Scenariusz doświadczenia
Badanie właściwości papieru i materiałów papierniczych
Badanie nieprzezroczystości papieru
15 min
Cele doświadczenia:
Uczeń:
- wyjaśnia, na czym polega nieprzezroczystość papieru,
- określa, w jaki sposób bada się światłoodporność papieru,
- formułuje wnioski na podstawie przeprowadzonego doświadczenia,
- prezentuje swoje spostrzeżenia na forum klasy,
- z zaangażowaniem uczestniczy w pracy grupowej.
Forma pracy:
grupowa.
Środki dydaktyczne:
- karta pracy „Nieprzezroczystość materiałów papierniczych”,
- próbki papieru: arkusz papieru do kserokopiarki, gładka kartka z zeszytu, kartka z bloku technicznego, kartka z bloku rysunkowego, bibuła, krepina, tektura,
- zdjęcie o dużym nasyceniu barw.
Przebieg doświadczenia:
1. Nauczyciel dzieli klasę na kilkuosobowe grupy, a następnie przedstawia im cel doświadczenia: badanie nieprzezroczystości papieru. Wyjaśnia, że nieprzezroczystość jest technicznym określeniem światłoodporności papieru i należy ją rozumieć także jako możliwość odbijania światła przez papier. Powinien on być na tyle odporny na działanie światła, to znaczy nieprzezroczysty, aby tekst i zdjęcia wydrukowane na jednej stronie nie przebijały na następną stronę.
2. Nauczyciel rozdaje zespołom przygotowane próbki papieru oraz karty pracy „Nieprzezroczystość papieru”. Następnie poleca uczniom, aby pod kolejne kartki podkładali zdjęcie i na tej podstawie określili, który z badanych materiałów wyróżnia się największą,
a który - najmniejszą nieprzezroczystością.
3. Wszyscy członkowie grup wykonują zadania, a następnie zapisują wyniki obserwacji
w kartach pracy. Nauczyciel sprawdza poprawność wniosków i ocenia pracę zespołów.