Scenariusz zajęć świetlicowych
zajęcia otwarte - PASOWANIE NA SWIETLICZAKA - uroczystość
Cele:
uroczyste przyjęcie nowych uczniów do gromady świetlicowej,
kształcenie umiejętności wspólnej zabawy, integracja grupy,
kształtowanie zdolności słuchania, wypowiadania się i zabawy,
wychowanie w duchu szacunku do tradycji szkoły, świetlicy,
integracja świetlicy ze środowiskiem dziecka (rodzina, klasa szkolna),
rozwijanie zainteresowań i talentów.
Metody i formy pracy:
rozmowa kierowana, omówienie zadań, zabawy integracyjne, ekspresja dzieci, pokaz, nagradzanie dzieci za ich osiągnięcia.
Środki dydaktyczne:
kartki, ołówki, arkusz szarego papieru, magnetofon, płyta CD, piłka, stroje, odznaki dla dzieci, imitacja ogniska, teksty wierszy i piosenek, hasła świetlicowe, słodycze.
Przebieg zajęć:
Uroczyste powitanie wszystkich uczestników zajęć oraz gości. Wyjaśnienie przyczyny tej uroczystości. (wychowawca1).
Występ ucznia klasy III - wiersz na powitanie (tekst ułożony przez wychowawcę).
DZIŚ W ŚWIETLICY WYDARZENIE
PRZYJMUJEMY NOWE DZIECI
BĘDZIE UROCZYSTOŚĆ MAŁA
ATRAKCYJNIE CZAS NAM ZLECI.
PIĘKNIE WITAM NASZYCH GOŚCI
USMIECHEM I MIŁYM GESTEM
NIECH ZOBACZĄ JAK W ŚWIETLICY
GRZECZNY I UPRZEJMY JESTEM.
WIĘC NA PROGRAM ARTYSTYCZNY
JA ZAPRASZAM TERAZ PAŃSTWA.
BĘDĄ WIERSZE I PIOSENKI
TROCHĘ ZABAW, TROCHĘ TAŃCA.
Zabawa I - dzieci stają w kręgu i rzucają do siebie piłką. Rzucając piłkę do kolegi lub koleżanki wypowiadają jego/jej imię. (wychowawca 2, ok. 3 min.)
Zabawa II - dzieci siadają w dwóch kręgach na dywanie. Jedna grupa odpowiada za prawdę, druga za plotkę i bawią się w: Prawda to czy plotka?
suczka urodziła kotka
grzebień jest do czesania
lodówka jest do prania
czapkę nosi się na głowie
lizaki są na patyku
kwiaty rosną w wazoniku
mąka jest czarna
na nogach nosi się buty
jeż pod ziemią żyje
żyrafa ma krótką szyję
myszka ogonem się myje
kaczka trzy nogi ma
pianista na skrzypka gra
grzyby na polu rosną
sosna pachnie sosną. (wychowawca 3, ok. 3 min)
5. Zabawa III - dodaj swój ruch. Dzieci stają w rzędzie. Jedno dziecko wykonuje prosty ruch ciała, drugie powtarza jego ruch i wykonuje następne, kolejne dziecko powtarza poprzednie dwa ruchy i dodaje swój, i tak dalej. (wychowawca I,ok. 3 min)
6. Wiersze - na środek wychodzą dzieci i deklamują proste dwuwiersze, ułożone przez wychowawcę (ok. 2 min)
W NASZEJ ŚWIETLICY JEST PRZYJEMNIE - dziecko 1
LUBIĘ BYĆ TUTAJ CODZIENNIE
TU ZABAWKI FAJNE MAM - dziecka 2
I NA KOMPUTERZE GRAM
KIEDY NA DWÓR WYCHODZIMY - dziecko 3
TO WESOŁO SIĘ BAWIMY
A GDY W SALI ZOSTAJEMY - dziecko 4
TO CZASEM HAŁASUJEMY
TU CZYTAMY, MALUJEMY - dziecko 5
DOMY Z KLOCKÓW BUDUJEMY
ZABAWY TEŻ WYMYŚLAMY - dziecko 6
REWIĘ MODY PRZEDSTAWIAMY
ROZMAWIAJĄ NA DYWANIE - dziecko 7
Z NAMI WSZYSTKIE NASZE PANIE
TU PRZYJACIÓŁ SWOICH MAM - dziecko 8
NIGDY NIE CZUJĘ SIĘ SAM
GDY KTOŚ ŹLE SIĘ ZACHOWUJE - dziecko 9
PANI WTEDY GO STROFUJE.
Dziecko 2 występuje do przodu i mówi: Samochwała w kącie stała i wciąż tak opowiadała (Uczennica klasy III deklamuje wiersz Jana Brzechwy „Samochwała”, w tym czasie pozostałe dzieci prezentują ośmieszającymi gestami przechwałki samochwały. ok. 3 min)
7. Zabawa IV - Kto cię woła? Dzieci siadają na dywanie. Jedno dziecko siada tyłem do całej grupy, w pewnym oddaleniu. Dzieci po kolei wołają jego imię, zadaniem dziecka jest odgadnąć głos osoby wołającej i powiedzenie jego imienia. (wychowawca 2, ok. 4 min.)
8. Zabawa V - Co potrafię robić najlepiej? Dzieci, które będą pasowane otrzymują kartki papieru i ołówki, odrysowują na kartce kształt własnej dłoni. Po kolei wypowiadają się na temat własnych umiejętności manualnych. (wychowawca 3, ok. 5 min.)
