Emil Krakowiak gr. 7
KONSPEKT Z KOSZA
Temat: Nauka rzutu z dwutaktu, doskonalenie kozłowania
Cele główne:
Umiejętności: uczeń potrafi wykonać rzut z dwutaktu,
uczeń doskonali kozłowanie piłki
2. Motoryka: uczeń kształtuje szybkość i koordynację
3. Wiadomości: uczeń wie jak wykonać poprawnie rzut
4. Akcent wychowawczy: uczeń współpracuje z kolegami
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 12
Klasa: VI
Płeć: chłopcy,
Czas trwania zajęć: 45 min
Przybory: piłki, ringo
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
I. Część wstępna 1.Zorganizowanie grupy |
1. Zbiórka w szeregu 2. Powitanie 3. Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min.
|
- sprawdzenie stroju uczniów, przypomnienie o zdjęciu biżuterii |
2.Motywacja do zajęć |
1.Podanie tematu oraz odpowiednia motywacja do aktywnego udziału w lekcji |
1 min |
|
3. Rozgrzewka
|
1.Zabawa ożywiająca berek z piłką
2.Trucht, jedną R kozłuje, drugą wolną wykonuje krążenia w przód i w tył; zmiana R kozłującej. 3. Trucht, podrzut piłki w górę 4. Krążenia piłki wokół głowy, T, NN, w górę i w dół 5. Toczenie piłki po podłożu LR ,z powrotem zmiana ręki PR 6. Podbijanie piłki nad głową z LR do PR 7. Podrzut piłki w górę i jej chwyt za plecami, to samo w drugą stronę, podrzut piłki za plecami i złapanie z przodu 8.Uczeń rzuca piłkę(tak, aby się toczyła po parkiecie), i biegnie po piłkę. 9.Toczenie piłki po podłożu (tzw. ósemka) 10.Siad prosty-wznos NN w górę i przetaczanie piłki pod NN 11.Przysiady z piłką trzymaną przed sobą
|
1,5 min.
1 dł.
1 dł 1 dł.
1 dł. 1 dł. 1 dł
1 dł
10 powt 10 powt
10 powt |
- metoda zabawowa klasyczna
-każdy ćw. ma piłkę
- ćwiczenia wykonywane są na długości boiska. W połowie zmiany RR, stron ćw.
- w rozsypce |
II. Część główna 4.Kształtowanie i doskonalenie umiejętności oraz rozwijanie sprawności |
Pokaz i objaśnienie rzutu z dwutaktu 1.Wszyscy stają na linii wykonują z miejsca krok dwutaktu. 2.J.w. z markowanie rzutu. 3. bieg wokół Sali. Na sygnał wykonanie kroku do dwutaktu. 4. J.w. krok wykonujemy pod koszami. 5. J.w. przez przeszkodę. 6. „ wyścigi rzędów” pierwsza osoba w rzędzie biegnie kozłując piłkę, omija pachołek wraca podając piłkę drugiej osobie. 7.jw. rózne pozycje startowe -siad prosty -leżenie przodem Ćwiczenia pod dwoma koszami w dwóch rzędach 8.pod koszem nauka kroku do dwutaktu bez piłki. 9.J.w. z piłką. Osoba zbiera pikę i idzie na koniec rzędu. 10.J.w. Osoba zbiera piłkę z pod kosza i biegnie pod drugi kosz. 11.Gra uproszczona w kosza
|
10 powt.
10 powt. 3 okrąż.
3 okrąż.
3 okrąż. 2 powt.
2 powt.
5 powt.
5 powt.
5 powt.
10 min. |
-metoda naśladowcza ścisła -Forma frontalna - ćw. Na szer. Boiska -osoba leworęczna wykonuje z drugiej nogi
- na okręgu ustawiamy ringo
-wygrywa ta drużyna, która pierwsza wykona zadanie -metoda zabaw. klasyczna
Forma pracy w zespołach - pod koszem ustawione są ringo, które pokazują gdzie należy postawić nogę
- ćw. w biegu z kozłowaniem
- podział na 2 zespoły
|
III. Część końcowa 5. Uspokojenie organizmu |
Rzuty do kosza (linia rzutów osobistych) |
2 min.
|
- 3 najlepsze osoby zostają wyróżnione oceną
|
6. Czynności organizacyjno porządkowe |
1. zbiórka 2. omówienie tematu 3. zebranie sprzętu |
2 min. |
- wyróżnienie osób aktywnych na lekcji
|
7. Nastawienie do samodzielnej pracy |
1. zachęcenie do częstszej gry w kosza |
1 min |
- nauczyciel zaprasza dzieci na zajęcia pozalekcyjne |
Wersja 2
II. Część główna 4.Kształtowanie i doskonalenie umiejętności oraz rozwijanie sprawności
|
I obwód - mały obwód: pierwszy uczeń wykonuje slalom miedzy tyczkami zatrzymanie na 1 tempo , obrót, wraca i przekazuje koledze piłkę. Osoba która czeka wykonuje po 5 przysiadów i „pompek” 2 serie . -mały obwód: kozłowanie dwoma piłkami naraz drugi uczeń w tym czasie skacze na skakance. 3 serie po 1min
II obwód: -mały obwód: 2 uczniów naprzeciwko w siadzie prostym, dotykają się stopami i toczenie piłki ( za plecami -podanie piłki partnerowi poprzez skłon T ) 3 serie po 10 powtórzeń -mały obwód: leżenie przodem , piłkę przed głowa po skłonie T w tył podanie do partnera stojącego naprzeciwko 2 3 serie po 10 powtórzeń partnera III obwód: -mały obwód: konkurs rzutów wolnych do kosza -mały obwód: nauka dwutaktu.(zasada jednego niebezpieczeństwa ponieważ jest to nowy element nauki)
Gra uproszczona w kosza |
4 min
4 min
4 min
10 min |
Forma małych obwodów ćwiczebnych
Metoda zadaniowa ścisła
III obwód
Na każdy mały obwód przypada dwóch uczniów
Nauczyciel pokazuje i objaśnia rzut z dwutaktu
Podział na dwa zespoły. Przegrana drużyna sprząta przyrządy po skończonych zajęciach |