SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
"KIBIC NA SZÓSTKĘ"
INFORMACJE WSTĘPNE:
Etap edukacyjny: II
Rok nauczania: VI
Przedmiot nauczania: wychowanie fizyczne
Liczba uczniów: 13 (dziewczęta)
Czas trwania lekcji: 45 min.
TEMAT LEKCJI: "Piłka nożna z trzech pozycji: kibic, zawodnik, sędzia"
CELE LEKCJI (OPERACYJNE):
umiejętności
potrafi wykonać prosty układ taneczny do muzyki z wykorzystaniem pomponów, stepów;
umie dobrać tempo muzyki do ćwiczeń;
potrafi prowadzić piłkę wewnętrzną częścią stopy.
wiadomości
zna nazewnictwo i sygnalizację kroków podstawowych w aerobiku;
wie jaka jest prawidlowa technika oddychania podczas aerobów;
rozpoznaje umowne sygnały RR będące gestem;
uczeń wie, które ćwiczenia wpływają na zwiększenie jego zdolności;
technicznych i koordynacyjnych;
uczeń przyswaja wiadomości z zakresu sędziowania ( gestykulacji sędziego ).
motoryczności
zwiększa siłę mm nóg;
rozwija koordynację ruchową i poczucie rytmu;
kształtuje wytrzymałość i gibkość.
wychowania
uczeń współpracuje w grupie
METODY PRACY STOSOWANE PODCZAS LEKCJI:
naśladowcza ścisła, stacyjna, zabawowa, zadaniowa, pokaz, omówienie
STRUKTURA LEKCJI
CZĘŚĆ ZAJĘĆ |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIOW |
UWAGI |
CZĘŚĆ PIERWSZA (WSTĘPNA) 10' |
1.Powitanie klasy. 2.Sprawdzenie gotowości uczniów do lekcji. 3.Sprawdzenie obecności. 4.Omówienie zadań lekcji. 5.Poleca ustawienie się w szachownicę. Prezentacja ćwiczeń frontem do uczniów. Zwraca uwagę na prawidłową postawę ciała i bezpieczną odległość miedzy ćwiczącymi, zgranie z muzyką. |
1.Powitanie. 2.Wykonują zbiórkę.
3.Potwierdzają obecność. 4.Znają zadania lekcji. 5.Ustawienie w szachownicę. Każde ćwiczenie powtarzane kilkukrotnie. Rozgrzewka przy muzyce w formie ćwiczeń aerobowych: marsz, step touch, 2xST, krok skrzyżny (grappevine), kopnięcia (heel back ), biegi w miejscu z pracą ramion w różnych płaszczyznach. |
|
CZĘŚĆ GŁÓWNA A 20' |
STACJA 1 1.Poleca ustawienie się w 2 grupach przed stepami. 2.Pokaz ćwiczenia i motywacja do jego wykonania.
STACJA 2 1. Polecenie zmiany ustawienia w szereg na linii. 2.Omówienie ćwiczenia fala rąk z pomponami. Frontem do uczniów.
3.Omówienie ćwiczenia fala rąk z pomponami+trzymanie się za ręce. Frontem do uczniów.
STACJA 3 1. Polecenie zmiany ustawienie z szeregu na szachownicę. Frontem do uczniów. 2.Pokaz ruchu RR z pomponami do ruchu NN ( najpierw wolno później szybko). 3.Nauczyciel nadzoruje prawidłowość wykonywania ćwiczeń do muzyki.
4. Nauczyciel nadzoruje prawidłowość wykonywania ćwiczeń do muzyki. Nadzoruje czas trwania ćwiczeń. Informuje o posprzatąniu pomponów.
STACJA 4 1.Polecenie przejścia na drugą połowę sali gimnastycznej, ustawienie się w szeregu. 2. Informuje o sposobie wykonania ćwiczenia PN.
3. Informuje o sposobie wykonania ćwiczenia LN.
STACJA 5 1. Polecenie przejścia do następnego ćwiczenia. 2.Omówienie ćwiczenia - slalom z piłką PN i LN. 3.Nauczyciel nadzoruje prawidłowość wykonywania ćwiczenia z piłką.
STACJA 6 1. Polecenie przejścia do następnego ćwiczenia. 2.Omówienie ćwiczenia.
3.Polecenie posprzątania sprzętu.
|
STACJA 1 1.Ustawienie się.
2.Przejście przez step (platforma): PN na 1-2 wejście na step, na 3-4 zeskok w przód ze stepu. Powrót do lini startu. ▄ ▄ ↑ ↑ ▄ ▄ ↑ ↑ ▄ ▄ ↑ ↑ ▄ ▄ ↑ ↑ ▄ ▄ START START
STACJA 2 1.Ustawienie się.
2.Wykonanie przysiadu co takt do muzyki, ostatnia osoba kuca to pierwsza w szeregu wstaje. Pompony poruszają się 3.Wykonanie ćwiczenia j.w. trzymając się za ręce.
☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺ ֍ ֍ ֍ ֍ ֍ ֍ ֍ ֍ ֍ ֍ STACJA 3 1.Ustawienie się.
2.Obserwacja, odwzorowywanie.
