KONSPEKT DO NAUCZANIA EDUKACYJNEGO NA TEMAT ŻYWIENIA W NIEŻYTACH JELIT
Temat: Żywienie w nieżytach jelit.
Miejsce: Centrum Medyczne w Łańcucie
Czas trwania: 45 min
Odbiorcy: Pacjenci z oddziału wewnętrznego oraz chirurgicznego
Prowadzący: Patrycja Kasperkiewicz
Cel ogólny: Kształtowanie żywienia w nieżytach jelit.
Cele szczegółowe:
+ Strefa poznawcza:
Pacjent poznaje:
- przyczyny ostrego i przewlekłego nieżytu jelit
- objawy
- zalecenia żywieniowe
- przykłady diet
+ Strefa psychoruchowa:
Pacjent potrafi:
- podać sposoby leczenia dietetycznego w nieżytach
- ułożyć jadłospis
+ Strefa afektywna:
Pacjent wykaże:
- troskę o własne zdrowie
Metoda: wykład z elementami pogadanki, prezentacja multimedialna
Forma: grupowa instytucjonalna
Pomoce dydaktyczne: laptop, projektor, prezentacja multimedialna, plansze z jadłospisami, ulotki
Literatura: „Dietetyka - żywienie zdrowego i chorego człowieka”; H. Ciborowska, A. Rudnicka; Wydawnictwo Lekarskie PZWL; Warszawa 2010
PLAN ZAJĘĆ
Ogniwo |
Przebieg zajęć |
Czas trwania |
I część początkowa |
1. Powitanie i przedstawienie się 2. Zapodanie tematu zajęć |
5 min |
II część właściwa |
1. Żywienie w ostrym nieżycie jelit: - przyczyny - objawy - zalecenia dietetyczne 2. Żywienie w przewlekłym nieżycie jelit: - przyczyny - objawy - zalecenia dietetyczne 3. Przykład diety w biegunce fermentacyjnej 4. Przykład diety w biegunce gnilnej 5. Ćwiczenia w układaniu jadłospisów |
35 min |
III część końcowa |
1. Rozdanie ulotek 2. Podziękowanie za udział w zajęciach |
5 min |