SCENARIUSZ Z OBSZARU EDUKACJI PRZYRODNICZEJ
Grupa: II
Prowadząca: IRENA BANASIK
Temat kompleksowy: Przygotowanie do zimy ptaków, zwierząt i ludzi.
Temat dnia: Przygotowanie ptaków do zimy
Treści programowe: Poznawanie ptaków , które odlatują (wilga, kukułka, jaskółka, słowik). Obserwowanie zjawisk zachodzących w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku. Udział w zabawach dydaktycznych. Rozwiązywanie prostych zagadek. Nabywanie umiejętności formułowania swobodnych wypowiedzi i prowadzenia rozmowy z użyciem poprawnych gramatycznie zdań, odnoszących się do treści w zajęciach. Prawidłowe reagowanie ruchem na słyszaną muzykę. Próby wypełniania konturów kredką.
CELE:
Dzieci:
Znają treść opowiadania;
Potrafią wymienić ptaki występujące w opowiadaniu;
Znają ich wygląd i zwyczaje;
Potrafią wykorzystać zdobytą wiedzę podczas rozwiązywania zagadek;
Rozumieją polecenia nauczycielki;
Posiadają gotowość do wykonywania zadań;
Potrafią przedstawić za pomocą głosu dźwięki wydawane przez ptaki;
Potrafią ilustrować ruchem tekst piosenki;
Potrafią kolorować kontury ptaków;
Potrafią posługiwać się nożyczkami;
Potrafią formułować poprawnie wypowiedzi;
Metody:
Słowna: opowiadanie, rozmowa, objaśnienia;
Czynna: zabawa ruchowa, elementy dramy;
Oglądowa: ilustracje;
Wstępna, integracyjna z pedagogiki zabawy;
Aktywizująca - „ burza mózgów”
Formy: praca z całą grupą, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: opowiadanie z książki „ Z przygód krasnala Hałabały” - „ O gościach, co nie przyszli na ucztę”, ilustracje ptaków, postać krasnala Hałabały, nagranie piosenki, magnetofon, kredki - pastele; nożyczki, brystol, klej, kontury ptaków dla każdego dziecka, pocięte obrazki z ptakami, zagadki, zabawy z pedagogiki zabawy, ćwiczenia korygujące wadę wymowy.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Zabawa integracyjna „ Dzień dobry” ( z pedagogiki zabawy).
Zabawa „ Niedokończone zdania” na wprowadzenie do tematu zajęcia.
Każde dziecko kończy w sposób indywidualny zaproponowane przez nauczycielkę zdania: np. „ Las to dom..., W lesie jest dużo..., W lesie nie wolno... itd.”
Słuchanie opowiadania czytanego przez nauczycielkę „ O gościach, co nie przyszli na ucztę”.
Rozmowa na temat opowiadania;
Dzieci przeliczają ptaki występujące w opowiadaniu;
Zabawa ruchowa „ Kukułka”
Dzieci siedzą w półkolu. Jedno dziecko, które będzie zgadywało stoi w pewnej odległości. Na znak nauczycielki odzywa się „ kukułka”. Dziecko nie odsłaniając oczu, musi wskazać z której strony usłyszało głos kukułki.
Zabawa dydaktyczna „ Zagadki leśne”
Dzieci siedzą w półkolu przed tablicą, na której zawieszone są ilustracje ptaków. Ilustracje są częściowo odsłonięte. Nauczycielka mówi zagadkę. Dziecko, które pierwsze odgadnie zagadkę odsłania ilustrację ptaka.
Zagadki:
Najpierw było cicho, potem jakiś stuk!
To od strony lasu słychać puk, puk, puk.
On po lesie kuka, ona gniazda szuka.
Jak znajdzie, podrzuca jajo - niech je inni wygrzewają.
Po łące chodzi rycerz srogi, ma długie czerwone nogi,
ma czerwony dziób! - kumo - w wodę chlup.
Ma okrągłe oczy świetnie widzi w nocy.
I widzi i słyszy, poluje na myszy.
6. Śpiew zbiorowy piosenki „ Dzięcioł” - improwizacja ruchowa piosenki.
Ćwiczenia dramowe: ćwiczenia głosem - przedstawienie głosem dźwięków wydawanych przez różne ptaki:
Wróbel: ćwir, ćwir;
Kukułka: ku-ku, ku-ku;
Bocian: kle, kle;
Wrona: kra, kra;
Dzięcioł: stuk, stuk;
Sowa: uhu- uhu;
Zastosowanie metody aktywizującej „ burza mózgów”:
Przypomnienie zasad zachowania w trakcie burzy mózgów;
Wysunięcie problemu:
Z wielkim koszem idzie pani jesień po lesie. Jesień co w tym koszu pani niesie?
Praca indywidualna przy stolikach:
Kolorowanie kredkami pastelowymi konturów ptaków;
Dzieci 5 -letnie - wycinanie konturu ptaka;
Dzieci 4 letnie - próby samodzielnego wycinania konturu ptaka, pomoc nauczycielki;
Praca zbiorowa: „ Karmnik z ptakami”- naklejanie ptaków w karmniku.
Sprzątanie miejsc pracy. W czasie sprzątania prowadzenie pracy
indywidualnej:
z dzieckiem zdolnym - gra dydaktyczna „ Jaki to ptak?- składanie obrazka z części;
z dzieckiem mającym trudności - ćwiczenia wymowy.