3.Naśladowanie w rytm muzyki: - PR prosta w bok na 1-2 - LR prosta w bok na 3-4 - PR i LR złączyć przed klatką piersiową (klaśnij pomponami) na 5-6 - PR i LR unieść w górę nad głowę na 7-8 - PR i LR wraca przed klatkę piersiową na 9-10 -PR i LR klaśnij za plecami (odcinek lędźwiowy) na 11-12 - PR i LR klaśnij przed klatką piersiową szybko 3x na 13-16.
4.Wykonanie układu RR bez pomocy nauczyciela. Położenie pomponów na ławeczkach pod oknami.
STACJA 4
1. Przejście. Ustawienie się
2. PN odbicie wewnętrzną częścią stopy w obrócone bokiem ławeczki (zygzakiem). Powrót. 3.LN odbicie wewnętrzną częścią stopy w obrócone bokiem ławeczki (zygzakiem). Powrót.
→‖← →‖← →‖← START LN START PN
STACJA 5 1. Ustawienie się w jednym szeregu przed pachołkami. 2. Slalom z piłką między pachołkami PN. 3.Slalom z piłką między pachołkami LN.
⌂ ⌂ ⌂ ⌂ ⌂ ↑ START ☺☺☺☺
STACJA 6 1. Ustawienie się w jednym szeregu przed bramką. 2.Strzał do bramki wewnętrzną częścią stopy w światło bramki (prawy i lewy górny róg, prawy i lewy dolny róg bramki). Do 4 narożników bramki przymocowane są hula hopy. Wykonanie ćwiczenia.
O O
3. Sprzątanie sprzętu, wykorzystanego na lekcji: stepów, ławeczek, piłek, hula hopów. |
Powtórka 8x
Powtórka 8x
Powtórka 8x
Powtórka 32x
Powtórka 8x
Powtórka 2x
Powtórka 2x
Powtórka 2x
Powtórka 2x
Powtórka 1x każdy wykonuje 4 strzały w narożniki bramki
|
B 10' |
1. Polecenie ustawienia się na lini w szeregu. 2. Podanie informacji o grze w piłkę nożną i kibicowniu. 3. Sędziowanie i motywowanie do kibicowania.
4. Inforacja o zamianie grup.
|
1.Ustawienie się.
2. Podział na 2 zespoły.
3. Zespół pierwszy dzieli się na pół i gra w piłkę nożną, zespół drugi kibicuje na lini używając pomponów i swoich umiejętności tanecznych zdobytych podczas lekcji. Jeden ochotnik z grupy kibiców pomaga nauczycielowi 4. Zamiana grup. |
4 - 5' gra uproszczona w pn (3:3)
4-5' gra właściwa w pn (3:3) |
CZĘŚĆ KOŃCOWA 4 - 5' |
1. Informacja o ustawieniu się na boisku.
2. Informacja o ustawieniu się na boisku. Pokaz ćwiczeń rozciągających i krótkie omówienie. Zwrócenie uwagi na poprawność wykonywanych ćwiczeń i ich rola. 3. Podsumowanie i omówienie lakcji. 4. Rozdanie kart ewaluacji. 5. Pożegnanie. |
1. Ustawienie się po obwodzie koła, marsz z unoszeniem RR w górę i w dół, ćwiczenia oddechowe. 2.Zatrzymanie po obwodzie. Wykonanie ćwiczeń: - rozciąganie pasma tylnego nóg (dwugłowy uda, łydka) - wypad w przód - dociąganie kolana do klatki piersiowej - rozciąganie mięśni czworogłowych uda. 4. Pożegnanie, rozejście się do szatni.
5. Wypełnienie kart ewaluacji |
4-5' |
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
odtwarzacz CD
płyta CD o tempie 128 - 130 BPM
10 stepów
13 pomponów
3 ławeczki
6 pachołków
4 hula hopy
4 piłki halowe do gry w PN
PROPONOWANA PRACA DOMOWA:
wykorzystanie poznanych elementów ćwiczeń tanecznych podczas gimnastyki w ciągu dnia
wykonanie pomponów kibica wg wybranej dowolnie instrukcji wyszukanej w internecie
BIBLIOGRAFIA:
"Aerobik i step, trening na każdy dzień", Gomez Ruth Arteaga
"Stretching, czyli ćwiczenia rozciągające dla zwykłych śmiertelników oraz sportowców różnych dyscyplin", Bob Anderson
UWAGI:
miejsce realizacji lekcji - sala gimnastyczna.
EWALUACJA:
zrozumienie, usprawnienie i wykorzystanie nabytych umiejętności podczas turniejów szkolnych i międzyszkolnych, przygotowanie pokazu.
KARTA EWALUACJI
1. Jaki był Twój nastrój podczas zajęć?
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
2. Co najbardziej podobało Ci się na zajęciach?
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
3. Co sprawia Ci trudność na zajęciach?
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
4. Czy chętnie bierzesz udział w zawodach sportowych i pokazach tanecznych?
a) tak,
dlaczego?................................................................................................................................
b) nie,
dlaczego?................................................................................................................................
5. Na której stacji najchętniej ćwiczyłaś ? ..............................................................................
Opracowanie: Anna Dolot, Agnieszka Skibicka
Zespół Szkół w Tuplicach