KONSPEKT - PRZYRODA KL.IV
TEMAT: WODA ZMIENIA POSTAĆ
# Treści programowe:
Właściwości różnych substancji i ich zastosowanie(właściwości materii o różnych stanach skupienia);
# Cele lekcji:
Wiadomości
Uczeń:
Zna stany skupienia wody: ciekły, stały i gazowy,
Wie, że stan skupienia wody zależy od temperatury powietrza,
Zna nazwy procesów, w których woda zmienia postać: parowanie, wrzenie, krzepnięcie, skraplanie, topnienie,
Zna temperaturę: wrzenia wody, topnienia lodu.
Umiejętności
Uczeń:
Potrafi wyjaśnić na czym polegają zmiany stanów skupienia wody,
Zaproponuje sposób zmiany stanów skupienia wody,
Wyciągnie wnioski z przeprowadzonych doświadczeń.
Postawy
Uczeń:
Zgodnie współpracuje w grupie,
Dostrzega złożoność i różnorodność świata,
Aktywnie uczestniczy w lekcji.
# Metody:
pogadanka
pokaz
doświadczenie
# Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa.
# Środki dydaktyczne:
2 zlewki o pojemności 250 cm3, 2 termometry laboratoryjne, palnik gazowy, statyw,
zegarek
karta pracy nr 1
# Przebieg lekcji:
FAZA WPROWADZAJĄCA:
1. Czynności organizacyjne.
2. Sprawdzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.
3. Wyjaśnienie celów lekcji i zapisanie tematu lekcji.
4. Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy - uczniowie losują kartki z numerami1,2,3,. Grupa składa się z uczniów, którzy wylosowali ten sam numer:
GR.I - 1,1,1,1
GR.II - 2,2,2,2 itd.
5. Uczniowie siadają do oznakowanych stolików zgodnie ze swoimi
numerami.
FAZA REALIZACYJNA:
1.Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: „ Dlaczego woda różni się od innych substancji występujących w przyrodzie?” Uczniowie w grupie zapisują swoje odpowiedzi na kartce, a następnie odczytują je.
2. Nauczyciel zapisuje na tablicy:
WODA WYSTĘPUJE W TRZECH STANACH SKUPIENIA:
CIEKŁYM(woda)
GAZOWYM(para wodna)
STAŁYM(lód)
2. Nauczyciel rozdaje poszczególnym grupom koperty, a w nich polecenie:
GR.I - ZAPROPONUJ DOŚWIADCZENIE, W KTÓRYM WODA „ZMIENI SIĘ”
LÓD.
GR.II - ZAPROPONUJ DOŚWIADCZENIE, W KTÓRYM LÓD „ZMIENI SIĘ”
W WODĘ.
GR.III - ZAPROPONUJ DOŚWIADCZENIE, W KTÓRYM WODA „ ZMIENI
SIĘ” W PARĘ WODNĄ I ODWROTNIE.
3. Poszczególne grupy przedstawiają swoje propozycje.
4. Przeprowadzenie doświadczeń i pokazu:
A)PAROWANIE , WRZENIE I SKRAPLANIE:
Do zlewki wlej wodę .Zapisz, jaką zajmuje objętość, a następnie podgrzewaj zlewkę z wodą. Co zaobserwowałeś?
Zmierz temperaturę wody, gdy zacznie wrzeć.
Przykryj zlewkę pokrywką. Co zauważyłeś na pokrywce?
B) TOPNIENIE:
Do zlewki wrzuć drobno potłuczone kostki lodu.
Włóż termometr do zlewki z lodem i mierz temperaturę, co 2 minuty(zapisz na kartce)
Jaka była temperatura na początku i końcu doświadczenia?
C) KRZEPNIĘCIE:
- Nauczyciel wykorzystuje wiadomości uczniów analizując z nimi wcześniejsze zadanie domowe. Polegało ono na przeprowadzeniu doświadczenia zgodnie z instrukcją:
„ Nalej do kubka plastikowego wody(do pełna), a następnie włóż go do zamrażalnika na kilka godzin. Co zaobserwowałeś?”
5. Analiza przeprowadzonych doświadczeń i wyciągnięcie wniosków.
6. Uzupełnianie karty pracy nr 1.
KARTA PRACY NR 1- PRZYRODA KL. IV
1.Uzupełnij schemat:
STANY SKUPIENIA WODY
CIEKŁY STAŁY ..........................
.......................... ....................... PARA WODNA
2. Nad strzałkami wpisz nazwy procesów:
a) woda lód
b) lód woda
c) woda para wodna
3. Dopasuj proces do jego opisu(połącz strzałkami):
A)TOPNIENIE * zamiana pary wodnej w wodę
B) KRZEPNIĘCIE * przejście wody ze stanu stałego w ciek-
ły
C) SKRAPLANIE * przemiana wody w lód
4. Uzupełnij tekst:
Proces topnienia lodu zachodzi w temperaturze .................. .
Woda wrze w temperaturze .................... .
Para wodna jest ......................... i .................... gazem.
Parowanie zachodzi zawsze niezależnie od ....................... .