9. Zabawa VI - Krzyżówka. Nowoprzybyłe dzieci siadają na dywanie i odgadują hasła czytane przez starszego świetliczaka. Odgadnięte hasła wychowawca 1 wpisuje w kratki krzyżówki wyrysowanej na dużym arkuszu papieru, który jest przyczepiony do tablicy. (ok.5 min.)
10. Piosenka. Dzieci siadają w kręgu na dywanie, po środku wychowawca 2 umieszcza imitację ogniska. Wychowawca zachęca dzieci do wypowiedzi: z czym kojarzy się nam ognisko? (rozmowa kierowana - z wakacjami, z przyjaciółmi i rodziną, z harcerstwem, z piosenką). Uczeń klasy III intonuje piosenkę „Płonie ognisko i szumią knieje”. Wszystkie dzieci śpiewają. (ok. 4 min).
11. Zabawa VII - Zgaduj zgadula - wychowawca 3 czyta zagadki, które dzieci zgadują:
tylko cal wysokości miała, była bardzo mała?
Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała?
Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotkali chatkę z pierniczka?
Jaka to dziewczynka ma roboty wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek?
Ptak, który robi nad ziemią kółka, to.....
Co tak uparcie brzęczy koło ucha? To .....
Kto cię zaprasza, kto na miodek woła? To.....
Każdy to wie i każdy pamięta, że w puszczach i lasach żyją.......
Po zielonej łące biegają.......
Dla mamy i dla taty zbieram na łące...... ( ok. 3 min).
12. Zabawa VIII - dzieci łączą się w pary, każde dziecko otrzymuje kartkę papieru. Zadaniem uczniów jest, w ciągu określonego czasu, wyrwać koledze, koleżance ze swojej pary kartkę. Nie wolno się dotykać (przytrzymywać, popychać itp.) wolno tylko chwytać kartkę przeciwnika. Wychowawca 1 klaśnięciem dłoni daje znak do rozpoczęcia i zakończenia. Wygrywa to dziecko, które zdołało uratować całą swoją kartkę, lub największy jej kawałek. (ok. 5 min).
13. Po zabawie ósmej wybrane dzieci przechodzą z wychowawcą 2 do małej salki, w której przygotują się do pokazu. W tym czasie uczeń klasy III śpiewa „Morskie opowieści”, wychowawcy i dzieci (oraz chętni goście) wyklaskują rytm piosenki i chórem śpiewają jej refren. (ok. 2 min).
14. Rewia mody. Uczennica klasy III zapowiada rewię mody. Przebrani uczniowie wychodzą z małej salki i przy akompaniamencie muzyki przechadzają się prezentując swój strój (wyuczony tzw. catwalk). Uczennica prowadząca pokaz omawia poszczególne stroje. Na zakończenie pokazu wszyscy wychodzą na środek i pięknie się kłaniają. (ok. 5 min).
15. Taniec - wybrani uczniowie tańczą utwór Willage People zatytułowany YMCA. Muzyka z płyty CD (ok. 2 min).
16. Wychowawca 2 zaprasza na środek nowoprzybyłe dzieci. Z wiszących zawsze na ścianie oprawionych kartek odczytuje na głos hasła świetlicowe:
w mojej świetlicy jestem ważną osobą
mój wychowawca jest moim przyjacielem
moje sprawy są ważne i trzeba je szanować
ważne jest moje zdrowie, bezpieczeństwo i zadowolenie
moje zainteresowania są ważne i chcę je rozwijać
moje zachowanie nie zawsze jest doskonałe
nie wolno mnie obrażać, poniżać i bić
zasługują na sprawiedliwe traktowanie
odnoszę się do wszystkich z szacunkiem, nawet jeśli kogoś nie lubię.
Teraz wychowawca pyta, czy dzieci wszystko zrozumiały? Pyta, czy zgadzają się z tym hasłami? Dzieci odpowiadają (w sytuacjach niejasnych wychowawca tłumaczy). Wychowawca prosi uczennicę klasy III o odczytanie tekstu świetlicowego przyrzeczenia. Dzieci przyrzekają. Wychowawca dekoruje dzieci medalami świetliczaka. 9ok. 5 min).
17. Wychowawca 3 zwraca uwagę dzieci na trzy kartki wiszące na ścianie z napisami: PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM. Zachęca dzieci, aby od jutra, przez cały tydzień zapisywały na tych kartkach swoje prośby do kolegów, przeprosiny oraz podziękowania (np. przepraszam Adriana za to, że go potrąciłem, lub: proszę Karolinę, żeby nie plotkowała na mój temat, albo: dziękuję Filipowi za to, że pożyczył mi swoje mazaki itp.)
18. Wiersz na zakończenie - deklamuje uczeń klasy III (tekst napisany przez wychowawcę):
TO JUŻ KONIEC MOI MILI
DOBRZEŚMY SIĘ TU BAWILI?
W PRZYSZŁYM ROKU ZAPRASZAMY
JESZCZE LEPSZY POKAZ DAMY.
TERAZ WSPÓLNIE RAZEM WSZYSCY
ZAŚPIEWAJMY GŁOSEM CZYSTYM.
Wszystkie dzieci śpiewają:
NA POŻEGNANIE WSZYSCY RAZEM
HIP HIP HURA, HIP HIP HURA, HIP HIP HURA!
Z CAŁEGO SERCA PEŁNYM GAZEM
ŻEGNAMY WAS, ŻEGNAMY WAS, ŻEGNAMY WAS!
19. Wychowawca 1 dziękuje gościom za udział w uroczystości, dzieciom za piękne występy i zaprasza wszystkich na słodki poczęstunek.
Przewidywany czas trwania uroczystości ok. 1 godziny.
Hanna Borowska- Warchoł
Hanna Sobaszek