Scenariusz imprezy szkolnej - „Dzień wagarowicza”
Cele:
- integracja społeczności szkolnej i zespołów klasowych,
- tworzenie i podtrzymywanie tradycji szkoły w zakresie organizowania podobnych imprez,
- uświadomienie uczniom, że w szkole można się bawić lepiej niż na wagarach.
Imprezę prowadzą przedstawiciele Samorządu Szkolnego. W skład jury wchodzi: dyrekcja szkoły, opiekun Samorządu Szkolnego, przedstawiciele Samorządu Szkolnego oraz eksperci.
Potrzebne rekwizyty: bandaże, duże arkusze papieru, flamastry, cienie, kredki, szminki do makijażu, reprodukcje obrazów, worki na śmieci, piłki, piłeczki pingpongowe, pytania do „..., czarne i białe drażetki.
Każda klasa wystawia swoją drużynę - reprezentację do udziału w zabawach.
PRZEBIEG IMPREZY
1. Imprezę rozpoczyna przedstawienie klasy II i taniec z parasolkami
2. Pierwsza konkurencja: lekcja wychowania fizycznego. Każda klasa, po kolei, 3 razy próbuje trafić piłką do torby na śmieci. Za każdy trafiony rzut drużyna otrzymuje 5 punktów. Potem klasa ma 5 rzutów piłeczkami pingpongowymi do worka. Za każdy trafiony rzut otrzymuje 5 punktów.
3. Druga konkurencja: lekcja przysposobienia obronnego. Każda klasa otrzymuje bandaż, którym ma zabandażować oczy jednemu z kolegów; punkty w skali od 0 do 5..
4. Trzecia konkurencja: lekcja plastyki. Każda klasa losuje reprodukcję obrazu. Teraz ma opowiedzieć, co jest na tym obrazie, a uczestnik z zabandażowanymi oczami ma go namalować na arkuszach papieru. Końcowy efekt ocenia ekspert - nauczyciel plastyki, przyznając punkty w skali od 0 do 5.
5. Czwarta konkurencja: lekcja matematyki. Każda klasa otrzymuje wymieszane w salaterkach czarne i białe drażetki. Zadaniem jest rozdzielić je i policzyć, ile jest drażetek w każdym kolorze. Punkty w skali od 0 do 5 przyznaje ekspert - nauczyciel matematyki, oceniając również szybkość wykonania zadania. Teraz drużyny mogą zjeść drażetki!
6. Piąta konkurencja: lekcja wiedzy o świecie współczesnym. Każda drużyna odpowiada na pytania „.....”(przygotowanych przez Samorząd Szkolny) do pierwszej złej odpowiedzi. Drużyna może korzystać z kół ratunkowych. Ekspertem w przypadku wątpliwości jest nauczyciel historii lub inny nauczyciel (w zależności od tematyki pytania). Punkty w skali od 0 do 5 przyznaje się za najwięcej poprawnych odpowiedzi.
7. Szósta konkurencja: zajęcia pozalekcyjne. Wytypowanej z drużyny osobie zawiązuje się oczy (może to być ta sama osoba, która była bandażowana). Następnie daje się jej przybory do makijażu - jej zadaniem jest pomalowanie kogoś z drużyny. Efekt końcowy ocenia jury, przyznając punkty w skali od 0 do 5.
8. Rozstrzygnięcie konkursu na najśmieszniejsze, najciekawsze przebranie uczniowskie. Wręczenie nagrody - słodycze.
9. Podsumowanie zabawy - ogłoszenie wyników. Drużyna zwycięska otrzymuje w nagrodę słodycze, a wszyscy biorący udział w zabawie otrzymują punkty dodatnie z zachowania, dla podkreślenia ich pracy na rzecz szkoły i klasy.