Skwierzyna, dnia 10.02.2016 r.
ZATWIERDZAM
dowódca baterii szkolnej
mjr. Zbigniew KALBARCZYK
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z terenoznawstwa
z żołnierzami baterii szkolnej OSP w dniu 12.02.2016r.
TEMAT 2: Orientowanie się w terenie bez mapy.
CELE ZAJĘĆ:
Uczyć:
określania w terenie kierunków stron świata za pomocą busoli, według ciał niebieskich i charakterystycznych cech przedmiotów terenowych;
określania swojego położenia (miejsca stania) w stosunku do otaczających przedmiotów terenowych;
ustalania w terenie nakazanego kierunku działania (marszu) według azymutu, przedmiotów i linii terenowych oraz ciał niebieskich;
określania azymutu magnetycznego na wskazany przedmiot terenowy (cel).
FORMA: zajęcia praktyczne.
CZAS: 2 x 45 min.
MIEJSCE: Plac szkolenia - ośrodek szkolenia.
ZAGADNIENIA:
Istota orientowania się w terenie bez mapy.
Określanie w terenie kierunków stron świata różnymi sposobami.
Pomiar azymutu na wskazany przedmiot terenowy.
Określenie w terenie kierunku według azymutu.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE
3 dni przed zajęciami zatwierdzić plan - konspekt;
zapoznać się z tematem, celami i uwarunkowaniami organizacyjnymi zajęć;
przed zajęciami udzielić wytycznych dowódcom drużyn do zajęć;
po zajęciach przeprowadzić sprawdzenie 100% broni, rozliczenia zaopatrzenia materiałowego;
dopilnować zachowania porządku i dyscypliny szkoleniowej w czasie zajęć;
określić zakres przygotowania się do zajęć oraz literaturę do przestudiowania przez dowódców drużyn;
podać ogólny zarys przebiegu zajęć;
sprawdzić napisanie przez dowódców drużyn Planów Pracy, w przypadku niedociągnięć nakazać ich poprawienie;
zajęcia realizować zgodnie ze schematem organizacji zajęć;
w zajęciach eksponować inicjatywę i samodzielną pracę słuchaczy;
dokonać podsumowania i oceny zajęć.
LITERATURA:
„Podręcznik walki pododdziałów wojsk zmechanizowanych” - DWLąd. 26/2000;
„Regulamin działań taktycznych wojsk panc. i zmech”. - DWLąd wewn. 134/09;
„Topografia wojskowa” - Szt. Gen. 1124/83;
„Zbiór norm szkoleniowych dla pododdziałów zmechanizowanych i pancernych”. - DWLąd wewn. 159/2010;
„Maskowanie” - wybrane elementy. - CSWLąd wewn. 17/2006;
„Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych RP” - Szkol. 866/2013;
„Instrukcja o działalności szkoleniowo - metodycznej” - Szkol. 816/2009.
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
Pojazdy:
Samochód ciężarowo - terenowy ……………….. 2 szt.
Wyposażenie indywidualne szkolonych:
7,62 mm kbk AKMS …. na stan
Odrzutniki do strzelania amunicją ślepą ….wg potrzeb
Hełm stalowy …. na stan
Kamizelka taktyczna / paso szelki…………….. ….na stan
Łopatka piechoty …. na stan
ISOPS (MP4, OP1) …. na stan
Ubiór słuchaczy …. polowy
Wyposażenie i uzbrojenie dodatkowe:
26 mm PS …. 1 szt.
Lornetka LP 7 x 45 mm …. 13 szt.
Chorągiewki sygnalizacyjne …. 1 kpl.
Farbki maskujące …. wg potrzeb
Busola AK …………………………………………… 13 szt.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
PN- 1 ZAGADNIENIE 1:
ZAGADNIENIE 2:
MIEJSCE: Las okrągły. PROWADZĄCY: dowódca drużyny.
PN-2 ZAGADNIENIE 3: CZAS: 40 min. ZAGADNIENIE 4: CZAS: 35 min.
PROWADZĄCY: dowódca drużyny.
|
prowadzący: d-ca plutonu. |
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA
Na czas przejazdu:
zachować szczególną ostrożność w czasie wsiadania i wysiadania ze skrzyni ładunkowej;
wsiadanie i wysiadanie z pojazdu odbywa się tylko na komendę dowódcy pojazdu;
miejsca na samochodzie ciężarowo - terenowym zajmować szybko i sprawnie, z zachowaniem szczególnej ostrożności;
nie palić papierosów na skrzyni ładunkowej pojazdu, a także w miejscach do tego nie wyznaczonych;
nie zmieniać samodzielnie miejsc w pojeździe bez zezwolenia dowódcy;
broń trzymać między kolanami , trzewikiem kolby opartą o podłoże skrzyni ładunkowej;
nie wychylać się i nie wystawiać przedmiotów za pojazd oraz nie opierać się o burty pojazdu;
nie wypychać burt (plandeki) pojazdu;
za przestrzeganie warunków bezpieczeństwa na skrzyni pojazdu odpowiedzialny jest dowódca skrzyni;
po komendzie ” Z POJAZDU” należy wysiadać tak , aby nie przekroczyć szerokości pojazdu;
broń podczas przejazdu musi być zabezpieczona;
jeśli podczas przejazdu zaistnieje jakaś przyczyna by zatrzymać pojazd żołnierze znajdujący się na skrzyni ładunkowej mają obowiązek dać sygnał dowódcy pojazdu;
przed wejściem do pojazdu należy rozłożyć kolby broni i zdjąć ją z ramienia.
