Próbka 5 moli gazu zajmuje objętość 2,43 l w temp. 25°C. Oblicz ciśnienie wywierane przez gaz na podstawie: a)równania gazu doskonałego b)równania van der Wallsa oraz współczynnik ściśliwości. a=5,562 l2 * atm * mol-2 b=0,0638 l * mol

W wyniku izotermicznego odznaczanego rozprężenia 1 mola gazu doskonałego od cisnienia 5 bar do cisnienia p2 w temp 25°C gaz pobrał od otoczenia 2477,6 J energii na sposób ciepła, należy określić ciśnienie końcowe gazu p2.

P1=5bar p2=? Q=2477,6 ΔU=Q+W ΔU=0 Q= -W I zasada termodynamiki

Zmiana en. wewnętrznej0x01 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

=1,6094 - 1 =0,6094 p2= e0,6094 p2= 1,84 bar = 1,84 *105 Pa

1 mol jednoatomowego gazu doskonałego został poddany przemianom w cyklu pokazanym na rysunku (t1 ,t2, t3 oraz V1, V2, V3) Oblicz H, U, Q, W, S

0x08 graphic

V=const izochoryczny p=const izobaryczny

T=const izotermiczny

Oliczyć zmiany Δu , ΔH, Q, W towarzyszące poszczególnym przemianom

0x08 graphic
1-przemiana izochoryczna V=const dV=0

0x01 graphic

0x01 graphic
0x08 graphic

Δu=Q+W W=0 Δu=Q Δu=3716,58 J

2 Etap przemiana izobaryczna

P=const 0x01 graphic
0x01 graphic

0x08 graphic

= -8,3145 J * K-1 mol-1(298 - 596) = +2477,72 J

ΔH - zmiana entalpii 0x08 graphic

Przemiana izotermiczna ΔU=0 T=const

0x01 graphic

0x08 graphic

ΔH=0 ΔU=Q+W Q= -W Q=1717,0 J

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic