onspekt, Testy, sprawdziany, konspekty z historii


0x01 graphic
onspekt

 

 

"Edukacja regionalna umożliwia znalezienie swych etnicznych korzeni i kształtuje poczucie grupowej przynależności, wzmacnia fundament społeczno-kulturowej tożsamości. Jeśli człowiek pozbawiony jest możliwości utożsamiania się z konkretną tradycją, ze wspólnotą większą od rodziny, lecz mniejszą od narodu, z obyczajem i językiem czy dialektem wyróżniającym go pomiędzy milionami, zatraca się w bazczasowości i masie."

(z artykułu prof. Brunona Synaka)

Wychodząc naprzeciw potrzebom w zakresie edukacji regionalnej, przygotowałam stronę, która może posłużyć do przeprowadzenia lekcji w zakresie edukacji regionalnej w klasie I-III lub też w starszych klasach szkoły podstawowej, na przykład na godzinach wychowawczych lub języka polskiego.

1. Cele lekcji:

- utrwalanie umiejętności posługiwania się przęglądarką internetową,
- doskonalenie umiejętności samodzielnej, indywidualnej pracy z komputerem,
- kształtowanie dyscypliny na lekcji podczas pracy indywidualnej,
- poznanie regionu kaszubskiego,
a) geograficzno- kulturowe wiadomości o regionie,
b) muzyka i taniec, tradycyjne instrumenty, strój regionalny,
c) charakterystyczne cechy języka,
d) tradycje i zwyczaje.

2. Metody i środki dydaktyczne:

Lekcja może być przeprowadzona w pracowni komputerowej (również off-line) lub też jako prezentacja na komputerze nauczyciela, jeśli na przykład szkoła posiada projektor komputerowy. W tym drugim przypadku metodą wiodącą będzie pokaz połączony z pogadanką heurystyczną. Jednak w zasadniczym założeniu, główną metodą powinna być samodzielna praca uczniów i poszukiwanie informacji.

3. Tok lekcji:

1. Uczniowie uruchamiają komputery i odnajdują stronę, kierując sie adresem ( lub z lokalnego dysku), po wstępnych wyjaśnieniach nauczyciela, który podaje temat zajęć, zakres potrzebnych informacji i ich źródło.
2. Uczniowie pracują samodzielnie, oglądając strony i robiąc krótkie notatki w brudnopisie, które pomogą później w podsumowaniu. To ostatnie nie dotyczy lekcji w klasach I-III.
3. Nauczyciel kontroluje pracę uczniów, pomagając tym, którzy niezbyt biegle radzą sobie przy komputerze.
4. Na koniec zostawiamy czas na podsumowanie, kiedy nauczyciel zadając pytania, sprawdzi zdobytą przez uczniów wiedzę na temat regionu, kultury, folkloru i tradycji kaszubskich. Czas ostatniej części lekcji musi uwzględniać możliwość ponownego obejrzenia potrzebnych elementów witryny. W klasach starszych i tam gdzie istnieje taka możliwość można również skorzystać z zamieszczonych na stronie odsyłaczy do innych podobnych stron.


