nagonasienne scenariusz, przyroda, scenariusze kl.5


Moduł: WIECZNIE ZIELONY ŚWIAT.

DRZEWA I KRZEWY IGLASTE W NASZYM OTOCZENIU

Cele ogólne zajęć

Cele operacyjne

Uczeń:

Środki dydaktyczne:

Naturalne okazy drzew i krzewów iglastych: sosna, świerk, modrzew, jałowiec, cis, rzutnik, slajdy, karty pracy dla uczniów, podręcznik, arkusze ksero z danymi na temat poszczególnych roślin iglastych (lub literatura), płachty rebusowe, arkusze papieru, pisaki, nożyczki

Metody pracy:

Czas

Jedna lekcja 45-minutowa

Forma pracy

Praca w grupach (grupy kilkuosobowe)

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.Uczniowie podzieleni na kilkuosobowe zespoły siadają przy stolikach, na których znajduje się pięć okazów (gałązek) roślin iglastych, oraz pięć ponumerowanych opisów anonimowych roślin (zał. nr 1). Zadaniem grupy jest dopasowanie poszczególnych okazów do opisów na podstawie obserwacji, badania organoleptycznego, przekroju, ułożenia igieł. Do obserwacji i badań uczniowie mogą używać nożyczek.

Komentarz dla nauczyciela: Do gałązek można też dołączyć szyszki. W takim wypadku należy sporządzić dodatkowy załącznik z krótkim opisem okazów.

2.Po odnalezieniu par uczniowie sprawdzają słuszność swoich wyborów z opisem i fotografią w podręczniku.

3. Zgodnie z numerem grupy, uczniowie mają za zadanie opisać w sposób bardziej szczegółowy przypadającą im roślinę nagonasienną:

z wykorzystaniem źródeł informacji podanych przez nauczyciela.

Komentarz dla nauczyciela: Uczniowie powinni wybrać z podanych im materiałów informacje najistotniejsze i spisać je w krótkiej formie. Jeżeli szkoła posiada bogaty księgozbiór dendrologiczny, zamiast kartek ksero z informacjami o wybranym drzewie na stolikach mogą znaleźć się albumy, leksykony przewodniki, co w znacznym stopniu uatrakcyjni zajęcia.

4. Przedstawiciele poszczególnych grup prezentują dane spisane na arkuszach papieru, a następnie przytwierdzają je do tablicy.

Komentarz dla nauczyciela: Podczas prezentacji danych nauczyciel proponuje przyjrzeć się powstałemu plakatowi, zwracając uwagę na cechy różniące poszczególne gatunki.

5. Nauczyciel pokazuje na przeźroczach drzewa i krzewy iglaste (występujące rzadko w Polsce i nie występujące w Polsce ) zwracając uwagę na rośliny chronione.

6. Uczniowie otrzymują karty pracy (zał. nr 2) z informacją, że wypełnienie ich będzie pracą domową i jednocześnie notatką z lekcji.

Komentarz dla nauczyciela: Polecamy wypełnienie tabelki na podstawie podręcznika, informacji z lekcji i tekstów źródłowych. Zadanie domowe będzie oceniane za słuszność i trafność informacji, oraz wyczerpanie tematu.

7. Wspólne rozwiązanie rebusu o tematyce leśnej (zał. nr 3) i wpisanie hasła pod tematem lekcji: „Las rośnie wolno - płonie szybko!”.

ZADANIE DLA GRUPY :

PRYPORZĄDKOWAĆ OKAZY LEŻĄCE NA STOLIKU DO OPISU I UŁOŻYĆ JE WEDŁUG KOLEJNOŚCI PODANEJ W TABELCE..

1.

Igły są płaskie, miękkie, z zewnątrz ciemniejsze, ostro zakończone, pojedyncze

2.

Ostre, sztywne igły, po trzy w okółkach ( wokół gałązki), kłujące, na krótkopędach

3.

Igły krótkie, kłujące, na przekroju kanciaste, pojedyncze, na krótkopędach

4.

Igły tępo zakończone, płaskie, błyszczące, od spodu dwa białe paski woskowego nalotu, pojedyncze bez poduszeczek (czyli krótkopędów)

5.

Igły po dwie na skróconych pędach (krótkopędach), na przekroju półokrągłe, długie, kłujące, sinozielone

DRZEWA I KRZEWY NAGONASIENNE

Gatunek

Igły

Szyszki

Inne cechy

CIS POSPOLITY

chroniony

Płaskie, miękkie, z zewnątrz ciemnozielone, od spodu jaśniejsze, pojedyncze

Nie tworzy szyszek lecz czarne nasiona otoczone czerwoną osnówką

Krzew lub małe drzewo, trujący

JAŁOWIEC POSPOLITY

Ostre, sztywne, kłujące po trzy w okółkach, na krótkopędach

Tworzy

niebiesko-czarne szyszkojagody

Ma formę krzewu

ŚWIERK POSPOLITY

Krótkie, kłujące, pojedyncze, na krótkopędach, na przekroju kanciaste

JODŁA POSPOLITA

Tępe, płaskie, błyszczące, od spodu dwa białe paski woskowego nalotu, pojedyncze, bez poduszeczek

SOSNA ZWYCZAJNA

Po dwie na skróconych pędach, sztywne, kłujące, sinozielone, na przekroju półokrągłe

stożkowate

Duże znaczenie gospodarcze, pospolita w Polsce (75% drzew iglastych)

KOSODRZEWINA

(Kosówka)

chroniona

Sztywne, krótkie, po dwie na skróconym pędzie

Gatunek sosny

LIMBA

chroniona

Długie, po pięć na skróconym pędzie, sztywne

Gatunek sosny

MODRZEW EUROPEJSKI

Miękkie, krótkie, jasnozielone, po kilkanaście w pęczkach, opadają na zimę