Na czas zajęć:
w czasie trwania zajęć wykonywać tylko te czynności które zostały zlecone przez osoby funkcyjne zajęć lub wynikają z treści otrzymanego zadania;
zwracać uwagę na zachowanie ostrożności w czasie przemieszczania się w terenie (zagłębienia, elementy zasieków itp.);
wszystkie czynności wykonywać szybko, sprawnie, lecz z zachowaniem środków ostrożności przewidując następstwa swego działania lub zaniechania działania;
nie podnosić i dotykać przedmiotów niewiadomego pochodzenia mogących spowodować zagrożenie życia , fakt ich znalezienia meldować natychmiast kierownikowi zajęć ( instruktorowi );
nie oddalać się samowolnie z rejonu zajęć;
każdorazowo meldować o wszelkich urazach, kontuzjach oraz uszkodzeniach broni i sprzętu;
nie pozostawiać bez opieki broni i oporządzenia.
INNE (DODATKOWE):
Sposoby ochrony środowiska przed oddziaływaniem wojsk:
zniszczeń w środowisku, wynikających z działań wojskowych, można uniknąć, gdy dokonamy właściwego rozpoznania terenu, na którym przeprowadzone będą ćwiczenia;
dokonując maskowania podczas ćwiczeń, zawsze należy dążyć do zapobiegania ewentualnym szkodom lub maksymalnie je ograniczać. W tym celu należy przestrzegać następujących zasad:
zwracać uwagę na tereny szczególnej ochrony; wykorzystywać istniejące, naturalne możliwości maskujące terenu (np. osłony ziemne, zagłębienia);
stosować suchy materiał roślinny (leżący chrust, suchą trawę, suche liście);
zwracać uwagę na tereny szczególnej ochrony podczas przemarszu lub przejazdu wojsk na ćwiczenia;
ogólne zasady postępowania z odpadami:
odpady należy gromadzić w odpowiednio przygotowanych workach;
usuwać odpady na terenie garnizonu w sposób zgodny z przepisami;
zabronione jest wyrzucanie, zakopywanie i spalanie odpadów w terenie;
w celu zapobieżenia pożarom na terenach ośrodków szkolenia poligonowego
i innych terenach wojskowych zabrania się:
rozniecania ognisk, pozostawiania palących się lub tlących przedmiotów oraz korzystania z otwartego ognia poza wyznaczonymi miejscami;
palenia tytoniu w miejscach innych niż wyznaczone oraz rzucania niedopałków papierosów na ziemię.
WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:
Tło taktyczne według faktycznej sytuacji i realnego zagrożenia w dniu szkolenia.
Przykład:
Przeciwnik w sile kompanii zmierza w stronę naszego ugrupowania z kierunku południowego-wschodu. Nasz pluton dostał zadanie działania jako element ubezpieczenia bezpośredniego rejonu oraz wykonania marszu z rejonu Trzebiszewo - Murzynowo w kierunku rozwidlenia dróg Wysoka- Kaława.
XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA (15 min.)
Rozpoczęcie zajęć:
przyjęcie meldunku;
sprawdzenie rozładowania 100% broni szkolonych;
sprawdzenie obecności;
zadanie pytań kontrolnych;
podanie tematu, celu zajęć oraz zagadnień;
omówienie warunków bezpieczeństwa.
CZĘŚĆ GŁÓWNA (150 min.)
Lp. |
ZAGADNIENIA |
CZYNNOŚCI |
||
|
|
KIEROWNIKA |
ĆWICZĄCYCH |
|
|
|
|
DOWÓDCÓW |
SZKOLONYCH |
1. |
Zagadnienie 1
Istota orientowania się w terenie bez mapy. Czas: 35 min.
Zagadnienie 2
Określanie w terenie kierunków stron świata różnymi sposobami. Czas: 40 min.
|
obserwuje instruktora i ćwiczących, podaje komendy instruktorom, pilnuje czasu, |
- realizuje zagadnienie zgodnie z przygotowanym planem pracy i wytycznymi z instruktażu, - działa zgodnie z podstawowym modelem nauczania, zwraca uwagę na pracę na tempa
|
słuchają, obserwują instruktora a następnie przystępują do praktycznego ćwiczenia indywidualnie, parami i zespołowo |
2. |
Zagadnienie 3
Pomiar azymutu na wskazany przedmiot terenowy. Czas: 40 min.
Zagadnienie 4
Określenie w terenie kierunku według azymutu. Czas: 35 min.
|
|
- realizuje zagadnienie zgodnie z przygotowanym planem pracy i wytycznymi z instruktażu, Oceny odległości w terenie można dokonać następującymi sposobami . - na oko - za pomocą linijki milimetrowej - za pomocą wielkości kątowych - omawia wzór DKW 1000 - określenie azymutu za pomocą busoli AK, - działa zgodnie z podstawowym modelem nauczania, zwraca uwagę na działanie na tempa, |
słuchają, obserwują instruktora a następnie przystępują do praktycznego ćwiczenia |
CZĘŚĆ KOŃCOWA (15 min.)
Zakończenie zajęć:
sprawdzenie rozładowania 100% broni;
zadaję pytania kontrolne;
omawiam przebieg zajęć i osiągnięcie ich celu;
postawienie zadań na naukę własną.
CZĘŚĆ WSTĘPNA - czas 15 min.
prowadzący: d-ca plutonu.
OPRACOWAŁ
dowódca plutonu
ppor.