć I- wstępna |
||||
1.Zorganizowanie grupy. |
Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. Podanie tematu lekcji |
2'
|
szarfy |
- uczniowie ustawieni w dwuszeregu, rozdanie szarf. |
2. Nastawienie uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcji. |
Zmotywowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji.
|
1'
|
|
. |
3. Rozgrzewka |
1.Gra orientacyjno - porządkowa: „Natarcie” dwa zespoły ustawione na linii końcowej boiska. Na sygnał każdy zespół kozłując piłkę biegnie z okrzykiem „hurra” na pozycję przeciwnika. Po dobiegnięciu do linii przeciwnika, odwraca się twarzą do środka boiska i przyjmuje pozycję zasadniczą trzymając piłkę w RR. Wygrywa zespół, który najszybciej się ustawi.
2.Ćwiczenia kształtujące *bieg dookoła boiska - krążenie RR oburącz do przodu, - krążenie RR oburącz do tyłu, - naprzemianstronne krążenia RR do przodu, - naprzemianstronne krążenia RR do tyłu.
Pw- postawa rozkroczna - RR w bok, piłka w PR, wymachy NN w przód z jednoczesnym przekładaniem piłki z PR do LR i odwrotnie Pk-Pw
Pw- siad skrzyżny -RR w łuk nad głową z jednoczesnym chwytem piłki oburącz, skłon tułowia w przód i sięganie RR jak najdalej w przód. Pk- Pw
Pw- postawa rozkroczna - RR w łuk nad głową z piłką, skłon tułowia w bok w lewo z pogłębieniem, wyprost. - RR w łuk nad głową z piłką, skłon tułowia w bok w prawo z pogłębieniem, wyprost. Pk-Pw
Pw- siad skrzyżny - piłka w PR, skręt tułowia w prawo z zostawieniem piłki na podłodze za sobą. Skręt tułowia w lewo i zabranie piłki LR - piłka w LR, skręt tułowia w lewo z zostawieniem piłki na podłodze za sobą. Skręt tułowia w prawo i zabranie piłki PR Pk-Pw
Pw- postawa rozkroczna - RR w bok z chwytem piłki w PR, opad tułowia, skrętoskłony. - RR w bok z chwytem piłki w LR, opad tułowia, skrętoskłony
Pw- postawa zasadnicza - stanie jednonóż, RR w bok, piłka w PR, przeniesienie piłki z PR do LR pod ugiętą nogą i odwrotnie Pk-Pw |
30”
30”
30”
30”
10x
4x
6x
6x
6x
6x
4x
4x
10x |
Piłki ręczne |
- obszar gry - boisko do piłki ręcznej - piłki ręczne dla każdego
- pozostawienie piłek na boisku
- bieg dookoła boiska do siatkówki, na końcu pobranie przez uczniów piłek ręcznych
- uczniowie ustawieni na obwodzie sali - nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń
- pozostawienie piłek na boisku |
Cześć II- główna |
||||
4. Kształtowanie umiejętności doskonalenie sprawności.
|
1.Uczniowie ustawieni w rozsypce naśladują nauczyciela, który pokazuje prawidłową technikę rzutu. 2.Podania piłki z wyskoku w marszu po wykonaniu 2,3 kroków. 3.Jw., w biegu 4.Ćwiczący ustawieni po bokach środkowej linii boiska w 2 rzędach na sygnał kozłują piłkę w kierunku bramki, poczym na linii zaznaczonej pachołkiem oddają rzut z wyskoku na bramkę, następnie zbierają piłkę i wracają na linię startu. 5.Ćwiczący dobierają się parami ustawiają na lewym i prawym skrzydle, biegnąc wykonują podania piłki, po czym jeden z nich wykonuje rzut z wyskoku na bramkę z przed linii 9 m, uczniowie wykonują rzuty naprzemiennie. 6.Gra szkolna atakowanie na jedną bramkę, Ćwiczący w 4 zespołach 5 - osobowych grają na dwóch połowach boiska na jedną bramkę, liczą się bramki zdobyte tylko po rzucie z wyskoku, jedna z drużyn atakuje przez 3,5 minuty, potem następuje zmiana |
1'
1.30'
1,30' 3'
4'
14' |
Piłki ręczne |
- ustawienie w rozsypce
- uczniowie ustawiają się na całej długości sali w parach twarzami do siebie w odległości 4-6 m. - modyfikacja: dodatkowo stosujemy przeszkodę, przez którą każdy z zawodników musi przeskoczyć przed wykonaniem rzutu |
Cześć III - końcowa |
||||
5.Uspokojenie fizjologiczne i emocjonalne
|
1.Ćwiczenia kompensacyjne i oddechowe - w leżeniu przodem, głowa uniesiona, ręce z piłką wyciągnięte przed siebie. Uniesienie RR z piłką nad podłogę. Ze zgiętymi łokciami, przeniesienie piłki za kark, a następnie, prostując łokcie, przeniesienie w przód. Piłka nie dotyka podłoża. - w marszu dookoła sali na palcach unoszenie piłki przodem w górę za plecy na wysokość łopatek i z powrotem, - w klęku ukłon japoński z jak najdalszym wysuwaniem dłoni w przód, bez odrywania pośladków od pięt. 2.Zabawa uspokajająca: „Wędrujący piłka” Grupa siedzi naprzeciwko siebie na podłodze w dwóch rzędach, tak blisko siebie, aby można było dotknąć się stopami. Pomiędzy stopy pierwszej pary wkładamy gumową piłkę. Musi ona teraz przewędrować przez cały szereg, nie upadając przy tym na podłogę. Zabawa będzie o wiele lepiej przebiegała, gdy wszyscy zdejmą buty.
|
1'
1'
30”
1'
|
Piłki ręczne |
- pobranie piłek - ustawienie w szeregu
- marsz dookoła sali, na końcu zebranie piłek |
6.Czynności organizacyjne i wychowawcze związane z zakończeniem lekcji. |
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji, uporządkowanie miejsca zajęć.
|
30” |
|
- ustawienie w dwuszeregu - zebranie przyborów |
7. Nastawienie uczniów do samodzielnych działań na polu kultury fizycznej |
Zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu jako formy odpoczynku od wysiłku umysłowego Poznanie wpływu wysiłku fizycznego na układ krążenia.
|
1' |
|
Pożegnanie |