KONSPEKT DO NAUCZANIA DZIECI O ZDROWYM ODŻYWIANIU W WIEKU MŁODZIEŃCZYM
Temat: Racjonalne odżywianie dzieci w okresie dojrzewania.
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2
Czas trwania: 45 min
Odbiorca: Uczniowie klas 4-6
Prowadzący: Patrycja Kasperkiewicz
Cel ogólny: Kształtowanie prawidłowego żywienia w wieku młodzieńczym.
Cele szczegółowe:
+ Strefa poznawcza:
Uczeń poznaje:
- zasady zdrowego odżywiania
- żywność popularną wśród młodzieży
- następstwa takiego nawyku żywieniowego
- rolę poszczególnych składników odżywczych
- źródła ww. składników odżywczych
- prawidłowe technologie gastronomiczne
- przykładowy jadłospis
- zapotrzebowania kaloryczne i na składniki odżywcze w wieku młodzieńczym
+ Strefa psychoruchowa:
Uczeń potrafi:
- zastosować zasady zdrowego odżywiania
- ułożyć jadłospis
- wskazać produkty zalecane i zabronione
- wymienić źródła składników odżywczych
- pokazać przykładowe ćwiczenia gimnastyczne
+ Strefa afektywna:
Uczeń wykaże:
- troskę o własne zdrowie
- kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych
Metoda: wykład z elementami pogadanki, ćwiczenie, quiz
Forma: grupowa, instytucjonalna, przekaz wizualny
Literatura: „Dietetyka: żywienie zdrowego i chorego człowieka”; H. Ciborowska, A. Rudnicka; Wydawnictwo Lekarskie PZWL; Warszawa 2010
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, plansza z jadłospisem, ulotki, laptop lub netbook, ekran do wyświetlania, projektor
PLAN ZAJĘĆ
Ogniwo |
Przebieg |
Czas trwania |
I część wstępna |
1. Przywitanie i przedstawienie się 2. Podanie szczegółów dotyczących zajęć dydaktycznych |
5 min |
II część właściwa |
1. Charakterystyka zasad zdrowego odżywiania 2. Żywność popularna wśród młodzieży - nawyki żywieniowe i ich następstwa 3. Charakterystyka, rola i źródła składników odżywczych 4. Zalecane technologie gastronomiczne 5. Prezentacja jadłospisu 6. Zapotrzebowania kaloryczne i na składniki odżywcze w wieku młodzieńczym 7. Produkty zalecane i zabronione 8. Układanie własnych jadłospisów oraz quiz |
35 min |
III część końcowa |
1. Rozdanie ulotek i broszur 2. Podziękowanie i zakończenie spotkania |
5 min |