Nasi ulubieni wykonawcy, Pedagogika


Joanna Budzyńska

PWiP, gr. B

Konspekt zajęć

Placówka: Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały w Gryfinie

Grupa: 6-latki

Nauczyciel prowadzący:

Temat bloku: Muzyka jest wszędzie.

Temat dnia aktywności: Nasi ulubieni wykonawcy.

Temat do dziennika: Wypowiedzi na temat ulubionych piosenkarzy, zespołów muzycznych, piosenek przez nie wykonywanych oraz uzasadnianie swojego wyboru - słuchanie płyt CD z piosenkami ulubionych wykonawców dzieci. Zabawy ruchowe pt. „Odszukaj instrument”, „Kolory tańczą”. Malowanie muzyki przy słuchaniu utworu L. Beethovena pt. „Sonata księżycowa”. Zabawa dydaktyczna pt. „Ukryte instrumenty”.

Cele ogólne:

- wypowiadanie się na temat „Nasi ulubieni wykonawcy” oraz uzasadnianie swojego wyboru;

- malowanie swoich odczuć i nastrojów.

Cele operacyjne:

dziecko:

- wypowiada się na temat „Nasi ulubieni wykonawcy” oraz uzasadnia swój wybór;

- ćwiczy słuch poprzez identyfikację instrumentów, za pomocą których wydawane są poszczególne dźwięki;

- przedstawia na kartce papieru własne odczucia i nastroje związane z wysłuchanym utworem;

- wypowiada się na temat wykonanej przez siebie pracy plastycznej;

- ćwiczy spostrzegawczość odnajdując ukryte na kartce instrumenty.

Metody:

- metody oparte na słowie: dyskusja;

- metody oparte na obserwacji: metoda pokazu;

- metody oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych

(wg Cz. Kupisiewicza);

- metody programowane: z użyciem podręcznika programowego (wg F. Szloska).

Środki dydaktyczne:

- podręczniki, kredki, klej, nożyczki;

- woreczki, tamburyno;

- płyta CD z piosenką pt. „Leci marzec”, odtwarzacz CD;

- płyty CD przyniesione przez dzieci, z piosenkami ich ulubionych wykonawców;

- instrumenty perkusyjne (po dwie sztuki z każdego instrumentu), parawan;

- płyta CD z utworem L. Beethovena pt. „Sonata księżycowa”;

- kartki A4, farby, pędzle, kubki z wodą, wycinanki, klej, ściereczki;

- szarfy i 4 obręcze w kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym;

- bębenek;

- ilustracje przedstawiające kontury różnych instrumentów nałożonych na siebie;

- szablony z rebusami.

Formy organizacyjne: indywidualna, zbiorowa.

Czas trwania: 180 min.

Literatura:

- M. Skrobacz, Nasza klasa. Przewodnik metodyczny. Klasa 0, Kielce 2007.

Szczegółowy przebieg zajęć:

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI

UCZNIÓW

ŚRODKI

DYDAKTYCZNE

1.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie, przywitanie się);

- jakie dźwięki wydają znane wam instrumenty?... spróbujcie je naśladować, np.: bębenek (bum, bum), kołatka (klap, klap), grzechotka (szu, szu), drewienka (puk, puk);

2.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie, rozdanie podręczników);

- omówienie z dziećmi zadań do wykonania, znajdujących się w podręczniku;

- (zebranie dzieci przy stolikach, rozdanie kredek, kleju, nożyczek).

3.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie, prośba o rozłożenie przez dzieci woreczków na podłodze);

- prowadzenie ćwiczeń porannych:

(1) zabawa pt. „Omiń woreczki”;

(2) zabawa pt. „Woreczek pokazuje…” (wypowiadanie komend, np.: „woreczek pokazuje głowę!”);

- wprowadzanie dzieci w błąd (wypowiadanie oraz wskazywanie innych części ciała);

(3) zabawa pt. „Nie zgub woreczka”;

(4) zabawa pt. „Podrzuć i złap”;

(5) zabawa pt. „Przeskocz woreczek”;

(6) zabawa pt. „Zmień miejsce”;

- czynności organizacyjne (prośba o odłożenie woreczków).

4.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);

- zapoznanie dzieci z zabawą;

- włączenie płyty CD z piosenką pt. „Leci marzec”.

5.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);

- rozmowa na temat: „Nasi ulubieni wykonawcy”:

(1) jakich macie ulubionych piosenkarzy, ulubione zespoły muzyczne, piosenki przez nich wykonywane?;

(2) dlaczego lubicie akurat tych wokalistów i te piosenki?

- włączenie płyt CD przyniesionych przez dzieci, z piosenkami ich ulubionych wykonawców.

6.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie, rozłożenie na podłodze różnych instrumentów perkusyjnych, ustawienie parawanu);

- przypomnienie dzieciom dźwięków wydawanych przez poszczególne instrumenty perkusyjne;

- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Odszukaj instrument”;

- schowanie się za parawanem oraz granie co pewien czas na dowolnym instrumencie perkusyjnym.

7.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci przy stolikach, rozdanie podręczników);

- zapoznanie dzieci z ich zadaniem (ewentualna pomoc w wykonaniu zadania).

8.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci na dywanie);

- włączenie płyty CD z utworem L. Beethovena pt. „Sonata księżycowa” oraz prośba o jego przesłuchanie;

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci przy stolikach, rozdanie kartek A4, farb, kubków z wodą, pędzli, ściereczek);

- przypomnienie dzieciom zasad obowiązujących podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu;

- zapoznanie dzieci z tematem pracy pt. „Malujemy muzykę”;

- włączenie wcześniej przesłuchanego utworu;

- pomoc w uporządkowaniu miejsc pracy.

9.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie z wykonanymi przez siebie pracami);

- prośba o ułożenie przez dzieci swoich prac w środku koła;

- zapoznanie dzieci z ich zadaniem;

- wyznaczanie kolejno dzieci;

- zadawanie pytań do pracy:

(1) co czuliście malując swoja pracę?

(2) jaki jest nastrój tego utworu?

- przedstawienie dzieciom autora i tytułu utworu.

10.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w rozsypce na dywanie, rozdanie szarf w 4 kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym, rozłożenie 4 obręczy w takich samych kolorach w czterech rogach sali);

- zapoznanie dzieci z zabawą ruchową pt. „Kolory tańczą”;

- granie na bębenku na zmianę rytmu do podskoków oraz rytmu do maszerowania.

11.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);

- zapoznanie dzieci z ich zadaniem;

- prezentacja różnych ilustracji ukrytych instrumentów.

12.

- czynności organizacyjne (zebranie dzieci w kole na dywanie);

- zapoznanie dzieci z ich zadaniem;

- prezentacja szablonów z rebusami.

- dzieci siadają w kole na dywanie, witają się z nauczycielem;

- dzieci przy pomocy nauczyciela próbują naśladować dźwięki wydawane przez różne, znane im instrumenty;

- dzieci siadają w kole na dywanie;

- dzieci wspólnie z nauczycielem omawiają zadania do wykonania, znajdujące się w podręczniku (dzieci odgadują i literują nazwy instrumentów znajdujących się w podręczniku);

- dzieci siadają przy stolikach oraz wykonują swoje zadanie.

- dzieci stają w rozsypce na dywanie oraz rozkładają swoje woreczki na podłodze;

- dzieci poruszają się po sali w rytm tamburyna, omijając rozłożone na podłodze woreczki. Na przerwę, przykucają obok wybranego woreczka;

- dzieci wskazują woreczkiem trzymanym w ręce różne części ciała, których nazwy wypowiada i pokazuje nauczyciel;

- dzieci poruszają się po sali w różnych kierunkach, wykonując pięć kroków z woreczkiem na głowie. Co pewien czas przykucają, wstają i zmieniają kierunek ruchu;

- dzieci chodzą po sali, podrzucając i łapiąc woreczki dwoma rękami, a następnie jedną;

- dzieci przeskakują przez woreczek leżący na podłodze, do przodu, do tyłu i na boki;

- dzieci maszerują w rytm tamburyna w przeciwnych kierunkach, w dwóch współśrodkowych kołach. Na przerwę w grze, zatrzymują się i zamieniają woreczkami i miejscami z dzieckiem stojącym naprzeciwko. Utrzymują kierunek ruchu (koło wewnętrzne w lewo, zewnętrzne w prawo);

- dzieci odkładają woreczki na swoje miejsce.

- dzieci stają w kole na dywanie;

- dzieci słuchając piosenki wyklaskują rytm refrenu oraz naśladują jej treść ruchem własnego ciała.

- dzieci siadają w kole na dywanie;

- dzieci odpowiadają na pytania postawione przez nauczyciela.

- dzieci słuchają przyniesionych przez siebie płyt CD z piosenkami ich ulubionych wykonawców.

- dzieci stają na dywanie;

- dzieci uważnie przysłuchują się dźwiękom wydawanym przez poszczególne instrumenty perkusyjne;

- dzieci poruszają się po sali. Na dźwięk dowolnego instrumentu perkusyjnego zadaniem dzieci jest jak najszybciej rozpoznać instrument, nazwać go i odszukać miejsce, w jakim się znajduje.

- dzieci siadają przy stolikach;

- dzieci rysują nutowy szlaczek.

- dzieci siadają na dywanie;

- dzieci siadają przy stolikach;

- dzieci wspólnie z nauczycielem przypominają zasady obowiązujące podczas wykonywania pracy plastycznej oraz po jej wykonaniu;

- dzieci słuchając ponownie wcześniej przesłuchanego utworu wykonują pracę plastyczną pt. „Malujemy muzykę”;

- dzieci porządkują swoje stanowisko pracy.

- dzieci siadają w kole na dywanie z wykonanymi przez siebie pracami;

- dzieci układają swoje prace w środku koła;

- wyznaczone dzieci wypowiadają się na temat wykonanej przez siebie pracy plastycznej;

- dzieci odpowiadają na pytania postawione przez nauczyciela.

- dzieci stają w rozsypce na dywanie;

- dzieci słysząc grany na bębenku rytm do podskoków, poruszają się w parach w kółeczko, kiedy usłyszą natomiast rytm do maszerowania, odszukują obręcze w kolorze swojej szarfy i maszerują wokół nich w czterech kółkach, klaszcząc w ręce.

- dzieci siadają w kole na dywanie;

- dzieci przyglądając się przedstawionym ilustracjom mają za zadanie odszukać instrumenty wśród pomieszanych (nałożonych na siebie) konturów; prawidłowo je nazwać i przeliczyć.

- dzieci siadają w kole na dywanie;

- dzieci odgadują słowa zaszyfrowane na szablonach w postaci rebusów.

- podręczniki;

- kredki, klej, nożyczki.

- woreczki, tamburyno.

- płyta CD z piosenką pt. „Leci marzec”, odtwarzacz CD.

- płyty CD przyniesione przez dzieci, z piosenkami ich ulubionych wykonawców, odtwarzacz CD.

- instrumenty perkusyjne (po dwie sztuki z każdego instrumentu), parawan.

- podręczniki.

- płyta CD z utworem L. Beethovena pt. „Sonata księżycowa”, odtwarzacz CD;

- kartki A4, farby, pędzle, kubki z wodą, wycinanki, klej, ściereczki.

- szarfy i 4 obręcze w kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym.

- ilustracje przedstawiające kontury różnych instrumentów nałożonych na siebie.

- szablony z rebusami.

……………………………………………………

ocena konspektu i podpis nauczyciela prowadzącego

- 2 -


